معرفی وبلاگ
امام خامنه ای زن را از دید اسلام، بزرگ خانه و گل و ریحانه خانواده خواندند و با اشاره به بحران زن در جوامع غربی، افزودند: در نظام اسلامی، كارهای فراوان برای احیای جایگاه حقیقی زن انجام شده اما هنوز مشكلات زیادی بخصوص در عرصه رفتار با زن در خانواده، وجود دارد كه باید با ایجاد پشتوانه های قانونی و اجرایی آنها را حل كرد. ایشان تأكید كردند: محیط خانواده برای زن باید محیطی امن، با عزت و آرامش بخش باشد تا زن بتواند وظیفه اصلی خود را كه حفظ خانواده است به بهترین وجه انجام دهد. خواهرم حجابت برادرم نگاهت
صفحه ها
دسته
لينك سازمان زنان
سايت مراجع
لينك دوستان
لينك شهر قدس
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 201731
تعداد نوشته ها : 1702
تعداد نظرات : 69
سوره قرآن 
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

ته پیاز و رنده رو پرت کردم توی سینک. اشک از چشم و چارم جاری بود. در یخچال رو باز کردم و تخم مرغ رو شکستم روی گوشت، روشنتر رو ریختم توی ماهیتابه و اولین کتلت رو کف دستم پهن کردم و خوابوندم کف ش. برای خودش جلز جلز خفیفی کرد که زنگ در رو زدند.

پدرم بود. بازم نون تازه آورده بود. نه من و نه اصغر حس و حال صف نونوایی نداشتیم.

پدرم می گفت: نون خوب خیلی مهمه! من که بازنشسته ام، کاری ندارم، هر وقت برای خودمون گرفتم برای شما هم میگیرم. در می زد و نون رو همون دم در می داد و می رفت. هیچ وقت هم بالا نمی اومد، هیچ وقت

دستم چرب بود، اصغر در را باز کرد و دوید توی راه پله. پدرم را خیلی دوست داشت. کلا پدرم از اون جور آدمهاست که بیشتر آدمها دوستش دارند، این البته زیاد شامل مادرم نمی شود.

صدای اصغر از توی راه پله می اومد که به اصرار تعارف می کرد و پدر و مادرم را برای شام دعوت می کرد بالا.

ما خانواده ی سرد و نچسبی هستیم. هم رو نمی بوسیم، بغل نمی کنیم، قربون صدقه هم نمیریم و از همه مهم تر سرزده و بدون دعوت جایی نمیریم. خانواده ی اصغر اینجوری نبود، در می زدند و میامدند تو. روزی هفده بار با هم تلفنی حرف می زدند؛ قربون صدقه هم می رفتند و قبیله ای بودند. برای همین هم اصغر نمی فهمید که کاری که داشت می کرد مغایر اصول تربیتی من بود و هی اصرار می کرد، اصرار می کرد.


آخر سر در باز شد و پدر مادرم وارد شدند. من اصلا خوشحال نشدم. خونه نا مرتب بود؛ خسته بودم. تازه از سر کار برگشته بودم، توی یخچال میوه نداشتیم  چیزهایی که الان وقتی فکرش را می کنم خنده دار به نظر میاد. اما اون روز لعنتی خیلی مهم به نظر می رسید.

اصغر توی آشپزخونه اومد تا برای مهمان ها چای بریزد و اخم های درهم رفته ی من رو دید. پرسیدم برای چی این قدر اصرار کردی؟ گفت خوب دیدم کتلت داریم گفتم با هم بخوریم. گفتم ولی من این کتلت ها رو برای فردا هم درست می کردم. گفت حالا مگه چی شده؟ گفتم چیزی نیست، اما

در یخچال رو باز کردم و چند تا گوجه فرنگی رو با عصبانیت بیرون آوردم و زیر آب گرفتم. پدرم سرش رو توی آشپزخونه کرد و گفت دختر جون، ببخشید که مزاحمت شدیم. میخوای نونها رو برات ببرم؟

تازه یادم افتاد که حتی بهشون سلام هم نکرده بودم. تمام شب عین دو تا جوجه کوچولو روی مبل کز کرده بودند. وقتی شام آماده شد پدرم یک کتلت بیشتر بر نداشت. مادرم به بهانه ی گیاه خواری چند قاشق سالاد کنار بشقابش ریخت و بازی بازی کرد. خورده و نخورده خداحافظی کردند و رفتند و این داستان فراموش شد  پانزده سال گذشت.

چند روز پیش برای خودم کتلت درست می کردم که فکرش مثل برق ازسرم گذشت: نکنه وقتی با اصغر حرف می زدم پدرم صحبت های ما را شنیده بود؟ نکنه برای همین شام نخورد؟ از تصورش مهره های پشتم تیر می کشد و دردی مثل دشنه در دلم می نشیند

راستی چرا هیچ وقت برای اون نون سنگک ها ازش تشکر نکردم؟ آخرین کتلت رو از روی ماهیتابه بر می دارم. یک قطره روغن می چکد توی ظرف و جلز محزونی می کند. واقعا چهار تا کتلت چه اهمیتی داشت؟ حقیقت مثل یک تکه آجر توی صورتم می خورد: «من آدم زمختی هستم». زمختی یعنی ندانستن قدر لحظه ها، یعنی نفهمیدن اهمیت چیزها، یعنی توجه به جزییات احمقانه و ندیدن مهم ترین ها

حالا دیگه چه اهمیتی داشت وسط آشپزخانه ی خالی چنگال به دست کنار ماهیتابه ای که بوی کتلت می داد آه بکشم. آخ. لعنتی، چقدر دلم تنگ شده براشون؛ فقط فقط اگر الان پدر و مادرم از در تو می آمدند، دیگه چه اهمیتی داشت خونه تمیز بود یا نه میوه داشتیم یا نه  همه چیز کافی بود: من بودم و بوی عطر روسری مادرم، دست پدرم و نون سنگک . پدرم راست می گفت. نون خوب خیلی مهمه . من این روزها هر قدر بخوام می تونم کتلت درست کنم، اما کسی زنگ این در رو نخواهد زد، کسی که توی دسته‌بندی نون سنگک گرم و تازه و بی منتی بود که بوی مهربونی می داد. اما دیگه چه اهمیتی داره؟ چیزهایی هست که وقتی از دستش دادی اهمیت ش را می فهمی. نون سنگک خشخاشی دو آتشه هم یکیش.

🌺🌸🌺🌸🌺🌸🌺🌸🌺🌸🌺🌸

انسان ها عاشق شمردن مشکلاتشان هستند، اما لذت هایشان را نمی شمارند اگر آنها را می شمردند، می فهمیدند که به اندازه کافی از زندگی لذت برده اند.

دسته ها : هنر زیستن
1394/2/8 6:54

عوامل موفقیت بین زوج ها,شوهر خوب برای همسر

تست روانشناسی چگونگی روابط بین همسران

 

با تست روانشناسی زیر مشخص کنید که در رابطه زناشویی تان یک همسر خوب هستید یا بد؟

روابط بین همسران یک جریان پویاست و مدام تغییر می کند؛ به همین سبب حتی بهترین رابطه ها هم به مراقبت و پرستاری نیاز دارد و بهتر است هر چند وقت، مورد ارزیابی قرار بگیرند.

دکتر «جان» و دکتر «جولی گاتمن» که از پیشگامان علم مشاوره ازدواج در سطح جهانی هستند دریافته اند یکی از مهم ترین عوامل موفقیت بین زوج ها، کیفیت روابط دوستانه و میزان شناختی است که از یکدیگر دارند. از این رو، سوال مهمی که شما به عنوان یک شوهر باید از خودتان بپرسید این است که تا چه حد درباره همسرتان و روحیات درونی اش شناخت دارید؟ آیا او را آن قدر خوب می شناسید که بتوانید ادعا کنید حتی بهتر از خودش او را می شناسید؟ یا شناختی در کار نیست و مثل دو غریبه، فقط کنار هم زندگی می کنید؟

آزمون پیش رویتان به شما خواهد گفت که چقدر برای همسرتان، شوهر خوبی هستید.

به ۲۵ سوال آزمون با «بله» یا «خیر» جواب دهید
۱- در پایان یک روز کاری، وقتی خانمم را می بینم با تمام وجود از دیدن او خوشحال می شوم.

۲- من دوست های زیادی دارم اما علاقه من به خانمم بسیار بیشتر است و قابل مقایسه با آن ها نیست.

۳- این روز ها دقیقا می دانم که خانمم با چه مشکلاتی رو به رو است و چه مسائلی باعث ایجاد اضطراب و استرس در او شده است.

۴- اسم بعضی افرادی را که این اواخر باعث ناراحتی همسرم شده اند، می دانم و از دلایل ناراحتی همسرم از آن ها آگاه هستم.

۵- می توانم چندتا از آرزوهای بزرگ همسرم را خیلی شفاف توضیح بدهم.

۶- من می توانم درباره اینکه فلسفه همسرم از زندگی چیست و چه دیدگاه هایی برای موفقیت در زندگی دارد، صحبت کنم.

۷- می توانم اسامی اقوامی را که همسرم کمتر از آن ها خوشش می آید و تمایل کمتری به رفت و آمد با آن ها دارد، نام ببرم.

۸- احساس می کنم همسرم به خوبی مرا می شناسد و با تفاوت سلیقه هایمان آشنایی دارد.

۹- من عاشق صحبت کردن با همسرم هستم و واقعا از این کار لذت می برم.

۱۰- من به همسرم هم در جمع های عمومی و هم در روابط بین فردیمان احترام می گذارم.

۱۱- ارتباطم با خانمم سرشار از شوق، شور و هیجان است و این تفکر را غلط می دانم که عشق به مرور زمان تکراری می شود.

۱۲- تا آنجایی که از صحبت ها و رفتار همسرم متوجه شده ام او در مجموع، شخصیت مرا دوست دارد و اخلاق هایم را می پسندد.

۱۳- موسیقی ها و فیلم های مورد علاقه همسرم را می شناسم و می توانم بعضی از آن ها را نام ببرم.

۱۴- ابراز عشق، محبت و تمایل نسبت به همسرم، یقینا بخش مهمی از ارتباطمان را تشکیل می دهد.

۱۵- زندگیمان در حوزه روابط زناشویی، معمولا بی مشکل و رضایت بخش بوده است.

۱۶- هر روز حداقل یک ربع با خانمم در جایی که دیگران حتی فرزندانمان مزاحممان نشوند، صحبت می کنم.

۱۷- همسرم یکی از بهترین مشاوران من برای تصمیم گیری های مختلف است و به اظهار نظر هایش احترام می گذارم.

۱۸- در طول روز و در زمانی که درگیر کار هایم می شوم، حداقل یک بار با تماس تلفنی یا ارسال پیامک حال او را می پرسم.

۱۹- وقتی از همسرم دور هستم، معمولا خوش بینانه و عاشقانه درباره او فکر می کنم و از اینکه هرچه زود تر به خانه برگردم، ناراحت نمی شوم.

۲۰- در گفت و گوهای من و همسرم کاملا بده و بستان وجود دارد یعنی هر دو هم می گوییم و هم می شنویم و همچنین هر دو روی نظرات یکدیگر تاثیر می گذاریم.

۲۱- من حتی زمانی که کاملا با آنچه همسرم می گوید، مخالف هستم با احترام و صبر و حوصله به حرف ها و نظرات او گوش می کنم.

۲۲- باید قبول کنم که همسرم معمولا یکی از بزرگ ترین گره گشاهای زندگی من است.

۲۳- معمولا من و همسرم در مورد مسائل اساسی و اهداف کلی زندگی با هم تفاهم داریم. به عبارت دیگر، نظراتمان با هم جفت و جور است.

۲۴- می توانم ۳ نفر از بهترین دوست های همسرم را نام ببرم.

۲۵- همیشه از خانمم به خاطر کارهایی که برای بهبود زندگیمان در خانه انجام می دهد، قدردانی می کنم.

تست روانشناسی روابط بین همسران,شوهر خوب برای همسر

بهترین رابطه های بین همسران هم به مراقبت و پرستاری نیاز دارد

 

نحوه محاسبه امتیاز آزمون
حال که به همه سوالات این آزمون پاسخ داده اید، نوبت آن است که امتیازتان را محاسبه کنید. برای محاسبه امتیازتان به ازای سوالاتی که به آن پاسخ «بله» داده اید، یک امتیاز برای خودتان در نظر بگیرید. توجه داشته باشید که پاسخ «خیر» هیچ امتیازی ندارد.

مجموع امتیاز همه سوالات، امتیاز نهایی شما خواهد بود که باید عددی بین صفر تا ۲۵ باشد.

تحلیل آزمون
اگر نمره شما در آزمون کمتر از ۱۲ باشد : باید قبول کرد که بعضی رفتارهای شما با همسرتان، آن قدر آزاردهنده هست که بتوان ادعا کرد شوهر خوبی برای همسرتان نیستید. اگر این موضوع شما را نگران کرده است، این حس نگرانی بدین معنا است که هنوز هم به زندگی مشترکتان اهمیت می دهید و به ادامه آن امیدوارید. پس احتمالا حفظ آن، آن قدر برایتان با ارزش هست که بخواهید برای بهبود آن تلاش کنید. اگر این طور است، پیشنهاد می کنیم برای کمک به بازسازی رابطه تان تلاش کنید.

اگر نمره شما در آزمون بین ۱۳ تا ۲۱ باشد : نقاط قوت زیادی در رفتارهای شما با همسرتان وجود دارد ولی همچنین در نقطه مقابل، ضعف هایی وجود دارد که توجه و هوشیاری زیاد شما را می طلبد. پس حسابی حواستان را جمع کنید و چشمانتان را باز نگه دارید و از انجام نکاتی که در ادامه همین مطلب مطرح خواهد شد، پرهیز کنید.

اگر نمره شما در آزمون بیشتر از ۲۲ باشد : تبریک! شما واقعا شوهر خوبی برای همسرتان هستید و رابطه شما و همسرتان از استحکام زیادی برخوردار است.

منبع:عصرایران

 

1394/2/6 11:33

عشق ورزیدن,تجلی عشق,همسران عاشق

عشق یعنی حمایت ، احترام و علاقه دو انسان به یکدیگر

 

شما هم با روش های زیر می توانید عشق تان را ابدی و ماندگار کنید.
عشق عبارت است از رغبت جدی به زندگی و پرورش آنچه بدان مهر می ورزیم . عشق یعنی حمایت ، احترام و علاقه دو انسان به یکدیگر ، عشق یعنی بودن در کنار دیگری و همراهی کردن او در تمام فراز و نشیبها ، شادی ها و ناکامی ها ، عشق یعنی درک و صبر داشتن.

عاشق بودن از هر نوعی که باشد در رفتار انسانها تحولات شگرفی ایجاد می کند ، این تحولات نیز طیف وسیعی را شامل می شود برخی از آنها محدود و کم تاثیرند و برخی دیگر آنچنان تحولی ایجاد می کنند که جوامع بشری را تا قرن ها تحت تاثیر خود قرار می دهند و انقلابی در رفتار انسانها به وجود می آورند.


عشق چیزی نیست که ناگهانی و خود به خود به وجود آید . عشق آموختنی است و هر کس می تواند و باید عشق ورزیدن را بیاموزد، در مسیر زندگی کسی باید عشق ورزیدن را به شما آموخته باشد . اولین مربیان ما والدین ما هستند ، گرچه کامل و بی عیب نیستند ولی کودک باید بداند که تجلی عشق است و وجودش از عشق لبریز است .


مرد می تواند از طریق زن به هستی متصل شود و زن از طریق مرد در هستی ریشه می دواند . وقتی که این دو نیمه به هم می رسند و در یکدیگر ادغام می شوند و برای اولین بار احساس ریشه داشتن و متصل بودن می کنند و لذتی بزرگ وجود آنها را فرا می گیرد .


همسران عاشق در پی شناسایی علایق ، احساسات و نیازهای شریک زندگی خود هستند ، این تلاش علاوه بر آن که موجب خواهد شد تا طرف مقابل احساس کند که همسرش برای نیازها و علایق‌‌اش احترام و ارزش قایل است ، این قدرت را به فرد می دهد تا یک پیش بینی از علایق و حالات همسر خود داشته باشد و این باعث می شود تا فرد بتواند در راستای ارضای نیازها و علایق شریک خود گام بردارد و موجبات شادی و رضایت خاطر او را فراهم کند حتی پیش از آن که همسر ، مستقیماً تقاضایی را مطرح کرده باشد.

 

عشق ورزیدن,روابط رضایتبخش زناشویی,نامه عاشقانه

سعی کنید علایق همسرتان را بشناسید و به آن احترام بگذارید

 

راهکارهایی برای تداوم عشق
شما برای تداوم عشق و محبت خود چه راهکارهایی را تمرین می کنید ؟ تمرین های زیر شما را در استمرار بخشیدن به عشق و محبتتان یاری می دهد، می توانید امتحان کنید.

1 - زمانی را برای بودن در کنار همسرتان در نظر بگیرید . در اوقات معینی با او بیرون بروید و یا حتی می توانید برای مدت کوتاهی تلویزیون را خاموش کنید و با او گفتگو کنید

2 - با هم بودنتان را به خاطره خوشایندی تبدیل کنید.

3 - به او بگویید که عاشقش هستید ، حداقل روزی یک بار جمله «دوستت دارم » را به یکدیگر بگویید.

4 - گاهی چراغ ها را خاموش کنید ، شمع روشن کنید ، غروب خورشید را بنگرید و یا زیر نور مهتاب با هم شام بخورید.

5 - تعطیلات و اوقات فراغت را به یکدیگر اختصاص دهید .

6 - برای خوشحال کردن یکدیگر هر کاری که می توانید انجام دهید .تا می توانید به یکدیگر هدیه بدهید و بدانید هدایا فقط مادی نیستند بلکه می توانند عبارات و جملات عاشقانه باشند.

7 - هرگز درباره یکدیگر قضاوت نکرده ، از هم انتقاد نکنید.

8 - به یکدیگر احترام گذاشته ، از هم حمایت کنید . با اظهار علاقه و قدردانی و تمجید و تحسین مشوق و مدافع او باشید.

9 - هنگام غم و شادی در کنار هم باشید و در گوش یکدیگر سخنان دلنشین زمزمه کنید و یکدیگر را نوازش کنید.

10 - اسرار خود را به یکدیگر بگویید اما همه آن را فاش نکنید . از رویاها و آرزوهایتان با یکدیگر حرف بزنید.

11 - در کارها به یکدیگر کمک کنید .

12 - با یکدیگر صادق باشید.

13 - سعی کنید علایق همسرتان را بشناسید و به آن احترام بگذارید و به انتظارات او جامه عمل بپوشانید .

14 - گاهی نامه عاشقانه برای یکدیگر بنوسید و هر گاه خانه را ترک می کنید حتماً برایش یادداشت بگذارید.

15 - و فراموش نکنید که عشق عمر را طولانی تر و زندگی را لذت بخش تر و تن و روان را سالمتر می سازد.


اصول زیر از عناصر اساسی روابط رضایتبخش زناشویی بوده و در اکثر خانواده های موفق جریان دارد و چنین قواعدی در روابط و تمایلات همسران قابل رد یابی و شناسایی است . روانشناسان بر اساس نتایج پژوهشهای خود به همسرانی که خواهان روابط رضایتبخش تر و پر بار تر هستند توصیه می نمایند تا با به کار گیری آگاهانه این فنون و قواعد بر غنا و صمیمیت روابط خود بیفزاید و برقراری روابط مطلوب را هنر و مهارتی تلقی کند که همچون هر هنر و مهارت دیگری تحقق آن نیازمند یادگیری ، تمرین ، تلاش و پیگیری جدی است.
منبع : tebyan.net

دسته ها : هنر زیستن
1394/2/6 11:8

همسران خوشبخت,روابط همسران,روابط موفق همسران

اصول موفقیت روابط همسران، اصولی متفاوت و متنوعی است و تعامل آنها را به سمت پویایی مثبت سوق داده و به موفقیت می‌رساند.

دکتر عباسی ، آسیب شناس اجتماعی و مدرس دانشگاه نوشت: اقدامات و یا رفتارهای ترمیمی مهم‌ترین اصل برای روابط موفق همسران به حساب می‌آید، در حالی که بسیاری از زوجین از آن غافل هستند و روابط میان خود را بشدت صفر و یک می‌بینند به این معنا که گمان می‌کنند روابط میان همسران یا بسیار خوب و بی‌نقص خواهد بود یا اینکه مدام با چالش و تنش همراه است.

بر این اساس در زمان مشاجره و ایجاد تنش میان همسران از آنجا که شرایط روانی مناسبی وجود ندارد، معمولاً اقداماتی صورت می‌گیرد که یا بر شدت تنش‌ها می‌افزاید و یا به صورت بی‌خیالی طی می‌شود که هیچ کدام از این اقدامات به ترمیم روابط و بهبود تنش‌های میان زوجین نمی‌انجامد، در صورتی که بهتر است در چنین مواقعی همسران از یکدیگر زمان و فرصت بخواهند تا به آرامش نسبی برسند و با کنترل مشاجرات، به ترمیم سپس بهسازی و بازسازی روابط خود بپردازند.

برای رسیدن به این هدف باید سه گام طلایی برداشت؛ از آنجا که محور بسیاری از مشکلات بر نبودن معنا ومفهوم مشترک میان زوجین استوار است، توصیه می‌شود همسران تلاش کنند از معنا و مفاهیم مشترک شان حمایت کنند و به آن احترام بگذارند تا نخستین گام طلایی را بردارند.

به عنوان نمونه، اگر برادر همسرش، برایش قابل احترام است مرد باید آن را به عنوان یک معنا و هدف مشترک تصور کرده و به آن احترام بگذارد، بدین وسیله است که روی بسیاری از مشاجرأت مرتبط با این معنای مشترک، خط بطلان کشیده می‌شود. گام دوم را همسرانی بر می‌دارند که برای بهسازی و ترمیم روابط میان خود یکسری نقشه‌های شناختی طرح می‌کنند که محور اصلی آن، آگاهی از دنیای همسر است. به این ترتیب احترام گذاشتن به احساسات همسر و همراهی با آن، این معنا را برای فرد مقابل تداعی می‌کند که نقشه شناختی اش را می‌شناسد و به دنیای او احترام می‌گذارد. گام سوم به نکات روزمره ریز اما مهم مربوط می‌شود که بر این اساس مفاهیم باید با پیشنهاد دادن همراه باشد. از این طریق همسر فکر می‌کند، مورد توجه دیگری قرار گرفته، مهم تلقی شده و دیده می‌شود که این گام در کنار سایر گام‌ها، اقدامات ترمیمی و بهبود دهنده را تشکیل می‌دهد.

نکته‌ای که جای آن در این میان خالی به نظر می‌رسد پیشگام بودن همسران است. از آنجا که معمولاً تنش‌های همسران با مشاجرات کلامی آغاز می‌شود، بهترین اقدام کنترل شرایط است. این در حالی است که همه افراد در مقابل رفتار همراه با آرامش و پیشنهاد مثبت آرام می‌شوند چراکه از فرد مقابل سیگنال‌های مثبت دریافت می‌کنند.

از این رو اگر یکی از زوجین به سمت فرایند رفتاری خاصی نرمش داشته باشد، هرچند که اختلاف شکننده‌ای وجود داشته باشد ، فرد مقابل می‌تواند در صورتی که مهارت پیشقدم شدن را داشته باشد همسر خود را به تعامل در فضایی مثبت دعوت کند و با اتکا بر آن فرآیند رفتاری خاص،‌ بحران موجود را کنترل کند.

در چنین وضعیتی، پیشگام بودن، نقطه ضعف محسوب نمی‌شود، بلکه نشان از توان فرد دارد که علی رغم تنش‌های موجود خود را آرام نگه می‌دارد و همسرش را با خود همراه می‌سازد. از این رو اگر از منظر توانمندی به این موضوع نگاه شود زوجین همیشه برای پیشقدم شدن تلاش می‌کنند.
علاوه بر این توجه به این نکته لازم و ضروری است که همیشه فرزندان پیش از گوش سپردن به حرف، شاهد رفتارها هستند و ساختار رفتاری شان بر اساس لمس واقعی رفتارها و مشاهده شکل می‌گیرد که این مبانی نگرشی آنها را در دوران بلوغ و بزرگسالی رقم می‌زند.

در حقیقت زمینه جامعه پذیری و فرآیند اجتماعی شدن افراد، از طریق مشاهده رفتار والدین در دوران بسیار مهم نوجوانی و جوانی فراهم می‌شود که نظام باورهایشان را در این دوران شکل می‌دهد و بعدها در روابط همسری آنها تأثیر خواهد گذاشت. از طرفی باور روانی شکل گرفته در طولانی مدت افراد را وادار به رفتار می‌کند از این رو اگر همسران رفتارهای خود را بسنجند و مدیریت کنند، در واقع روابط آینده فرزندان خود را مدیریت کرده‌اند.
منبع:سلامت نیوز

 

دسته ها : هنر زیستن
1394/2/6 11:7

خوشبختی,انگیزه اصلی ازدواج,معیار های ازدواج

خانواده نهادی مقدس است و انگیزه اصلی ازدواج، تکامل روحی و معنوی در نهایت دست یابی به آرامش است و این آرامش زمانی حاصل می شود که ازدواج بر پایه منطق و احساس تواماشکل گرفته باشد؛ اما این که معیار های ازدواج در خانواده چه باشد تا این امنیت روحی و روانی ایجاد شود، به پیشینه روحی و روانی خود فرد و فرهنگ خانواده و داشتن مهارت های لازم برای برقراری ارتباط موثر و هدفمند بستگی دارد.

اول خودآگاهی بعد ازدواج
بسیاری از شرایط ازدواج را که افراد درخواست می کنند، حس و نیازهای خودشان نیست و خودآگاهی هیجانی کمی دارند. خودآگاهی هیجانی یعنی این که می دانند از این دنیا چه می خواهند و به زبان ساده تر به حس هایشان توجه بیشتری دارند.
سعی کنید خصوصیات و خواسته های خود را کشف کنید. وقتی درباره خودتان به این شناخت دست یافتید، می توانید تصمیم بگیرید که آیا نامزدتان می تواند در رسیدن به خواسته هایتان شریک زندگیتان باشد یا نه.
پاسخ هایتان باید روشن کند که شما در زندگی مشترک چه انتظاراتی از همدیگر دارید، در ضمن با این پاسخ ها می توانید اولویت ها و رفتارهایی را که حاضر به ترک آن نیستید، نشان دهید. اگر در خانه شلخته هستید و نمی توانید خود را تغییر دهید، بهتر است تا نامزدتان از این خصوصیت شما آگاهی داشته باشد.

آسان ازدواج کنید
وقتی شرایط ازدواج آسان گرفته شود چه در مرحله قراردادهای ضمنی ازدواج و چه در مرحله تشکیل زندگی مشترک و زیر یک سقف رفتن، آرامش بیشتری را به همراه دارد.
اگر از نظر مادی بخواهیم در نظر بگیریم تعهداتی را که افراد ممکن است بعد از ازدواج هنوز هم پیامد آن را داشته باشند مثل قسط و.... نخواهند داشت و در این صورت می توانند این انرژی را صرف شناخت از هم و لذت بردن از زندگی مشترک کنند؛ اما این که چه افرادی قادرند با شرایط ازدواج آسان کنار بیایند و چه دیدگاهی نسبت به این قضیه داشته باشند قابل بحث هست.

سراغ باهوش ها بروید
از نظر روان شناختی افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند توانایی حل مسئله در شرایط بحرانی را دارند و نسبت به مشکلات و استرس ها تحمل بیشتر و انعطاف پذیری بیشتری نشان می دهند. روابط بین فردی قوی دارند اما در عین حال مستقل و خوش بین هستند و عزت نفس بالایی دارند.
وکسلر یکی از بزرگ ترین نظریه پردازان هوش، هوش را سازگاری مطرح می کند. یعنی افراد بتوانند در محیط ها و شرایط مختلف، انعطاف بیشتری از خود نشان دهند و اصطلاحا سازگارتر بشوند. پس چنین افرادی می دانند که چطور می توانند خودشان را با شرایط محیط و شرایط یک ازدواج آسان وفق دهند. پس از فرد سالم روحی روانی رسیدم به توانمندی افراد در مهیا کردن یک شرایط ازدواج آسان، اما این فلش در حقیقت دو طرفه است، چرا که وقتی ازدواجی با شرایط آسان برگزار می شود مسلماً آرامش و سلامت روان را به همراه دارد و زمینه ساز یک زندگی موفق توام با عشق و نشاط است.
وقتی شرایط ازدواج آسان گرفته شود چه در مرحله قراردادهای ضمنی ازدواج و چه در مرحله تشکیل زندگی مشترک و زیر یک سقف رفتن، آرامش بیشتری را به همراه دارد

تاثیر عزت نفس در ازدواج
عزت نفس یکی از نیازهای اصلی انسان است که برای سازگار شدن ضروری است کسی که عزت نفس دارد در برابر موقعیت ها و چالش های زندگی انعطاف نشان می دهد و در شرایط استرس و فشارهای روانی از خودش مقاومت و پایداری نشان می دهد و در رساندن آن به موفقیت نقش مهمی ایفا می کند. هر چه این نیاز کمترو مرتفع شده باشد امکان فاصله گرفتن از هر موقعیت و رشد و تعالی کاهش پیدا می کند.
عزت نفس از دو بخش به هم مرتبط تشکیل می شود. یکی داشتن حس اطمینان در برخورد با چالش های زندگی یعنی باور خود توانمندی و دیگر این که احساس داشتن صلاحیت برای خوشبختی و خوشبخت شدن یعنی احترام به خود یا حرمت نفس. این حس رضایتمندی در خویشتن پذیری از ارزیابی فرد در مورد قدر و منزلت، جذابیت، شایستگی، کفایت و توانمندی از خواسته های خود فرد منتج می شود. از دیدگاه روان شناسی اجتماعی، عزت نفس برای کارکرد موثر ضروری تلقی می شود.

نقش پدر و مادر در ازدواج
تعداد کسانی که رها از پدر و مادر، زندگی زناشویی را آغاز می کنند، اندک است. چه پدر و مادرتان را دوست داشته باشید، چه از آنها دوری کنید و حتی اگر هیچ گاه آنها را نشناخته باشید، به هرحال بخشی از زندگی مشترک شما هستند و میزان دخالت آنها در زندگی شما یکی از موضوع های معمول اختلاف و بگو مگوی شما و همسرتان خواهد بود. به این مسایل خوب فکر کنید و سعی کنید نظر طرف مقابل تان را هم درباره آن بدانید تا با موفقیت بیشتری زندگی مشترکتان را شروع کنید.
آیا والدینتان نامزدتان را می پسندند؟  چنانچه نامزدتان مورد تأیید پدر و مادرتان نباشد، چه تأثیری بر زندگی مشترکتان خواهد داشت؟ آیا حاضرید با مخالفت والدین ازدواج کنید؟
منبع: همشهری،تبیان

 

دسته ها : هنر زیستن
1394/2/6 11:6


شادی و خرسندی ,بزرگ‌ترین منابع شادی, عشق ورزیدن

شاید سخت باشد وقتی بچه‌هایت هر کدامشان یک غم و غصه‌ای دارند شاد باشی، یا وقتی هیچ کدامشان را نمی‌توانی ببینی، خوشحالی‌ات را بروز دهی. شاید سخت باشد بعد از یک عمر زندگی وقتی تک و تنها مانده‌ای یا آن‌قدر پول نداری که به شکل دلخواهت زندگی و غصه‌هایت را مهار کنی.
سالمند

شاید خسته و رنجور باشی و با درد جسمی و روحی نتوانی بگویی شادی، اما وقتی هنوز زندگی هست، بهار هست و تو هستی، می‌توان شاد بود.

موازنه شادی
برای این که شاد باشید، لازم نیست راه بروید و قاه قاه بخندید. شادی و خرسندی در واقع یک حالت روانی متعادل است که می‌گذارد انرژی درونتان بخوبی در فعالیت‌های مختلف زندگی‌تان مصرف شود، نه این‌که فقط با تمرکز روی نکات منفی هدر برود.

در این وضع ممکن است آن‌قدر انرژی مثبت اضافه بیاورید که هر کس کنارتان می‌نشیند احساس شادی و خرسندی پیدا کند. وقتی آرامش روانی دارید ناخودآگاه لبخندی بر لب و رفتاری توام با آرامش و تسلط از شما دیده می‌شود. برای این‌که در این موازنه به‌سر ببرید، سعی کنید فکر و ذهن خود را درگیر مسائل استرس‌زا و اسیر غم و اندوه نکنید.شاید باورتان نشود، اما بیشتر از آن که دریافت چیزی شما را خوشحال کند، بخشیدن و باز کردن گره از کار دیگران به شما شادی می‌دهد.


اگر سنی از شما گذشته است، قطعا چیزهای زیادی برای بخشیدن دارید. بخشش فقط ثروت نیست، شما تجربیاتی دارید که می‌توانید به دیگران هدیه دهید، روی گشاده، بخشیدن گناهان و خطاهای دیگران و بخشیدن کوچک‌ترین و زیباترین یادگارهای زندگی‌تان و راهنمایی‌هایی که با تجربه‌تان به دست آورده‌اید، همه و همه ثروت‌های بی‌انتهایی است که بخشیدنشان شما را غنی‌تر می‌کند و همراه با احساس خوب نیکی، حس روانی تسلط و رهایی را به شما ارزانی می‌دارد.
این بخشیدن همان‌طور که گره را از ذهن شما و زندگی مردم باز می‌کند، بهار را به قلبتان هدیه می‌دهد.

عشق بورزید، دوست بدارید
ما هر چقدر که بیشتر دوست داشته شویم، خوشحال‌تریم و همان‌قدر دوستمان دارند که دوست می‌داریم. پس گام اول برای خرسندی دوست داشتن و عشق ورزیدن به همه چیز و همه کس است. مگر نه این است که همه بندگان خدا هستند و برترین عشق‌ها از آن خداست، پس چگونه می‌توان حاصل کارگاه هستی را دوست نداشت و آن را با خشم و نفرت نگاه کرد؟

عیب کسان منگر و احسان خویش
وقتی خشم می‌آید سراغ آدم، انگار زمین و زمان منفور و زشت می‌شود. این جور مواقع سراغ کاری بروید که بسیار به آن علاقه دارید. بگذارید ذهنتان منحرف شود، این کار بسیار بهتر از زیر و رو کردن معایب آدم‌ها و بدگویی از آنها و دشنام‌گویی به شرایط است. سکوت کنید و با کاری که از آن خاطره‌های خوش و لذتبخش دارید، امواج خرسندی و شادی را در جسم خود جاری کنید.
بدگویی و منفی‌بافی خشم و ناراحتی را در درون شما بارها بازتاب می‌دهد و ذهنتان را مسموم می‌کند. بهتر است اگر می‌خواهید شاد زندگی کنید با آدم‌های منفی‌باف، علاقه‌مند به غیبت و بدگویی و ناخرسند و خرده‌گیر هم‌کلام و همنشین نشوید، زیرا حال بد خود را به شما نیز منتقل می‌کنند.

بدبختی‌ها را مرور نکنید
درد و رنج در زندگی سهم همه است و بموقع سر می‌رسد. از این بابت خیالتان راحت باشد. پس نیازی نیست که دائم منتظر آن باشید یا از ترس از آن به‌سر ببرید یا حتی خودتان را به برای آن محدود و بدبخت تصور کنید. رنج‌ها انسان را صبور و بزرگ می‌کند و او را آماده می‌سازد تا برای مراحل مشکل‌تر زندگی آماده شود، بنابراین لزومی ندارد رنج‌ها را بزرگ‌تر و وخیم‌تر از آنچه هست جلوه دهید و دائم آنها را مرور کنید. کافی است آنها را پشت سر و به مرحله جدید زندگی خود قدم بگذارید.

گاهی خودخواهی بد نیست
نمی‌گوییم خودخواه و متکبر باشید، اما از خودتان مثل عزیزترین کسی که دارید مراقبت کنید و خود را مثل همان شخص بخواهید. ما وقتی کودکمان را دوست داریم او را با تمام عیب‌ها و حسن‌هایش می‌پذیریم، اما با خودمان چنین نیستیم. دائم خود را به سبب خطاهای سالیان گذشته سرزنش می‌کنیم، خودمان را به دلیل سالمندی، خستگی یا رنجوری دوست نداریم و سرزنش می‌کنیم. اما تا وقتی که خودمان از خود بیزاریم، دیگران نیز نمی‌توانند از حضور ما لذتی ببرند.

کودکانه وقت بگذرانید
کودکان سرشار از زندگی و شادمانی هستند. در کنار کودکان بودن سبب می‌شود شما نیز انرژی آنها را جذب کنید و احساس جوانی و شادابی داشته باشید. پس اگر حوصله هم ندارید گاهی به بچه‌ها زنگ بزنید و بخواهید نوه‌هایتان را نزد شما بیاورند. آنها اگر در حد ساعاتی از روز آن هم چند وقت یک بار نزد شما بیایند بسیار برای شادمانی و سلامت شما مفید است.حتی اگر نوه‌ای ندارید، می‌توانید برنامه‌ای داشته باشید که گاه به گاه به کودکان بی‌سرپرست بهزیستی سر بزنید. باور کنید شما به هم احتیاج دارید و شادی یکدیگر را تکمیل می‌کنید.

دنباله‌رو اخبار نباشید
لازم نیست خبرها را مثل یک برنامه غذایی روزانه دنبال کنید. خوب است که به‌روز باشید، اما وسواس مطلع بودن از خبرهای روز شما را نگران و مشوش می‌کند. به هر حال اخبار اگر خیلی مهم باشد به گوش شما خواهد رسید.

هفته‌ای یک بار هم که اخبار را گوش کنید در جریان همه چیز قرار می‌گیرید. باور کنید وضع دنیا آن‌قدر‌ها که خبر‌ها نشان می‌دهد قمر در عقرب نیست!

شادی در تعادل است
سعی کنید در زندگی بین بخش‌های مختلف و وجوه گوناگون آن تعادل برقرار کنید. یعنی برای همه چیزهایی که در زندگی اهمیت دارد وقت بگذارید. زمانی را به نظافت و زمانی را به تفریح اختصاص دهید. روی تقویم چک‌آپ‌های دوره‌ای و مراجعات به پزشکان را علامت بزنید و آن را فراموش نکنید. به ازای هر یک ساعت کار کردن یک ربع استراحت کنید.
زمان‌هایی را به سر زدن به اقوام و خویشان اختصاص دهید حتی اگر فقط نیم ساعت توقف داشته باشید. نگویید من بزرگ‌ترم و فقط آنها باید به من سربزنند. این کار تعادل زندگی شما را بر هم می‌زند و تعامل و ارتباط شما را نیز مختل می‌کند. هر وقت نیاز به استراحت داشتید، استراحت کنید و برای فیلم دیدن شب و روزتان را به هم نچسبانید!

ساعتی برای خنده
این روزها جوان‌ها از طریق شبکه‌های اجتماعی و پیام‌های موبایل دائم دارند لطیفه می‌خوانند. شما چطور؟
آخرین فیلم کمدی که دیدید کی بود؟
تا حالا به نمایش طنز رفته‌اید؟
چقدر می‌خندید؟ آخرین جوکی که برای کسی تعریف کرده‌اید، کی بود؟
آخرین لطیفه‌ای را که شنیده‌اید به خاطر دارید؟
سعی کنید خندیدن بخش ثابت برنامه‌های روزانه‌تان شود حتی اگر ده دقیقه در روز را طنز و خنده اختصاص دهید برای سلامت روحی و جسمی شما مفید خواهد بود.

مشغول باشید
شاید شما هم این حدیث را شنیده باشید که مغز بیکار لانه شیطان است. اگر غم و غصه و ترس را از جلوه‌های شیطان در نظر بگیریم، می‌بینیم که مشغول بودن سبب می‌شود دچار غم و غصه و ترس و نگرانی نشوید. کار درمانی یکی از درمان‌هایی است که حتی برای بزهکارانی که به بازپروری و اصلاح آنان امید دارند به کار می‌بندند، زیرا دریافته‌اند مشغول بودن می‌تواند مسیر ذهن را عوض کند.یکی از بزرگ‌ترین منابع شادی انجام دادن و البته خوب انجام دادن کاری است که برای شما ارزشمند است. این کار به شما رضایت خاطر و حس کنترل می‌دهد، افکار منفی را دور می‌کند، سطح انرژی ذهنی و جسمی را بالا می‌برد و باعث احساس شادمانی شما می‌شود. آموختن چیزهای جدید و پرورش جسم با ورزش از دیگر راه‌هایی است که می‌تواند شادمانی را به شما هدیه کند.

از چیزهای مضر دور بمانید
اگر یک سبک زندگی سالم را پیشه کنید و تمام چیزهایی را که منابع معتبر می‌گوید برای سلامت مضر است کنار بگذارید زندگی شاد و سالم خواهید داشت. پس با تغییر در سبک زندگی و تفکر خود امسال بیش از همیشه از زندگی لذت ببرید.
منبع: چهاردیواری

دسته ها : هنر زیستن
1394/2/6 11:5

☺کشف رازهای زنان از پس لبخند(1)

 

😀● لبخند خوانی👌امروزه وقتی یک نفر لبخند می زند، یک حال بد تبدیل به حال خوب می شود، یک عذر خواهی پذیرفته می شود، اعتماد به نفسی بالا برده می شود، قراردادی بسته می شود و حتی ممکن است یک رابطه عاشقانه نیز شکل گیرد. اما اگر حال و هوای همین لبخند عوض شود: یک لبخند یا بهتر است بگوییم «نیشخند» می تواند روی اعصاب برود، سر کل کل و دعوا نتیجه را به کلی به رقیب واگذار کند، وسط یک دعوای زن و شوهری به معنای پایان یک رابطه به حساب آید و حتی نشانه تحقیر محسوب شود.

 

👌خالی از لطف نیست قبل از آن که به "لبخند خوانی" بپردازیم.


✌بدانید که محققان می گویند که یک لبخند بسیار کوتاه مدت (حتی به اندازه یک چهارصدم ثانیه) کافی است تا یک نیروی حسی قوی ایجاد کند: به طور مثال باعث می شود مردم به اطراف خود نگاه مثبت تری داشته باشند و چه بسا مسایل خسته کننده مفرح و با نشاط شوند! حتی شاید بتوانید مزه بد یک غذا را با لبخند برای خودتان قابل تحمل کنید.

🙇و اما در آخر: لبخند مسری است. به قول معروف «بخند تا دنیا به رویت لبخند بزند!»

 

😒آقایان نیش تان را ببندید.


👌مردان اصولا دوست دارند که همیشه خانم ها را به لبخند ببینند. و در اصل به سمت بانوانی جذب می شوند که چهره خندانی دارند. اما در بسیاری از موارد این لبخند ممکن است کار دست ما خانم های محترم بدهد. در واقع برخی از آقایان محترم این لبخند های خالص ما را ممکن است حمل بر این بگذارند که ما از آن ها خوشمان آمده است. و جالب است که بدانید خانم ها کاملا در نقطه مخالف آقایان در این امر قرار دارند: یعنی این که از مردانی که همیشه «نیششان باز است»! خوششان نیامده و آن را حمل بر «لوس بودنشان» می گذارند!

چهره افراد یک تئاتر سیار با نقش ها و حالات مختلف است. 


🙆گروه تربیتی گوهر پنهان


09168049431

دسته ها : هنر زیستن
1394/1/12 9:12

💎معجزه‌ی صبر در زندگی مشترک

 

🙇یکی از گل واژهایی که در ازدواج جایگاه ویژه دارد، «صبر» است. تجربه ثابت کرده است که بهترین درمان بسیاری از مشکلات به ظاهر حل نشدنی، گذر زمان است. البته در انتظار گذر زمان ماندن، امری طاقت فرساست و اینجاست که صبر و بردباری به عنوان یک انگیزه و پشتوانه ی قوی برای تحمل این امر دشوار به کار می آید.


😯تحقیقات نشان داده است که اغلب مشکلات زندگی مشترک مربوط به چند سال اول آن است. چنانچه در این ایام، این مشکلات را صبورانه تاب آورید و با ممارست و تمرین، این صبوری را به یک توانایی تبدیل کنید، قادر خواهید بود بنای خوشبختی خود را تا ثریا بالا برید؛ بی آنکه بیم از فرو ریختن آن داشته باشید.


👌لذت حلوا چه داند ناچشیده طعم صبر ذوق وصل یار دارد هر که در هجران بود

 

🙆تعریف صبر


صبر یعنی چه؟ وقتی می گویند صبر کنید، یعنی چه کنید؟ مثلاً اگر در مواجهه با فوت پدر می گویند صبور باشید، آیا به این معناست که گریه نکنید؟ تشییع جنازه اش نروید؟ کمتر از او یاد کنید؟ یا فقدان او را فراموش کنید؟ قطعاً مراد هیچ یک از این ها نیست. معنای صبر، یعنی این که برخی کارها را انجام ندهیم. مثلا بی تابی نکنیم ، به زمین و زمان بد نگوییم و... .در حقیقت صبر در هر چیزی، معنای مربوط به خود را دارد. در جایی که قرآن می گوید: (یا ایها الذین امنوا استعینوا بالصبر و الصلوة)، صبر به معنای روزه است؛ در اینجا یعنی در مقابل گرسنگی و تشنگی صبر کن؛ و نخور و نیاشام.

👈صبر، در معنای کلی، یعنی ترک برخی از کارها؛ در صبر قرار نیست کاری انجام بدهیم؛ بلکه قرار است کارهایی را انجام ندهیم.

 

🌱در روایات آمده است که هنگام صبر، باید سه کار انجام ندهی:

1⃣: تنبلی نکن؛ بلکه برای حل مشکلت تلاش کن. برخی از ما بر این تصوریم که صبر یعنی اینکه دست روی دست بگذاریم و به انتظار بنشینیم تا مشکلمان حل شود. در حالی که برعکس؛ صبر یعنی اینکه اگر دچار مشکلی شدیم، تنبلی نکنیم و دست از تلاش برنداریم و به گونه ای عمل کنیم که برنامه ی روزمره ی زندگی مان به دلیل مشکلات دچار آشفتگی نشود؛ مثلاً جایز نیست که از درس، شغل و وظایفمان فاصله بگیریم.

 

2⃣: دلتنگی نکن. جایز نیست که به خاطر مشکلاتمان دلتنگی کنیم و عبوس و افسرده در گوشه ای بنشینیم. البته ایراد ندارد. اشک بریزیم؛ اما دستور این است که دلتنگی نکن و صبر داشته باش.

 

3⃣ : شکایت نکن؛ غر نزن؛ به خدا، و زمین و زمان اعتراض نکن. عباراتی از قبیل «این چه همسری بود که نصیب من شد»؛ «این چه شانسی بود که من داشتم»؛ «من چه خطایی انجام داده بودم که چنین سیاه بخت شدم» همه و همه بوی شکایت می دهند. این شکایت ها همگی مخالف صبر است و این چیزی است که از آن نهی شده ایم.


◀اگر دست از تلاش برنداشتیم، دلتنگی و شکوه هم نکردیم، آنگاه می بینیم که زمان مشکل را حل خواهد کرد، و از طرف دیگر خدا هم با ما خواهد بود.

وَ اصْبِرُوا إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصَّابِرِینَ

و صبر کنید که خداوند با شکیبایان است . سوره انفال، آیه 46

 

💏صبر در روابط خانوادگی


👼یعنی به فکر انتقام نباش؛ تلافی نکن؛ به روی خودت نیاور؛ نگویید که با این کارها او جری می شود؛ اصلاً در ازدواج بحث از جری شدن نیست؛ بلکه باید گذشت کرد؛ به روی خود نیاورد و چشم پوشی کرد. البته به خاطر داشته باشید که نتیجه ی چنین رفتاری از سوی شما، الزاماً به نتیجه ی زود هنگام منجر نمی شود. نگویید که یکی دو بار امتحان کردم و همسرم جری تر شد؛ این نقد ماجراست؛ اما در دراز مدت، ثمره ی شیرین آن را خواهید دید. نهالی که می نشانید دیر به بار می نشیند اما پر و شیرین به بار خواهد نشست.

👌«در واقع اگر خانم می بیند شوهرش دچار یک انحراف می شود، فرضاً در یک جریان غلطی می افتد، اول کسی که باید او را حفظ کند زن است و یا متقابلاً اولین کسی که باید زن را حفظ کند شوهر اوست. البته حفظ کردن با محبت و زبان خوش و منطق و برخورد مدبرانه و حکیمانه حاصل می شود؛ نه با بداخلاقی و قهر و این چیزها.»

👈البته باید مصادیقی که صبر بر آن ها جایز است را بشناسیم و بعد نسبت به آن ها صبور باشیم. اگر همسر فردی معتاد است، زمان مشکلش را حل نمی کند؛ بلکه زمان مسئله را حادتر می کند.

👈صبر در مقابل همسری که اهل فحشاء است،به معنی سکوت نیست؛ و یا در مورد همسری که شراب می خورد، زمان درمان مناسبی نیست در این موارد باید به مشاوران مطمئن یا علماء با تجربه مراجعه کرد.

👌در واقع حیطه ی بحث ما مربوط به عدم توافق های اخلاقی و نقطه ضعف های عرفی است که عموماً هر فردی ممکن است به آن دچار باشد؛ مانند فردی که کم حرف است؛ تنبل است؛ زیاد غر می زند؛ رازدار نیست یا به آراستگی ظاهر خود توجهی ندارد. البته تحمّل اینها نیز در زندگی زناشویی سنگین و سخت است؛ ولی این مشکلات در سطحی نیستند که عرف و 

1394/1/12 8:53

⛅ چهل نکته مهم تربیتی 


1- هدیه را اول به دختر بدهید.



2- با طفل خود بازی کودکانه بکنید.



3- اطفال را بخاطر گریه هاشان نزنید زیرا تا مدتی گریه شهادت به وحدانیت خداوند، شهادت به نبی اکرم و دعا برای والدین است



4- فرزندان خود را ببوسید. پس همانا برای هر بوسیدن درجه ای در بهشت است.



5- با سلام کردن به فرزندتان به او شخصیت دهید.



6- کودک را در کارهای کودکانه خود تمسخر نکنید. 

کارهایش را احمقانه نخوانید.



7- فرزند را زیاد امر و نهی نکنید تا جرات پیدا کند و در بزرگسالی نافرمان شود.



8- به فرزندان خود شخصیت بدهید 



9- به وعده خود وفا کنید.



10- .در کودکان عشق و علاقه به نماز را ایجاد کنیم.



11- لوس کردن، کودکان را موجوداتی ضعیف و بی اراده بار می آورد.



12- کودک را تحقیر نکنید.



13- برای کودکان خود دعا کنید.



14- تذکرات را با ملایمات بیان کنید تا سدی بین والدین و فرزندان نشود.



15- اگر کودک در خانه مورد احترام باشد، کمتر از اوامر پدر و مادر سرپیچی می کند. 

احترام به کودک و حسن معاشرت پدر و مادر با وی یکی از اساسی ترین عوامل ایجاد شخصیت در کودک است.



16- مربی خوب کسی است که خواسته های کودک را از راه های صحیح و با روش درست تعدیل کند.



17- ایمان را در کودکتان تقویت کنید.



18- از مچ گیری و رفتار سرورانه با کودکان بپرهیزید.



19- فرزند را راستگو تربیت کنید.

 در خانه طوری رفتار کنید که اطفال به راستگویی عادت کنند.



20- کودک را نترسانید زیرا ترس شخصیت کودک را از بین می برد و دچار اختلال روانی می کند.



21- نوازش یکی از غذاهای روانی کودک است باید به اندازه کافی از آن تغذیه شود.



22- زشتی گناه و تنفر مردم از گناهکار را به کودک بفهمانید.



23- بستر بچه ها از 6 سالگی از هم جدا باشد.



24- تذکرات وقتی اثر دارند که والدین خود مجری و عامل آنها باشند. 

توجه داشته باشید فرزندان آنگونه که ما می خواهیم نمی شوند بلکه آن طوری که ما هستیم می شوند.



25- بین نظم در خانه و بیرون فرق قائل شوید و اجازه دهید در خانه آزادانه بازی کنند.



26- رفتارهای غیر منتظرانه کودکان را تا حدودی تحمل کنید.



27- در تذکر، دیگران را به رخ او نکشید و کسی را با او مقایسه نکنید.



28- از طریق

داستان سرایی بسیاری از مفاهیم خوب را به کودک القا کنید.



29- شیطنت کودک در خردسالی نشان دهنده زیادی عقل او در بزرگسالی است آن را سرکوب نکنید.



30- کودکان را از 7 سالگی امر به نماز و از 9 سالگی به روزه کنید.



31- به فرزند خود قرآن بیاموزید.



32- از متهم کردن اطفال به دروغ گویی خودداری کنید.



33- حس کنجکاوی کودک را با حوصله ارضا کنید.



34- در برابر فرزندان هیچ گاه مشاجره نکنید.



35- کودکان از مرگ در هراسند بخصوص مرگ والدین. 

مدام نگویید "خدا مرگم بده"



36- استعدادهای فرزندان را کشف کنید و آن ها را شکوفا کنید.



37- از نظر مادی نه بی توجه باشید نه کودک را ارضا کنید هر دو خطرناک است.



38- تنها نقطه امید و مایه شادی کودک، مهر پدر و مادر است روان او را مضطرب نسازید.

ا

39- مناسب تکامل کودک به او آزادی دهید و او را به اختیار خودش بگذارید.



40- تربیت فرزند و آموزش واجبات از وظایف والدین است و کسانی که به این امر توجه ندارند مورد نکوهش هستن.

1394/1/12 8:52

💎چگونگی ارتباط با همسر پرخاشگر 

👌بی تردید خشم و عصبانیت زمینه ساز ایجاد حس تنهایی و در نتیجه افسردگی و مختل شدن نظام زندگی خصوصا زندگی زناشویی است.

👌 افرادی که جنبه خودکنترلی آنها تا حدودی کم است می بایست مسئولیت این جبهه گیری ها را بر عهده گرفته و....

پرخاشگری از هدف آسیب رساندن سرچشمه می‌گیرد. بر اساس تعریف عملیاتی ارائه شده،🌹 پرخاشگری تمایل یه شرکت در اعمال آسیب‌زای فیزیکی و روان شناختی برای کنترل اعمال دیگران است.

😡 در ایران یکی از عمده ترین علت‌های مرگ و میر جوانان پرخاشگری آن‌ها به یکدیگر است. نگاهی کوتاه به اطراف نشان خواهد داد که همان‌گونه که الیوت ارونسون گفته است عصر ما عصر پرخاشگری است.

 

💧عوامل خانوادگی پرخاشگری


خانواده می‌تواند از جهات مختلف موجب بروز یا تشدید پرخاشگری شود که مهمترین این عوامل عبارتند از:


◀-نحوه برخورد والدین با نیازهای کودک

◀- وجود الگوهای نامناسب

◀- تاثیر رفتار پرخاشگرایانه

◀- تنبیه والدین و مربیان

 

💧عوامل محیطی


👌عواملی که در پیرامون انسان هستند می توانند در بروز یا تشدید پرخاشگری یا تعدیل آن اثر گذار باشد که برخی از اینگونه عوامل عبارتند از:

🔷زندگی در ارتفاع خیلی بلند تغذیه ناقص الگوهای اجتماعی رسانه های گروهی و بازیهای ویدیوئی و زندگی در محیط های شلوغ پرازدحام و پر سر و صدا.

💬با این مقدمه احتمالا متوجه شده اید که بی تردید خشم و عصبانیت زمینه ساز ایجاد حس تنهایی و در نتیجه افسردگی و مختل شدن نظام زندگی خصوصا زندگی زناشویی است. افرادی که جنبه خودکنترلی آنها تا حدودی کم است می بایست مسئولیت این جبهه گیری ها را بر عهده گرفته و برای درمان خود از انجام توصیه های مشاورین امر غفلت نورزند چرا که ادامه دار شدن این پرخاشگری در کانون خانواده خصوصا در قبال همسر می تواند موجبات تزلزل نظام خانواده را ایجاد کند.

🙇لذا در ادامه به خانمهایی که دارای همسر عصبانی و پرخاشگر هستند این توصیه ها را ارایه می دهیم:

1⃣* ابتدا باید مطمئن شوید که مشکل ساز اصلی خودتان نیستید. باید یقین کنید که اشتباه نمی کنید. سپس می توانید مطمئن باشید که طغیان شوهر پرخاشگر، ریشه در مشکلات خودش دارد و رفتار شما سبب پرخاشگری وی نیست.

 

2⃣* اگر مطمئن شوید که بددهنی شریک زندگیتان ریشه در زندگی سخت گذشته ی او دارد و یا به مسایل ژنتیکی و وراثتی مربوط است، آرامش بیشتری خواهید یافت و آگاهی شما به اینکه عامل به وجود آمدن پرخاشگری همسرتان نبوده اید، سبب آرامش شما خواهد شد.

 

3⃣* آگاهی دقیق از میزان و زمان بددهنی همسرتان، به شما کمک می کند از تهاجم او آسیب کمتری ببینید.

 

4⃣* فردى که از همسرش توجه، عاطفه و محبت مى خواهد باید توجه داشته باشد که دیگرى نیز این حق را دارد که چنین انتظارى داشته باشد. از سوى دیگر، درک نیازهاى واقعى و طبیعى همسر به دور از اینکه به آن اعتقاد داشته باشد یا نه، برآورده کردن آن موجب رضایت از زندگى مى شود و بى توجهى به آن خودخواهى است.

 

5⃣* با قاطعیتی آمیخته با احترام، از او بخواهید عادت خویش در به کار بردن زور و قدرت مردانه را ترک کند، لازم است به او بگویید تا خواسته های شما را دقیقا ندانم نمی توانم کاری برای شما بکنم. خوب است تا در این مورد وارد مذاکره شویم و با مصالحه پیش ببریم. لذا وقتی که احساس پرخاشگری دارد بایستی به خودش زمان بدهد، قدم بزند تا بتواند ناراحتی حقیقی و گله هایی را که با شما دارد؛ از عصبانیت ناشی از مشکلاتی مانند مسائل مربوط به کارش را تشخیص داده و با هم قاطی نکند. آنگاه گفتگو را از سر بگیرد. حتی امکان دارد بخواهد به اتاقی دیگر برود و به بالش ضربه بزند.(اطاقش را خالی کند) تازمانی که از رفتار خود پشیمان شود و بتواند ناراحتی های بیرون از منزل را درمان کند. به او اجازه بدهید بداند علی رغم اینکه از او حمایت می کنید تا خودش را از شر خشم کهنه پاکسازی کند، نباید آن را به شما منتقل کند.

 

6⃣* همسر پرخاشگر شما، نیاز دارد از کمکهای تخصصی بهره مند شود تا خشم خود را بشناسد و درمان کند. شوهر شما وقتی با شما قهر می کند و یا احتمالا الفاظ رکیک به کار می برد به احتمال زیاد از خودش متنفر می شود، اما چون راه و روش دیگری نمی شناسد و نمی داند چطور باید عمل کند این گونه عمل می کند. شما می توانید به متخصص خبره ای مراجعه کنید تا همسرتان مدیریت خشم را فرا بگیرد و منشا اولیه عصبانیت او پیدا شود.

 

7⃣* ضمن اینکه در مقابل شوهر خود که وجودش در زندگی شما مهم و مۆثر است، باید از موضع خود حمایت کنید برای تغییر اوضاع نیز باید طوری عمل کنید و قدم پیش بگذارید که پایه های اصلی زندگی تان استحکام خود را از دست ندهد. یکی از این راه ها، جلب حمایت اطرافیان است.

 

🔽می توانید برای تسکین احساسات برانگیخته ی خود:


⭕-به دوستان دیگرتا

1394/1/12 8:48
X