معرفی وبلاگ
امام خامنه ای زن را از دید اسلام، بزرگ خانه و گل و ریحانه خانواده خواندند و با اشاره به بحران زن در جوامع غربی، افزودند: در نظام اسلامی، كارهای فراوان برای احیای جایگاه حقیقی زن انجام شده اما هنوز مشكلات زیادی بخصوص در عرصه رفتار با زن در خانواده، وجود دارد كه باید با ایجاد پشتوانه های قانونی و اجرایی آنها را حل كرد. ایشان تأكید كردند: محیط خانواده برای زن باید محیطی امن، با عزت و آرامش بخش باشد تا زن بتواند وظیفه اصلی خود را كه حفظ خانواده است به بهترین وجه انجام دهد. خواهرم حجابت برادرم نگاهت
صفحه ها
دسته
لينك سازمان زنان
سايت مراجع
لينك دوستان
لينك شهر قدس
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 201842
تعداد نوشته ها : 1702
تعداد نظرات : 69
سوره قرآن 
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

🎓 قیام 15 خرداد


قیام 15 خرداد، نقطه عطفی در تاریخ مبارزات ملت ایران به رهبری حضرت امام خمینی (ره) می‌باشد. در سحرگاه 15 خرداد 1342، عوامل رژیم شاه به خانه ساده و بی‌آلایش حضرت امام در قم یورش بردند و امام خمینی (ره) که روز پیش از آن در روز عاشورای حسینی در مدرسه فیضیه قم، طی سخنان کوبنده‌ای پرده از جنایات شاه و اربابان آمریکایی و اسرائیلی او برداشته بودند، ‌دستگیر و به زندانی در تهران منتقل شدند. هنوز چند ساعتی از این حادثه نگذشته بود که خیابان‌های شهر قم زیر پای مردان و زنان مسلمان و انقلابی که به قصد اعتراض از خانه‌هایشان بیرون آمده و به حمایت از رهبرشان فریاد برآورده بودند، به لرزه درآمد. همین صحنه در تهران و چند شهر دیگر به وجود آمد تظاهرات مردم رژیم را سخت به وحشت افکند و برای سرکوب این قیام تاریخی به اسلحه روی آورد. در این روز حدود 15 هزار نفر مسلمان انقلابی به خاک و خون کشیده شدند و بدین ترتیب تاریخ ایران اسلامی در روز 15 خرداد ورق خورد و فصل جدیدی در رویارویی مستضعفان با مستکبران گشوده شد. پس از این واقعه در تهران و قم و سایر شهرها دولت به دستگیری و محاکمه روحانیون و مردم ادامه داد. زندان‌ها از روحانیون و بازاری‌ها و کسبه پر شد و عده‌ای نیز محاکمه و اعدام شدند. جریان 15 خرداد هر چند ظاهرا با سرکوب خونین به نفع شاه تمام شد اما در حقیقت ماهیت رژیم ستمشاهی را بیش از پیش برای همگان آشکار کرد و نقطه آغازی برای توفان عظیم انقلاب اسلامی گردید که ظرف 15 سال با مجاهدت و ایثار و جانبازی عده زیادی از حق طلبان و مجاهدان راه خدا به پیروزی رسید و تاروپود رژیمی که اقتدار خود را در وابستگی به ابرقدرت‌ها و نیروی نظامی می‌دانست مانند تار عنکبوت از هم گسست..🌹شادی امام و شهدای 15 خرداد صلوات

1394/3/15 22:0

وقتی روحانی، رهبری را تهدید کرد!

سردار نوری در جمع جانبازان 6/3/1394:

چند روز قبل روحانی با ظریف به دیدار امام خامنه ای رفته و به اقا خطاب کرده :اجازه دهید بیایند از هرجا که خواستند بازرسی کنند،امام خامنه ای خطاب به این دونفر فرمودند اگر اجازه دهیم بیایند به سرنوشت عراق دچار میشویم ،انها می خواهند تمام انبار های مارا موقعیت یابی کنند وبعد می توانند تمام مراکز مارا در اولین موشک بارانشان از پا در اورند، منصور هادی موقعیت تمام انبارهای نظامی را به ال سعود داد وتمام انبارهای مهماتشان را منهدم کردند، هیچ انسان عاقلی چنین کاری رانمی کند،روحانی می گوید شما به انها بدبین هستید باید اجازه دهید مصلحت ملت دراین است .امام خامنه ای :از قضا برعکس شما به دشمن خیلی خوشبین شده اید این همان چنگال چدنی است که رویش مخمل زیبا کشیده اند که فقط انسانهای ساده لوح باور می کنند،مصلحت مردم دراین است که چنین کاری نکنیم که خون هزاران شهید و میلیون ها ایرانی را با این بی تدبیری به هدر ندهیم.وقتی امام خامنه ای این جواب را دادندروحانی خودکارش را بر زمین کوبیده واقا رابه انصراف از ریاست جمهوری تهدید کرده وبا بی شرمی وبی ادبی اطاق را ترک می کند . واقا خطاب به ظریف می گوید خیلی ها مرا به تسویه و خروج از حاکمیت تهدید کرده اند و سرنوشت وعاقبت کارشان جز منفور شدن در پیشگاه ملت ، چیزی عایدشان نشده. بر مواضع خود پافشاری کنید بدون ذره ای باج حتی با طلب رشوه به شما هرچه می خواهید موفق میشوید روزی با امام خمینی بودم که خبر پیروزی عملیات مرصاد را فرماندهان به ایشان دادند که امام فرمودند خدا دشمنان شیعه را از انسانهای احمق آفریده.

http://www.afsaran.ir/link/950151

1394/3/9 15:56

📡🌍خبـــــــر فوری...


◀️ﻓﺮﻣﺎﻧﺪﻩ ﻧﯿﺮﻭﯼ ﺯﻣﯿﻨﯽ ﺍﺭﺗﺶ ساعاتی پیش اعلام کرد: ﻧﯿﺮﻭﻫﺎﯼ ﺗﮑﻔﯿﺮﯼ ﻭ ﺗﺮﻭﺭﯾﺴﺘﯽ ﺩﺭ ﻧﺰﺩﯾﮑﯽ ﻣﺮﺯﻫﺎﯼ ﻣﺎ ﻫﺴﺘﻨﺪ و ازشرق وغرب تحرکاتی دیده میشود ﻭ باید اعلام کنیم که ﺩﺍﻋﺶ ﺑﺮﺍﯼ ﻭﺭﻭﺩ ﺑﻪ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺯﺍﻏﻪ ﻣﻬﻤﺎﺕ ﭘﯿﺶﺑﯿﻨﯽ ﮐﺮﺩه است.

ﻭﯼ ﺍﻓﺰﻭﺩ: ﻧﯿﺮﻭﻫﺎﯼ ﺗﺮﻭﺭﯾﺴﺘﯽ ﻭ ﺗﮑﻔﯿﺮﯼ ﺩﺭ ﻧﺰﺩﯾﮑﯽ ﻣﺮﺯﻫﺎﯼ ﻣﺎ ﻫﺴﺘﻨﺪ.

↖️ﺳﺘﺎﺩ ﮐﻞ ﻧﯿﺮﻭﻫﺎﯼ ﻣﺴﻠﺢ ﺑﻪ ﻣﺎ ﺍﺑﻼﻍ ﮐﺮﺩ ﮐﻪ ﺗﺮﻭﺭﯾﺴﺖﻫﺎ ﺩﺭ ﺟﻠﻮﻻ ﻭ ﺳﻌﺪﯾﻪ ﻫﺴﺘﻨﺪ

ﻭ ﮔﺎﻡ ﺑﻌﺪﯼ ﺁﻧﻬﺎ ﺧﺎﻧﻘﯿﻦ ﺑﻮﺩ ﮐﻪ ﻣﯽﺧﻮﺍهند ﺑﻪ ﮐﺸﻮﺭ ﻣﺎ ﺑﯿﺎﯾﻨﺪ/

 5 ﺗﯿﭗ ﺭﺯﻣﯽ ﺭﺍ ﺑﺮﺍﯼ ﻣﻘﺎﺑﻠﻪ ﺑﺎ ﺁﻧﻬﺎ ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﺩﻫﯽ ﮐﺮﺩﯾﻢ ﻭ ﻧﯿﺮﻭﻫﺎﯼ ﭘﯿﺎﺩﻩ ﻭ ﺑﺎﻟﮕﺮﺩ ﺷﻨﺎﺳﺎﯾﯽ ﻣﺎ ﺗﺎ 40 ﮐﯿﻠﻮﻣﺘﺮ ﺑﻪ ﺩﺍﺧﻞ ﺧﺎﮎ ﻋﺮﺍﻕ ﺭﻓﺘﻨﺪ ﻭ ﺗﻮﭘﺨﺎﻧﻪﻫﺎﯾﻤﺎﻥ ﺭﺍ ﺛﺒﺖ ﺗﯿﺮ ﮐﺮﺩﯾﻢ و کلیه مراکز مرزی نظامی و توپخانه های ما آماده ی دفاع هستند ولی نیروی زمینی ارتش و سپاه باید مقداری تانک خریداری کرده و آمادگی های خود را افزایش دهند.


http://www.asriran.com/fa/news/397414/نیروهای-تکفیری-در-نزدیکی-مرزهای-ما-هستند-پیش‌بینی-زاغه-مهمات-داعش-در-ایران-بالگردهای-ما-تا-۴۰-کیلومتر-داخل-عراق-رفتند


📢🔴نزدیک شدن داعش به شهرهای مرزی عراق با ایران و تحرکات آنها برای ایجاد ناامنی در مرز ایران را شخص امام خامنه ای در مراسم دانشگاه امام حسین علیه السلام آشکار کرد


ظاهرا تاکید چندباره اوباما درباره گزینه های روی میز، همین بوده است.


مانور فعلی ارتش هم برای آمادگی جهت مقابله احتمالی می باشدحال باید پرسید چگونه با وجود 2 سال مذاکره، تهدید آمریکا بیشتر شده

و مقام معظم رهبری و فرمانده ارتش، آشکارا از این مساله پرده برداشتند

چرا خطوط قرمز رهبرى از سمت دولت رعایت نمیشود?


صالحی: با هماهنگی مجلس اجازه بازرسی از مراکز غیرهسته‌ای را می‌دهیم!


http://www.598.ir/fa/news/312357/%D8%B5%D8%A7%D9%84%D8%AD%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D9%87%D9%85%D8%A7%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D9%85%D8%AC%D9%84%D8%B3-%D8%A7%D8%AC%D8%A7%D8%B2%D9%87-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D9%85%D8%B1%D8%A7%DA%A9%D8%B2-%D8%BA%DB%8C%D8%B1%D9%87%D8%B3%D8%AA%D9%87%E2%80%8C%D8%A7%DB%8C-%D8%B1%D8%A7-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%D8%AF%D9%87%DB%8C%D9%85

1394/2/8 17:34

🚨🚨🚨فرمانده سپاه به عربستان هشدار داد .


خبرگزاری فارس:

فرمانده کل سپاه با بیان اینکه مسئولین ما به خاطر ملاحظاتی که در گذشته داشتند در خصوص عربستان حرفی نمی زدند، تاکید کرد: با حملات عربستان به یمن چهره خائنانه آل سعود مشخص شد و مسئولان باید ملاحظه کاری گذشته را کنار بگذارند.  سردار سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه اظهار داشت: امروز عربستان خائن دقیقا پا جای پای اسرائیل و صهیونیست گذاشته است. در حال حاضر مخالفین انقلاب اسلامی روزبه روز شفاف‌تر می‌شوند و دیگر نمی‌توانند پشت نقاب نفاق پنهان شوند.  جعفری تاکید کرد: امروز عربستان با بی‌شرمی و وقاحت، ملتی را که به دنبال نفی نظام سلطه است، بمباران و قتل عام می‌کنند. وی با بیان اینکه مسئولین ما به خاطر ملاحظات جمهوری اسلامی در گذشته در خصوص عربستان حرفی نمی زدند، تاکید کرد: حالا که این حملات صورت گرفته باید این ملاحظات شکسته شود. امروز آل سعود در معرض اضمحلال و سقوط است.  وی تصریح کرد: موج اول انقلاب اسلامی موجب فروپاشی کمونیسم شد و موج های بعدی ان شاالله سقوط آل سعود را در پی خواهد داشت. سرلشکر جعفری با اظهار تاسف از اینکه برخی پیشرفت را بدون پسوند اسلامی بودن یا با الگوهای غربی می دانند، تاکید کرد :این پیشرفت، پیشرفت ناقصی است.

www.khorasannews.com/OnlineNews.aspx?newsid=1547978

1394/2/8 6:47


وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از وزیر خارجه روسیه و چین به عنوان دوستان خوب یاد کرد و در خصوص جان کری گفت که زمان زیادی را صرف مذاکرات کرده است و یک مذاکره کننده جدی است.
ایرنا: وزیر خارجه کشورمان دیشب - جمعه - در پاسخ به این پرسش خبرنگار یورو نیوز که می خواهم به نام برخی از وزرای خارجه ای اشاره کنم که در مذاکرات با ایران شرکت داشتند و مایلم شما آنها را در یک یا دو کلمه توصیف کنید، این مطلب را بیان کرد.

خبرنگار یورونیوز از ظریف در خصوص اشتاین مایر پرسید؟
ظریف گفت: یک مذاکره کننده جدی.

خبرنگار یورو نیوز پرسید: لوران فابیوس؟

محمد جواد ظریف گفت: باز هم یک مذاکره کننده جدی.

خبرنگار یورونیوز پرسید: وزیر خارجه چین؟

وزیر امور خارجه ایران گفت: یک دوست خوب و یک مذاکره کننده جدی.

خبرنگار یورونیوز پرسید: وزیر خارجه روسیه؟

ظریف گفت: او هم همین طور؛ یک دوست خوب و مذاکره کننده ای جدی.

خبرنگار در ادامه پرسید: و جان کری؟

ظریف گفت: کسی که زمان زیادی را صرف این مذاکرات کرد و باز هم، یک مذاکره کننده جدی.
جولی بی شاپ وزیر خارجه استرالیا هنگامی که هدف از سفرش به تهران را تشریح می کرد، صفتی را برای همتای ایرانی خود بکار برد که از زبان یک مقام خارجی کمتر شنیده شده بود.
ایرنا : جولی بی شاپ در پاسخ به خبرنگاری که درباره حضورش در ایران پرسید، گفت: من به دلیل دعوت وزیر خارجه فوق العاده (precious) شما به ایران سفر کردم.

خبرنگار پرسیده بود: دلیل حضور وزیر امور خارجه استرالیا بعد از 12 - 13 سال به ایران چه بوده است؟ آیا قرار است باب جدیدی از تعاملات میان دو کشور گشوده شود؟

وزیر خارجه استرالیا پاسخ داد: من به دلیل دعوت وزیر خارجه فوق العاده(precious) شما به ایران سفر کردم. ما در این سفر در مورد حضور استرالیا در عراق و مبارزه با داعش صحبت هایی را کردیم.

جولی بیشاپ وزیر امور خارجه استرالیا بامداد امروز (شنبه) به منظور دیدار با مقامات ایرانی وارد تهران شد. وزیر امور خارجه استرالیا بعد از دیدار امروز با ظریف وزیر امور خارجه قرار است با دکتر حسن روحانی رییس جمهوری دیدار و گفت وگو کند.
گزارش خبرنگار «فردا» از مکه و مدینه در آخرین روزهای حضور زائرین ایرانی

«

بعد از اعلام رسمی لغو عمره از سوی ایران در مکه و مدینه چه خبر است؟ خبرنگار فردا در این گزارش از مشاهدات خود در مکه و مدینه و نظرات زائران ایرانی و مردم در کوچه و بازار می گوید.

سرویس فرهنگی فردا؛ بعد از اعلام رسمی لغو عمره از سوی ایران در مکه و مدینه چه خبر است؟ خبرنگار فردا در این گزارش از مشاهدات خود در مکه و مدینه و نظرات زائران ایرانی و مردم در کوچه و بازار می گوید.

کسی اطلاعی ندارد

یکی از اتفاق های جالب و شاید غیر قابل باور در عربستان این است که غالب مردم اینجا در مورد ماجرای جده اطلاعی ندارند. ابوعامر مغازه دار است، یک مغازه چندکاره از میوه های تازه تا لوازم آشپرخانه و سوپرمارکت، وقتی از او در مورد ماجرای جده و آزار دو نوجوان ایرانی پرسیدم در ابتدا با تعجب به من نگاه کرد و گفت مگر می شود؟ درست است ما با ایرانی ها مشکلات زیادی داریم اما این که بخواهیم نوجوانان صغیر و کوچک را آزار دهیم، اصلا نمی شود. به نظر می رسد سیستم بسته کشور عربستان در کنترل افکار عمومی و جلوگیری از انتشار داخلی اخبار مربوط به رسوایی اخلاقی مامورین فرودگاه جده، موفق بوده است.

ایرانی ها عامل نا امنی اند!

عمرو مهندس کامپیوتر است و در حال حاضر مسئولیت نگه داری سیستم های نرم افزاری و ایترنت چند هتل در شارع مدینه النبی، در مکه را هم برعهده دارد. او هم این خبر را نشنیده، او با اینکه در شبکه های مجازی عضویت دارد می گوید چنین خبری صحت ندارد، ضمن این که در صورت صحت ماجرا داشتن هم مشکلی با این جریان ندارد. او معتقد است ایرانی ها عامل نا امنی اند پس می شود به آن ها آسیب رساند. عمرو در دانشگاه الصوره ریاض درس خوانده است. او تاکنون سفری به ایران نداشته است اما می گوید اطلاعات زیادی در مورد ایران و مردم ساکن آن دارد. او حتی یک دوست ایرانی در فیس بوک هم دارد. جالب است که دوست ایرانی او نظرش با عمرو یک است!

تلخ، عجیب و متفاوت

اما در این بین نظرات بعضا متفاوت، تلخ و حتی عجیب هم وجود دارد. مثل این که ایرانی ها حق شان است. یا اینکه ایرانی ها عامل نا امنی اند. محمد الغذیف یک راننده تاکسی است، یمنی الاصل و 7 سال است در مکه با تاکسی کار می کند. او در مورد حادثه جده شنیده است و معتقد است ایرانی ها با این که مسلمان هستند، اما باید بخاطر جنایت هایشان(!) تنبیه شوند! او معتقد است ایرانی ها عامل ناامنی منطقه هستند، نکته جالب در مورد صحبت های محمد این است که او در ماجرای یمن هم ایران را مقصر می داند در حالیکه برای اثبات دخالت و حضور ایران در یمن هیچ مصداقی برای ارائه ندارد. با این که او هیچ اطلاع و نظر دقیقی در باره منبع صحبت هایش ندارد؛ صرفا معتقد است ایران مقصر است و قاسم سلیمانی عامل اصلی خراب کاری های یمن محسوب می شود.

نگران منفعت اقتصادی

بعد از ماجرای لغو پرواز ها هتلدارها نیز کمی نگران اوضاع اقتصادی شان هستند، ابواعلا مسئول یکی از هتل های مکه می گوید، هتل اش بیشتر با زائران ایرانی تکمیل می شود، زائران دیگر کشورها به لحاظ مدت و مدل اقامت مثل ایرانی ها نیستند. ایرانی ها بازه زمانی اسکان و وعده های غذایی کامل و مناسبی دارند. او می گوید با چند تن از دوستان مدیر هتل همکارش هم صحبت کرده است، آن ها هم نگران کم شدن وضعیت و سود اقتصادی شان بعد از لغو عمره ایرانی ها هستند. ابواعلا کار سربازان فرودگاه جده را حماقت دانست و گفت: کارهای این چنینی هیچ فایده ای برای هیچ کس نداشت و تنها باعث ضررهای متفاوتی برای سعودی ها شد.

رفتن تدریجی زائران ایرانی پیش از هر چیز خود را در خلوت شدن بازارها و مجتمع های تجاری نشان می دهد. این خلوت شدن از بازارهای مدینه شروع شده و بعد از چند روز به مکه هم خواهد رسید.

باید مقتدارانه بایستیم

بعد از انتشار خبر لغو موقت پروازهای عمره به کشور عربستان در بین ایرانی های حاضر در مکه هم نگاه های متفاوتی وجود دارد. ر.رمضانی دانشجو است، سفر سوم اش به مکه است. او معتقد است این لغو باید زود تر از این اتفاق می افتاد؛ او می گوید: وقتی در سال 87 برای اولین بار از دانشجویان ایرانی انگشت نگاری شد و از قرنیه چشم تصویر برداری کردند، زمزمه این جریان بود ولی اتفاق عملی ای رخ نداد. قرار بود همان سال ها موقت عمره تعطیل شود تا عربستان تکلیف را مشخص کند. او از شنیدن این خبر ابراز خوشحالی کرد و گفت امیدوار است که دولت این بار مقتدرانه پای لغو بایستد.

به نفع سعودی ها

رضا.پ از مدیران کاروان های اعزامی ایران در مورد لغو پروازها معتقد، این عمل در اصل نشان دهنده خوبی برای این عمل عربستان است اما با این خروج این وضعیت به نفع عرب ها هم تمام می شود. آن ها چند سالی است که می خواهند به بهانه های مختلف پای زائران ایرانی از حج و عمره قطع شود و شاید به این وسیله این امر محقق شود.

وی در خصوص ضرورت حضور ایران در ایام عمره و حج  می گوید: خواه نا خواه بیت الله الحرام محل تجمع مسلمین است و به نوعی محوریتی در جهان اسلام دارد و حذف ایران از این جمع احتمالا به نفع جمهوری اسلامی نیست. به نظر من این حذف می تواند مقدمه ای برای بیرون راندن ایران از جامعه مسلمین شود و به تحقق ای گزاره که جامعه عرب مساوی است با جامعه مسلمان، کمک می کند. 

معاون کاروان رضا که شاهد صحبتهای ماست این نکته را اضافه می کند که نگرانی او تنها ماندن جامعه شیعیان عربستان است. او می گوید نمی داند با رفتن ایرانی ها چه اتفاقی برای شیعیان مکه و مدینه خواهد افتاد که به شدت تحت فشار حکومت سعودی هستند.

نباید می گذاشتیم به اینجا بکشد

مهتاب.ب یکی دیگر از زائران ایرانی، معتقد است در جریان این اتفاقات که اخیرا رخ داده، لغو عمره تنها و آخرین ابزار اعمال فشار بر عربستان است تا نشان بدهیم ما در مورد چنین اتفاقاتی منفعل نیستیم. او می گوید در مقابل بی احترامی های متعدد و دامنه دار عربستان به زائران و حجاج ایرانی باید ایران زودتر از این واکنش های جدی نشان می داد تا کار به اینجا نکشد و مجبور به لغو عمره نشویم چرا که چنین اتفاقی در مجموع به نفع ما نیست.

ترکیه جای ایران را می گیرد

این بانوی ایرانی می گوید قبل از اعزام به عمره مطالعات زیادی در این خصوص  انجام داده است. او با اشاره به حجم بالای عمره گزارانی که از دیگر کشورهای مسلمان به خصوص ترکیه در مکه و مدینه حضور دارند پیش بینی می کند با لغو عمره ایرانی ها کشور ترکیه جای ایران را خواهد گرفت و نگرانی عربستان را در این خصوص کاهش خواهد داد. چرا که هم ارتباط سیاسی خوبی با سعودی ها دارد و هم با الگو برداری از ایران در این سالها حجم اعزام های خود را افزایش داده است و بر خلاف ایرانی ها، زائران ترک از سوی سعودی ها به شدت مورد احترام هستند.

گفته می شود در حال حاضر حدود 5 میلیون نفر از مردم ایران در صف عمره هستند و در جریان ثبت نام های عمره مبالغ زیادی نزد دولت قرار گرفته است. تا پیش از این اتفاق و تصمیم دولت ایران بر لغو عمره، فیش عمره به مبلغ دو میلیون تومان در بازار آزاد خرید و فروش می شده است.

مجازات عاملین، تنها خواسته مسئولین

در این بین موضع گیری های مسئولین سازمان حج و بعثه مقام معظم رهبری هم تنها تکیه بر مجازات عاملین اتفاق جده ختم می شود. اتفاقی که به نظر می رسد سعودی ها برای آن عجله ای ندارند. این روزها مسئولین ایرانی حج و زیارت و بعثه در مکه و مدینه مشغول برنامه ریزی برای ترک عربستان هستند و برخی این کشور را ترک کرده اند. گفتنی است، از زمان آغاز لغو پروازها، حدود سی هزار نفر در عربستان از زائران ایرانی حضور دارند و پروازها تنها به طور یک طرفه و برای خروج به ایران انجام می شود. پیش بینی می شود حداکثر تا ده روز آینده آخرین پرواز به کشور انجام شده و کلیه زائران به میهن اسلامی باز گردند.


نامگذاری 29 فروردین هرسال به نام روز ارتش از ابتکارات امام خمینی(ره) بود. آن هم در شرایطی که ارتش جمهوری اسلامی با کارشکنی های مختلف داخلی و خارجی روبه رو بود.
مجله مهر: روزی برای ارتش. حالا35 سالی می شود که ارتش جمهوری اسلامی ایران یک روز از تقویم رسمی کشور را به نام خود می بیند. روزی که برای اولین بار به فاصله حدود 2 ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، توسط امام خمینی(ره) به نام ارتش نام گذاری شد تا پاسخی مناسب باشد به وفاداری ارتشیان به آرمانهای انقلاب اسلامی. اما چه شد که 29 فروردین به نام ارتش نام گذاری شد؟

از 19 بهمن 57 و دیدار همافران نیروی هوایی ارتش با امام خمینی(ره) ارتشی ها با سرعت بیشتری به انقلاب اسلامی پیوستند و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، از همان اولین روز ، کار خود را برای دفاع از انقلاب اسلامی ایران شروع کردند.اولین درگیری و نا آرامی در منطقه ترکمن صحرا و در نزدیک مرزهای شوروی(سابق) توسط گروهکهای چپ و مزدوران استکبار با هدف خودمختاری منطقه آغاز شد که با اعزام یگانی از کارکنان داوطلب نیروی زمینی ارتش سرکوب شد. ارتش به سراغ کنترل ناآرامی های سایر مناطق مثل کردستان و آذربایجان غربی رفت. همزمان جنگ روانی علیه ارتش در داخل و خارج کشور به راه افتاده بود و به دنبال آن بود تا ارتش را یک نیروی ضد مردمی و عامل امپریالیسم معرفی کند که همچنان سرکوب مردم را ادامه می داد و بایستی منحل می شد و جای خود را با یک ارتش خلقی یا بی طبقه توحیدی عوض می کرد .
 
همین جوسازی ها سبب شد تا شهید سپهبد ولی الله قرنی اولین رییس ستاد مشترک ارتش در نامه ای استعفای خود در روزهای اول فروردین 1358 را به امام خمینی (ره) تقدیم کند. شهید قرنی در استعفای خود با شکایت از اقدامات ضد انقلاب و دشمنان خارجی و دخالت های بیجا در امور ارتشچنین نوشته بود: «معاون نخست وزیر انقلاب که خود را واضع مقررات و مالک الرقاب می داند بدون آنکه بداند ارتش چه موقعیت و چه امکاناتی دارد و متأسفانه بدون اینکه حتی اینجانب را طرف مشورت قرار دهد هر روز دستوراتی صادر می نماید که ارتش بایستی شاهد لطمه ای دیگر بر روحیات افسران و افراد خود و افتادن مقداری سلاح و مهمات و مال و منال به دست افراد ناصالح و وابسته به خارجیان باشد و... وزیر دفاع بدون مشورت و نظر خواهی از اینجانب و خارج از وظایف خود می رود و از رادیو و تلویزیون و مطبوعات نسنجیده می گوید که سربازان فروردین مرخص و بالنتیجه تعداد معدودی که از ارتش با خون دل به سربازخانه ها کشانده بود، نگهداری سربازخانه ها را رها کرده و به موطن خود می روند و شب هنگام عناصر توده ای وابسته به سیاستهای خارجی با کامیونها به سربازخانه ها می روند و باقیمانده اسلحه و مهمات را بار کرده و به خارج از شهر می برند... دولت بدون مشورت با ارتش و آگاه ترین مرجع ارزیابی کردستان، نمایندگانی را به آن صفحات می فرستند که با ورود آنها و اولین سخن پراکنی که می کنند مردم را به پادگان مهاباد ریخته و غارت می کنند و در جلوی همین هیأت فرماندة پادگان را گلوله باران می کنند«...
 
کمتر از یک ماه بعد، سپهبد قرنی توسط گروهک فرقان ترور شد و به شهادت رسید تا علاوه بر آثار جنگ روانی سنگینی که بطور مستقیم و غیر مستقیم توسط دشمنان خارجی، طیف ضدانقلاب، منافقین، حزب توده و عناصر نا آگاه در ارتش جریان داشت، بی انضباطی، سستی و عدم تمکین از فرماندهان نیز به مشکلات ارتش اضافه شود. مشکلات فراوان ارتش سبب شد تا فرماندهان وقت ارتش جمهوری اسلامی ایران با درخواست وقت ملاقات از امام خمینی(ره) برای بیرون رفتن از این وضعیت چاره اندیشی کنند و از امام (ره) بخواهند ایشان فرماندهی خود بر کل نیروهای مسلح را مجدداً اعلام نمایند. تا با استفاده از این حکم حکومتی قوام و انضباط بر ارتش برگردد. امام خمینی نیز (ره) با صدور پیامی تاریخی در تاریخ 29 فروردین سال 58 خطاب به ملت ، سنگ بنای روز ارتش را گذاشتند. دربخشی از پیام امام خمینی(ره) آمده بود:
 
»روز چهارشنبه 29 فروردین روز ارتش اعلام مى‏شود. ارتش محترم در این روز در شهرستانهاى بزرگ با ساز و برگ به رژه بپردازند و پشتیبانى خود را از جمهورى اسلامى و ملت بزرگ ایران و حضور خود را براى فداکارى در راه استقلال و حفظ مرزهاى کشور اعلام نمایند.
 
ملت ایران موظفند از ارتش اسلامى استقبال کنند و احترام برادرانه از آنان نمایند. اکنون ارتش در خدمت ملت و اسلام است و ارتش اسلامى است، و ملت شریف لازم است آن را به این سِمت رسماً بشناسند و پشتیبانى خود را از آن اعلام نمایند. اکنون مخالفت با ارتش اسلامى که حافظ استقلال و نگهبان مرزهاى آن است جایز نیست. ما و شما و ارتش، برادرانه باید براى حفظ و امنیت کشورمان کوشش کنیم و به شرارت اشرار و اختلال مفسدان خاتمه دهیم«.
 
امام خمینی(ره) در بخش های دیگر پیام خود نیز مشکلات دیگر پیش روی ارتش را نیز مورد توجه قرار دادند تا توطئه های داخلی و خارجی علیه ارتش جمهوری اسلامی ایران را نقش بر آب کنند.

از آن تاریخ به بعد هرسال در سالگرد صدور این پیام، روز ارتش در سراسر کشور جشن گرفته می شود و ارتش در شهرهای مختلف به رژه و نمایش قدرت می پردازد
 فروردین ، روز هنر انقلاب اسلامی


روز هنر انقلاب اسلامی,20 فروردین روز هنر انقلاب اسلامی,روز شهادت مرتضی آوینی

20 فروردین ، روز هنر انقلاب اسلامی
پس از شهادت هنرمند متعهد و بسیجی، شهید سید مرتضی آوینی در روز بیستم فروردین سال 1372، با پیشنهاد شاعران، نویسندگان و هنرمندان حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی به مقام معظم رهبری، این روز به عنوان «روز هنر انقلاب اسلامی» نام گذاری شد.


مبدأ انتخاب روز هنر انقلاب اسلامی
سنت پسندیده نام گذاری روزهای هفته با هدف گرامی داشت مناسبت های مهم اسلامی و ملی، یکی از کارهای بسیار خوبی است که در حد خود به ماندگار شدن خاطره وقایع ارزشمند کمک می کند. در فرهنگ اسلامی هم همواره به این مسأله مهم توجه شده است. در قرآن کریم، از این روزهای مبارک و عبرت آموز، تحت عنوان «ایام اللّه » یاد می شود و حتی در یک مورد، به حضرت موسی علیه السلام دستور یادآوری این روزها داده شده است.

 

این شیوه پسندیده، پس از انقلاب شکوهمند اسلامی به صورت بسیار جدی دنبال شد که آثار و برکت های فراوانی نیز در پی داشته است. از جمله پس از شهادت هنرمند متعهد و بسیجی، شهید سید مرتضی آوینی در روز بیستم فروردین سال 1372، با پیشنهاد شاعران، نویسندگان و هنرمندان حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی به مقام معظم رهبری، این روز به عنوان «روز هنر انقلاب اسلامی» نام گذاری شد.

 

بخشی از زندگی شهید مرتضی آوینی
از آن جا که شهید سیدمرتضی آوینی، تمام لحظه های عمر با برکت خود را به ویژه پس از انقلاب اسلامی، در مسیر به فعلیت رساندن ارزش ها و احکام اسلامی در قالب هنر صرف کرد و به حق در این راه خدمات ارزنده کم نظیری را در عرصه های گوناگون و گسترده هنر و اندیشه از خود به یادگار گذاشت، سالروز شهادت این هنرمند فرزانه، به عنوان روز هنر انقلاب اسلامی نامیده شده است.

 

روز هنر انقلاب اسلامی,20 فروردین روز هنر انقلاب اسلامی,روز شهادت مرتضی آوینی

 

 سیدمرتضی آوینی 20 مهر 1326 در شهر ری به دنیا آمد. در سال 1333 کلاس اول دبستان را در خمین به پایان رساند، دو سال بعد به دلیل موقعیت شغلی پدر از خمین به زنجان رفتند. از آنجا که در زنجان مدرسه‌ای نبود بنابراین پدر وی مدرسه‌ای را دایر کرد و مرتضی توانست دوره ابتدایی را در آن مدرسه تمام کند.دبیرستان خود را هم در کرمان در رشته ریاضی پشت‌سر گذاشت. آوینی خدمت سربازی خود را نیز در نیروی هوایی به پایان رساند و در سال 1344 وارد دانشکده هنرهای زیبایی شد.

 

وی در دوران دانشجویی نسبت به مسائل روز و مسائل هنر پی‌گیر بود و البته بسیار تلاش میکرد که هر مسئله‌ای را در این ارتباط خودش دریافت کند. شهید آوینی در معماری و ادبیات به دنبال معنای واقعی هنر بود و در عین حال که دانشجوی هنر بود به فلسفه و ادبیات نیز علاقه فراوانی داشت. به گفته بسیاری از هم دوره‌هایش از جمله عطا‌ء‌اله امیدوار هنرمند برجسته کشورمان، آوینی دارای نبوغ ویژه‌ای در فلسفه ادبیات بود. شهید آوینی به نقاشی و شعر نیز گرایش کم نظیری داشت و البته هم نقاشی می‌کرد و هم شعر می‌سرود.


در سال 57 پس از بازگشت امام خمینی (ره) از تبعید و پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران به فرمایشات رهبرکبیر انقلاب به دقت گوش می‌داد. پس از انقلاب اسلامی،مرتضی آوینی به آرمان‌های امام (ره) و انقلاب به شدت گره خورد و راه حقیقی را یافت.شهید آوینی در سال 1358 وارد جهاد سازندگی شد و پس از زمان کوتاهی به فیلمسازی روی آورد.


از سال 1367 تا 1364 به همراه گروهی مجموعه مستند "روایت فتح" را آغاز کرد.ساخت مستند"روایت فتح" از عملیات خیبر شروع شد و تا عملیات مرصاد ادامه داشت. "آوینی" روش مستندسازی‌اش را که هدف آن ظاهر کردن واقعیت بود؛"مستند اشراقی" نام گذاشت. موسسه فرهنگی "روایت فتح" اواخر سال 1370 در پی تاکید مقام معظم رهبری برتداوم تولید مستندهای روایت فتح تاسیس شد. در "روایت فتح" مجموعه "شهری در آسمان" را ساخت که در ارتباط با مقاومت مردم خرمشهر بود که آخرین فعالیت فیلمسازی "شهید آوینی" محسوب می‌شود.


"شهید مرتضی آوینی" روز جمعه بیستم فروردین 1372 هنگامی که برای تولید مجموعه‌ای جدید از "روایت فتح" به فکه،‌منطقه‌ عملیاتی و الفجر مقدماتی به همراه گروه رفته بود،بر اثر انفجار مین به شهادت رسید. هرچند که فیلم‌های "روایت فتح" تا آن زمان در میان مردم مشهور بود،اما تا آن زمان کسی نمی‌دانست که سازنده آنها کیست؛چراکه در "روایت فتح" و نه در هیچ کدام در فیلم‌هایی که او کارگردانی و تدوین کرده بود ،نام عوامل عنوان نمی‌شد و" آوینی" به تصمیم خود وفادار مانده بود.
"شهید مرتضی آوینی" تصمیم گرفته بود که دیگر چیزی که حدیث نفس باشد ننویسد و دیگر از خودش سخنی به بیان نیاورد.


گردآوری : بخش فرهنگ و هنر بیتوته

 

منابع :

imam-khomeini.ir

X