معرفی وبلاگ
امام خامنه ای زن را از دید اسلام، بزرگ خانه و گل و ریحانه خانواده خواندند و با اشاره به بحران زن در جوامع غربی، افزودند: در نظام اسلامی، كارهای فراوان برای احیای جایگاه حقیقی زن انجام شده اما هنوز مشكلات زیادی بخصوص در عرصه رفتار با زن در خانواده، وجود دارد كه باید با ایجاد پشتوانه های قانونی و اجرایی آنها را حل كرد. ایشان تأكید كردند: محیط خانواده برای زن باید محیطی امن، با عزت و آرامش بخش باشد تا زن بتواند وظیفه اصلی خود را كه حفظ خانواده است به بهترین وجه انجام دهد. خواهرم حجابت برادرم نگاهت
صفحه ها
دسته
لينك سازمان زنان
سايت مراجع
لينك دوستان
لينك شهر قدس
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 201837
تعداد نوشته ها : 1702
تعداد نظرات : 69
سوره قرآن 
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

📡🌍خبـــــــر فوری...


◀️ﻓﺮﻣﺎﻧﺪﻩ ﻧﯿﺮﻭﯼ ﺯﻣﯿﻨﯽ ﺍﺭﺗﺶ ساعاتی پیش اعلام کرد: ﻧﯿﺮﻭﻫﺎﯼ ﺗﮑﻔﯿﺮﯼ ﻭ ﺗﺮﻭﺭﯾﺴﺘﯽ ﺩﺭ ﻧﺰﺩﯾﮑﯽ ﻣﺮﺯﻫﺎﯼ ﻣﺎ ﻫﺴﺘﻨﺪ و ازشرق وغرب تحرکاتی دیده میشود ﻭ باید اعلام کنیم که ﺩﺍﻋﺶ ﺑﺮﺍﯼ ﻭﺭﻭﺩ ﺑﻪ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺯﺍﻏﻪ ﻣﻬﻤﺎﺕ ﭘﯿﺶﺑﯿﻨﯽ ﮐﺮﺩه است.

ﻭﯼ ﺍﻓﺰﻭﺩ: ﻧﯿﺮﻭﻫﺎﯼ ﺗﺮﻭﺭﯾﺴﺘﯽ ﻭ ﺗﮑﻔﯿﺮﯼ ﺩﺭ ﻧﺰﺩﯾﮑﯽ ﻣﺮﺯﻫﺎﯼ ﻣﺎ ﻫﺴﺘﻨﺪ.

↖️ﺳﺘﺎﺩ ﮐﻞ ﻧﯿﺮﻭﻫﺎﯼ ﻣﺴﻠﺢ ﺑﻪ ﻣﺎ ﺍﺑﻼﻍ ﮐﺮﺩ ﮐﻪ ﺗﺮﻭﺭﯾﺴﺖﻫﺎ ﺩﺭ ﺟﻠﻮﻻ ﻭ ﺳﻌﺪﯾﻪ ﻫﺴﺘﻨﺪ

ﻭ ﮔﺎﻡ ﺑﻌﺪﯼ ﺁﻧﻬﺎ ﺧﺎﻧﻘﯿﻦ ﺑﻮﺩ ﮐﻪ ﻣﯽﺧﻮﺍهند ﺑﻪ ﮐﺸﻮﺭ ﻣﺎ ﺑﯿﺎﯾﻨﺪ/

 5 ﺗﯿﭗ ﺭﺯﻣﯽ ﺭﺍ ﺑﺮﺍﯼ ﻣﻘﺎﺑﻠﻪ ﺑﺎ ﺁﻧﻬﺎ ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﺩﻫﯽ ﮐﺮﺩﯾﻢ ﻭ ﻧﯿﺮﻭﻫﺎﯼ ﭘﯿﺎﺩﻩ ﻭ ﺑﺎﻟﮕﺮﺩ ﺷﻨﺎﺳﺎﯾﯽ ﻣﺎ ﺗﺎ 40 ﮐﯿﻠﻮﻣﺘﺮ ﺑﻪ ﺩﺍﺧﻞ ﺧﺎﮎ ﻋﺮﺍﻕ ﺭﻓﺘﻨﺪ ﻭ ﺗﻮﭘﺨﺎﻧﻪﻫﺎﯾﻤﺎﻥ ﺭﺍ ﺛﺒﺖ ﺗﯿﺮ ﮐﺮﺩﯾﻢ و کلیه مراکز مرزی نظامی و توپخانه های ما آماده ی دفاع هستند ولی نیروی زمینی ارتش و سپاه باید مقداری تانک خریداری کرده و آمادگی های خود را افزایش دهند.


http://www.asriran.com/fa/news/397414/نیروهای-تکفیری-در-نزدیکی-مرزهای-ما-هستند-پیش‌بینی-زاغه-مهمات-داعش-در-ایران-بالگردهای-ما-تا-۴۰-کیلومتر-داخل-عراق-رفتند


📢🔴نزدیک شدن داعش به شهرهای مرزی عراق با ایران و تحرکات آنها برای ایجاد ناامنی در مرز ایران را شخص امام خامنه ای در مراسم دانشگاه امام حسین علیه السلام آشکار کرد


ظاهرا تاکید چندباره اوباما درباره گزینه های روی میز، همین بوده است.


مانور فعلی ارتش هم برای آمادگی جهت مقابله احتمالی می باشدحال باید پرسید چگونه با وجود 2 سال مذاکره، تهدید آمریکا بیشتر شده

و مقام معظم رهبری و فرمانده ارتش، آشکارا از این مساله پرده برداشتند


اخبار,اخبارسیاست  خارجی,وزارت دفاع آمریکا

ناو هواپیما بر تئودور روزولت آمریکا و کاروان کشتی های جنگی ایران درحال ترک کردن آبهای اطراف یمن هستند که این امر باعث کاهش تهدید رویارویی بین نیروهای دریایی دو کشور می شود.

سخنگوی پنتاگون گفت: کشتی های آمریکایی و ایرانی درحال ترک کردن آبهای اطراف یمن هستند.

به گزارش «انتخاب»، ناو هواپیما بر تئودور روزولت آمریکا و کاروان کشتی های جنگی ایران درحال ترک کردن آبهای اطراف یمن هستند که این امر باعث کاهش تهدید رویارویی بین نیروهای دریایی دو کشور می شود.

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد ناو هواپیما بر تئودور روزولت به سمت خلیج فارس بازگشته است درحالیکه کاروانی متشکل از نه کشتی ایرانی نیز به سمت ایران بازگشتند.

استیو وارن سخنگوی پنتاگون گفت: فکر می کنم بهتر است گفته شود که تنش ها که در اوایل هفته درباره اش بحث می شد، درحال فروش کردن باشد.

استیو وارن افزود: هیچ گونه تماس و رویارویی بین این کشتی ها رخ نداد.


 اخبار  سیاست خارجی  -  انتخاب 

دسته ها : رویدادهای مهم
1394/2/5 11:3


دفتر نواز شریف، نخست وزیر پاکستان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، هیاتی عالی رتبه از فرماندهان پاکستانی به دولت عربستان اعلام کرده‌اند که پاکستان به صورت کامل در اجرای تحریم تسلیحاتی در یمن مشارکت می‌کند، تحریمی که از روز چهارشنبه از سوی شورای امنیت سازمان ملل تعیین شد.
ایسنا: دولت پاکستان در مقابل فشارهای عربستان سعودی توافق کرد تا به ائتلاف نظامی اعراب علیه یمن کمک کرده و تحریم تسلیحاتی علیه حوثی‌ها را اجرا کند. همچنین انتظار می‌رود این کشور ناوهای جنگی خود را در سواحل یمن مستقر کند.

به گزارش سایت خبری مک کلاچی، دفتر نواز شریف، نخست وزیر پاکستان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، هیاتی عالی رتبه از فرماندهان پاکستانی به دولت عربستان اعلام کرده‌اند که پاکستان به صورت کامل در اجرای تحریم تسلیحاتی در یمن مشارکت می‌کند، تحریمی که از روز چهارشنبه از سوی شورای امنیت سازمان ملل تعیین شد.

در همین حال راحیل شریف، فرمانده ارتش پاکستان احتمال دارد تا به زودی و پس از اعلام این تصمیم به عربستان سعودی سفر کند.

این درحالی است که پاکستان همچنان درخواست عربستان را مبنی بر اعزام نیروی زمینی به یمن و ارسال هواپیما به ائتلاف تحت رهبری ریاض رد می‌کند. به گفته برخی مقامات ارتش پاکستان این کشور قصدی هم برای پذیرش این درخواست ندارد.

با این حال هیات عالی رتبه پاکستانی که روز چهارشنبه با شاهزاده مقرن بن عبدالعزیز و وزرای خارجه و دفاع عربستان دیدار کرد تحت رهبری شهباز شریف، برادر نخست وزیر پاکستان به ریاض سفر کرده بود.

نتایج این دیدار نشان دهنده فشار عربستان سعودی بر متحد دیرینه خود برای ایفای نقشی فعال در جنگ علیه یمن است؛ متحدی که به اعتقاد عربستان برای جبران کمک‌های ریاض مسیری طولانی در پیش دارد.

حضور نیروی دریایی پاکستان در کمک به اجرای تحریم علیه حوثی‌ها در انتقال سلاح گزینه‌ای آسان برای طرف پاکستانی محسوب می‌شود چرا که درحال حاضر دو ناو پاکستان به عنوان بخشی از عمل به توافق چند ملیتی در گشت زنی در منطقه در اقیانوس هند و در نزدیکی یمن مستقر هستند.
دسته ها : رویدادهای مهم
1394/1/29 17:17
پلیس عراق از آزادسازی کامل پالایشگاه «بیجی» خبر داد.
فارس: پلیس فدرال عراق از آزادی کامل پالایشگاه «بیجی» از دست داعش و در هم شکستن محاصره نیروهای حاضر در این پالایشگاه خبر داد.

پالایشگاه بیجی، بزرگترین پالایشگاه عراق است که 27 کیلومتر وسعت دارد که بخشهای زیادی از آن تحت محاصره داعش بود.

سرلشگر «رائد شاکر جودت» فرمانده نیروهای پلیس فدرال عراق، امروز شنبه از آزادسازی کامل پالایشگاه بیجی خبر داد و گفت محاصره افراد حاضر در این پالایشگاه نیز در هم شکسته شد.

به نوشته پایگاه خبری «السومریه نیوز»، ما امروز در فضای پیروزی به سر می‌بریم و پلیس فدرال در حال پاکسازی کامل پالایشگاه از دست تکفیری‌های داعش است.

نیروهای امنیتی عراق، امروز (شنبه) وارد پالایشگاه بیجی در شمال تکریت شدند و آن را کاملا آزاد کردند. از سوی دیگر سرویس مبارزه با تروریسم نیز از کشته شدن ده‌ها تکفیری در این عملیات خبر داد.
دسته ها : رویدادهای مهم
1394/1/29 17:16


معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو، گفت: هیچ مشکلی در ارتباط با ذخیره استراتژیک داروهای بیماران هموفیلی وجود ندارد و حداقل ۶ ماه موجودی دارو وجود دارد.
مهر: دکتر رسول دیناروند در مورد داروی فاکتور ۸ برای بیماران هموفیلی، اظهارداشت: این دارو در کشور تولید شده و مراحل ارزیابی بالینی نیز انجام شده و اجازه مصرف محدود را نیز سازمان غذا و دارو در سال گذشته صادر کرده است و امسال بخشی از نیاز کشور از تولید داخل تامین می شود و سهمیه ای نیز برای تولید داخل درنظر گرفته شده است .

وی در مورد ورود داروی ایرانی بیماران هموفیلی به بازار، گفت: این دارو اجازه ورود به بازار را گرفته که بخشی از نیاز را تامین خواهد کرد و قیمت گذاری نیز شده است.

دیناروند در مورد اینکه گونه های مختلف داروهای گیاهی در داخل وجود دارد ولی اینکه چگونه می تواند پایه ای برای تولید داخل شود و کارخانه ها بتوانند بتوانند از این طریق از این داروها استفاده کنند، اظهار داشت: ظرفیت تولید داروهای طبیعی در کشور بالاست و باید سهم بیشتری از تامین نیازهای درمانی کشور را بر عهده بگیرد. سیاست های وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو هم توسعه این حوزه و حمایت از آن است.

وی با اعلام اینکه در حدود ۸۰۰ پروانه ساخت برای فرآورده های طبیعی صادر شده و هر ساله این آمار افزایش می یابد، افزود: داروهای گیاهی می توانند تا ۲۰ درصد بازار دارویی کشور را در اختیار بگیرند که این سهم در حال حاضر حدود ۸ درصد است.
دسته ها : رویدادهای مهم
1394/1/29 17:16


وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از وزیر خارجه روسیه و چین به عنوان دوستان خوب یاد کرد و در خصوص جان کری گفت که زمان زیادی را صرف مذاکرات کرده است و یک مذاکره کننده جدی است.
ایرنا: وزیر خارجه کشورمان دیشب - جمعه - در پاسخ به این پرسش خبرنگار یورو نیوز که می خواهم به نام برخی از وزرای خارجه ای اشاره کنم که در مذاکرات با ایران شرکت داشتند و مایلم شما آنها را در یک یا دو کلمه توصیف کنید، این مطلب را بیان کرد.

خبرنگار یورونیوز از ظریف در خصوص اشتاین مایر پرسید؟
ظریف گفت: یک مذاکره کننده جدی.

خبرنگار یورو نیوز پرسید: لوران فابیوس؟

محمد جواد ظریف گفت: باز هم یک مذاکره کننده جدی.

خبرنگار یورونیوز پرسید: وزیر خارجه چین؟

وزیر امور خارجه ایران گفت: یک دوست خوب و یک مذاکره کننده جدی.

خبرنگار یورونیوز پرسید: وزیر خارجه روسیه؟

ظریف گفت: او هم همین طور؛ یک دوست خوب و مذاکره کننده ای جدی.

خبرنگار در ادامه پرسید: و جان کری؟

ظریف گفت: کسی که زمان زیادی را صرف این مذاکرات کرد و باز هم، یک مذاکره کننده جدی.
جولی بی شاپ وزیر خارجه استرالیا هنگامی که هدف از سفرش به تهران را تشریح می کرد، صفتی را برای همتای ایرانی خود بکار برد که از زبان یک مقام خارجی کمتر شنیده شده بود.
ایرنا : جولی بی شاپ در پاسخ به خبرنگاری که درباره حضورش در ایران پرسید، گفت: من به دلیل دعوت وزیر خارجه فوق العاده (precious) شما به ایران سفر کردم.

خبرنگار پرسیده بود: دلیل حضور وزیر امور خارجه استرالیا بعد از 12 - 13 سال به ایران چه بوده است؟ آیا قرار است باب جدیدی از تعاملات میان دو کشور گشوده شود؟

وزیر خارجه استرالیا پاسخ داد: من به دلیل دعوت وزیر خارجه فوق العاده(precious) شما به ایران سفر کردم. ما در این سفر در مورد حضور استرالیا در عراق و مبارزه با داعش صحبت هایی را کردیم.

جولی بیشاپ وزیر امور خارجه استرالیا بامداد امروز (شنبه) به منظور دیدار با مقامات ایرانی وارد تهران شد. وزیر امور خارجه استرالیا بعد از دیدار امروز با ظریف وزیر امور خارجه قرار است با دکتر حسن روحانی رییس جمهوری دیدار و گفت وگو کند.
گزارش خبرنگار «فردا» از مکه و مدینه در آخرین روزهای حضور زائرین ایرانی

«

بعد از اعلام رسمی لغو عمره از سوی ایران در مکه و مدینه چه خبر است؟ خبرنگار فردا در این گزارش از مشاهدات خود در مکه و مدینه و نظرات زائران ایرانی و مردم در کوچه و بازار می گوید.

سرویس فرهنگی فردا؛ بعد از اعلام رسمی لغو عمره از سوی ایران در مکه و مدینه چه خبر است؟ خبرنگار فردا در این گزارش از مشاهدات خود در مکه و مدینه و نظرات زائران ایرانی و مردم در کوچه و بازار می گوید.

کسی اطلاعی ندارد

یکی از اتفاق های جالب و شاید غیر قابل باور در عربستان این است که غالب مردم اینجا در مورد ماجرای جده اطلاعی ندارند. ابوعامر مغازه دار است، یک مغازه چندکاره از میوه های تازه تا لوازم آشپرخانه و سوپرمارکت، وقتی از او در مورد ماجرای جده و آزار دو نوجوان ایرانی پرسیدم در ابتدا با تعجب به من نگاه کرد و گفت مگر می شود؟ درست است ما با ایرانی ها مشکلات زیادی داریم اما این که بخواهیم نوجوانان صغیر و کوچک را آزار دهیم، اصلا نمی شود. به نظر می رسد سیستم بسته کشور عربستان در کنترل افکار عمومی و جلوگیری از انتشار داخلی اخبار مربوط به رسوایی اخلاقی مامورین فرودگاه جده، موفق بوده است.

ایرانی ها عامل نا امنی اند!

عمرو مهندس کامپیوتر است و در حال حاضر مسئولیت نگه داری سیستم های نرم افزاری و ایترنت چند هتل در شارع مدینه النبی، در مکه را هم برعهده دارد. او هم این خبر را نشنیده، او با اینکه در شبکه های مجازی عضویت دارد می گوید چنین خبری صحت ندارد، ضمن این که در صورت صحت ماجرا داشتن هم مشکلی با این جریان ندارد. او معتقد است ایرانی ها عامل نا امنی اند پس می شود به آن ها آسیب رساند. عمرو در دانشگاه الصوره ریاض درس خوانده است. او تاکنون سفری به ایران نداشته است اما می گوید اطلاعات زیادی در مورد ایران و مردم ساکن آن دارد. او حتی یک دوست ایرانی در فیس بوک هم دارد. جالب است که دوست ایرانی او نظرش با عمرو یک است!

تلخ، عجیب و متفاوت

اما در این بین نظرات بعضا متفاوت، تلخ و حتی عجیب هم وجود دارد. مثل این که ایرانی ها حق شان است. یا اینکه ایرانی ها عامل نا امنی اند. محمد الغذیف یک راننده تاکسی است، یمنی الاصل و 7 سال است در مکه با تاکسی کار می کند. او در مورد حادثه جده شنیده است و معتقد است ایرانی ها با این که مسلمان هستند، اما باید بخاطر جنایت هایشان(!) تنبیه شوند! او معتقد است ایرانی ها عامل ناامنی منطقه هستند، نکته جالب در مورد صحبت های محمد این است که او در ماجرای یمن هم ایران را مقصر می داند در حالیکه برای اثبات دخالت و حضور ایران در یمن هیچ مصداقی برای ارائه ندارد. با این که او هیچ اطلاع و نظر دقیقی در باره منبع صحبت هایش ندارد؛ صرفا معتقد است ایران مقصر است و قاسم سلیمانی عامل اصلی خراب کاری های یمن محسوب می شود.

نگران منفعت اقتصادی

بعد از ماجرای لغو پرواز ها هتلدارها نیز کمی نگران اوضاع اقتصادی شان هستند، ابواعلا مسئول یکی از هتل های مکه می گوید، هتل اش بیشتر با زائران ایرانی تکمیل می شود، زائران دیگر کشورها به لحاظ مدت و مدل اقامت مثل ایرانی ها نیستند. ایرانی ها بازه زمانی اسکان و وعده های غذایی کامل و مناسبی دارند. او می گوید با چند تن از دوستان مدیر هتل همکارش هم صحبت کرده است، آن ها هم نگران کم شدن وضعیت و سود اقتصادی شان بعد از لغو عمره ایرانی ها هستند. ابواعلا کار سربازان فرودگاه جده را حماقت دانست و گفت: کارهای این چنینی هیچ فایده ای برای هیچ کس نداشت و تنها باعث ضررهای متفاوتی برای سعودی ها شد.

رفتن تدریجی زائران ایرانی پیش از هر چیز خود را در خلوت شدن بازارها و مجتمع های تجاری نشان می دهد. این خلوت شدن از بازارهای مدینه شروع شده و بعد از چند روز به مکه هم خواهد رسید.

باید مقتدارانه بایستیم

بعد از انتشار خبر لغو موقت پروازهای عمره به کشور عربستان در بین ایرانی های حاضر در مکه هم نگاه های متفاوتی وجود دارد. ر.رمضانی دانشجو است، سفر سوم اش به مکه است. او معتقد است این لغو باید زود تر از این اتفاق می افتاد؛ او می گوید: وقتی در سال 87 برای اولین بار از دانشجویان ایرانی انگشت نگاری شد و از قرنیه چشم تصویر برداری کردند، زمزمه این جریان بود ولی اتفاق عملی ای رخ نداد. قرار بود همان سال ها موقت عمره تعطیل شود تا عربستان تکلیف را مشخص کند. او از شنیدن این خبر ابراز خوشحالی کرد و گفت امیدوار است که دولت این بار مقتدرانه پای لغو بایستد.

به نفع سعودی ها

رضا.پ از مدیران کاروان های اعزامی ایران در مورد لغو پروازها معتقد، این عمل در اصل نشان دهنده خوبی برای این عمل عربستان است اما با این خروج این وضعیت به نفع عرب ها هم تمام می شود. آن ها چند سالی است که می خواهند به بهانه های مختلف پای زائران ایرانی از حج و عمره قطع شود و شاید به این وسیله این امر محقق شود.

وی در خصوص ضرورت حضور ایران در ایام عمره و حج  می گوید: خواه نا خواه بیت الله الحرام محل تجمع مسلمین است و به نوعی محوریتی در جهان اسلام دارد و حذف ایران از این جمع احتمالا به نفع جمهوری اسلامی نیست. به نظر من این حذف می تواند مقدمه ای برای بیرون راندن ایران از جامعه مسلمین شود و به تحقق ای گزاره که جامعه عرب مساوی است با جامعه مسلمان، کمک می کند. 

معاون کاروان رضا که شاهد صحبتهای ماست این نکته را اضافه می کند که نگرانی او تنها ماندن جامعه شیعیان عربستان است. او می گوید نمی داند با رفتن ایرانی ها چه اتفاقی برای شیعیان مکه و مدینه خواهد افتاد که به شدت تحت فشار حکومت سعودی هستند.

نباید می گذاشتیم به اینجا بکشد

مهتاب.ب یکی دیگر از زائران ایرانی، معتقد است در جریان این اتفاقات که اخیرا رخ داده، لغو عمره تنها و آخرین ابزار اعمال فشار بر عربستان است تا نشان بدهیم ما در مورد چنین اتفاقاتی منفعل نیستیم. او می گوید در مقابل بی احترامی های متعدد و دامنه دار عربستان به زائران و حجاج ایرانی باید ایران زودتر از این واکنش های جدی نشان می داد تا کار به اینجا نکشد و مجبور به لغو عمره نشویم چرا که چنین اتفاقی در مجموع به نفع ما نیست.

ترکیه جای ایران را می گیرد

این بانوی ایرانی می گوید قبل از اعزام به عمره مطالعات زیادی در این خصوص  انجام داده است. او با اشاره به حجم بالای عمره گزارانی که از دیگر کشورهای مسلمان به خصوص ترکیه در مکه و مدینه حضور دارند پیش بینی می کند با لغو عمره ایرانی ها کشور ترکیه جای ایران را خواهد گرفت و نگرانی عربستان را در این خصوص کاهش خواهد داد. چرا که هم ارتباط سیاسی خوبی با سعودی ها دارد و هم با الگو برداری از ایران در این سالها حجم اعزام های خود را افزایش داده است و بر خلاف ایرانی ها، زائران ترک از سوی سعودی ها به شدت مورد احترام هستند.

گفته می شود در حال حاضر حدود 5 میلیون نفر از مردم ایران در صف عمره هستند و در جریان ثبت نام های عمره مبالغ زیادی نزد دولت قرار گرفته است. تا پیش از این اتفاق و تصمیم دولت ایران بر لغو عمره، فیش عمره به مبلغ دو میلیون تومان در بازار آزاد خرید و فروش می شده است.

مجازات عاملین، تنها خواسته مسئولین

در این بین موضع گیری های مسئولین سازمان حج و بعثه مقام معظم رهبری هم تنها تکیه بر مجازات عاملین اتفاق جده ختم می شود. اتفاقی که به نظر می رسد سعودی ها برای آن عجله ای ندارند. این روزها مسئولین ایرانی حج و زیارت و بعثه در مکه و مدینه مشغول برنامه ریزی برای ترک عربستان هستند و برخی این کشور را ترک کرده اند. گفتنی است، از زمان آغاز لغو پروازها، حدود سی هزار نفر در عربستان از زائران ایرانی حضور دارند و پروازها تنها به طور یک طرفه و برای خروج به ایران انجام می شود. پیش بینی می شود حداکثر تا ده روز آینده آخرین پرواز به کشور انجام شده و کلیه زائران به میهن اسلامی باز گردند.
 فروردین روز ملی فناوری هسته ای


روز ملی فناوری هسته ای,20 فروردین روز ملی فناوری هسته ای,انرژی هسته ای

20 فروردین روز ملی فناوری هسته ای

 20 فروردین ماه سال 1385 خبر دستیابی ایران به فن آوری غنی سازی اورانیوم و راه اندازی یک زنجیره کامل غنی سازی در نطنز اعلام شد. در پی این خبر با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، به پاس قدردانی از تلاش های افتخار آمیز دانشمندان جوان ایران اسلامی، بیستم فروردین ماه، مقارن با تکمیل چرخه سوخت هسته ای در تقویم رسمی ایرانیان روز ملی فن آوری هسته ای نام گرفت.

 

ایران در سال ۱۹۵۸، به عضویت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (I.A.E.A) درآمد و در سال ۱۹۶۸، پیمان عدم تکثیر سلاح‌های هسته‌ای (N.P.T) را امضا کرد و در سال ۱۹۷۰، آن را در مجلس شورای ملی به تصویب رساند. آمریکا در سال ۱۹۶۷، اولین رآکتور تحقیقاتی ۵ مگاواتی آب سبک را به ایران فروخت و شرکت آمریکایی (AMF)، این رآکتور را در دانشگاه تهران نصب و راه‌اندازی کرد.


برنامه ایران در سال 1353 این بود که در عرض بیست سال، چرخه کامل سوخت را بومی کرده و بیست و سه هزار مگاوات برق را از طریق ۲۲ نیروگاه هسته‌ای تامین نماید. در تاریخ ۱۸ دی ماه ۱۳۷۳ قرارداد تکمیل و راه‌اندازی واحد یک نیروگاه اتمی بوشهر به صورت مشارکتی بین ایران و روسیه منعقد گردید و در مرداد ۱۳۷۷ بار دیگر این قرارداد مورد بازبینی کلی قرار گرفت.


در سال۱۳۵۷ با پیروزی انقلاب، عملیات ساخت این نیروگاه‌ها از جانب کشورهای غربی متوقف، و در طول جنگ ایران و عراق تاسیسات موجود چندین بار مورد حمله هوایی عراق قرار گرفت، که در اثر آن آسیب‌هایی به تجهیزات و ساختمان‌های موجود وارد شد. در زمان دولت هشتم ایران، این دولت حاضر به پذیرش چند توافق‌نامه شد که به تدریج کلیه فعالیت‌ها و مطالعات مرتبط با دانش اتمی در ایران را به حالت تعلیق در آورد.

 

در سال اول فعالیت دولت نهم جمهوری اسلامی ایران، ایران اعلام کرد تعلیق داوطلبانه غنی‌سازی به پایان رسیده‌است و با فک پلمب، فعالیت‌های UCF اصفهان را تحت نظارت آژانس ادامه می‌دهد. در تاریخ ۹ فوریهٔ سال ۲۰۰۳ میلادی محمد خاتمی، رئیس جمهور وقت ایران، خبر از تهیهٔ سوخت هسته‌ای توسط متخصصین ایرانی برای نیروگاه‌های هسته‌ای ایران داد.


در(9 آوریل۲۰۰۶)  20 فروردین سال 1385 دانشمندان ایرانی موفق به تولید چرخه کامل سوخت هسته‌ای در مقیاس آزمایشگاهی شدند وخبر دستیابى ایران به فناورى غنى‌سازى اورانیوم و راه اندازى یک زنجیره کامل غنى سازى توسط سانتریفیوژهاى ساخت ایران اعلام شد.در پی این موفقیت دانشمندان و متخصصان کشورمان در دستیابی به نسل جدیدی از سانتریفیو‌ژها در ایران و اعلام آن به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، کشورمان در زمره کشورهای صاحب تکنولوژی در غنی‌سازی اورانیوم محسوب می‌شود و ایران به کشورهای عضو باشگاه اتمی پیوست.

پس از آن با تصویب شوراى عالى انقلاب فرهنگى، به پاس قدردانى از تلاش‌هاى افتخار آفرین دانشمندان جوان ایرانى در دستیابى کشور به فناورى صلح آمیز هسته اى، 20 فروردین در تقویم رسمى ایرانیان «روز ملى فناورى هسته اى» نام گرفت.

 

ایران بر حق قانونی خود در استفاده از انرژی هسته‌ای تأکید دارد. ایران با امضای پیمان عدم تکثیر سلاح‌های هسته‌ای (N.P.T) در سال ۱۹۶۸، از حق استفاده از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای برخوردار گشت. فعالیت‌های مرکز نظام ایمنی هسته‌ای کشور طی سالهای ۸۴ و ۸۸ از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مورد تایید قرار گرفته‌است.
منبع : nlai.ir

 

 

آمریکا و عربستان سعودی نیز از اقدامات خشونت‌آمیز صالح علیه حوثی‌ها در شهر شمالی صعده در 2 جنگ بین سال‌های 2004 و 2010 حمایت کرده‌اند ـ درگیری‌هایی که تا حدی منجر شد رییس‌جمهور وقت مشروعیت خود را در نخستین دهه هزاره جدید از دست بدهد. برنامه حملات پهبادها به رهبری آمریکا در یمن نیز به عنوان عاملی برای افراط‌گرایی به حساب می‌آید. طبق نوشته یکی از تحلیل‌گران سیاسی در صنعا: «دیگر آنها نمی‌توانند مدعی شوند که ایرانیان در حال از بین بردن ثباتی هستند که در یمن بوجود آورده‌اند، و یا اینکه حوثی‌ها را به خاطر درخواست کمک از جاهای دیگر محکوم کنند.»

تاکنون قطر، امارات، و کویت هر یک تلاش کرده‌اند تا در طرح‌های مهمی در یمن سرمایه‌گذاری کنند. دوحه از یک طرح 600 میلیون دلاری برای معاملات زمین در صنعا حمایت کرد، و شرکت ترابری دریایی امارات، دی‌پی ورلد (DP World)، امتیاز احداث بندر جنوبی عدن را در سال 2008 تصاحب کرد ـ قراردادی که یک شرکت کویتی نیز در مزایده آن شرکت کرده بود. با این حال، اغلب چنین اقداماتی بدون نتیجه باقی ماند. طرح قطر کامل نشد، و دی‌پی ورلد نیز پس از متهم شدن به عامدانه خدشه وارد کردن به شهرت بندر به منظور افزایش تردد کشتی‌ها از طریق خود دبی و نیز از طریق بندری در جیبوتی که آن نیز تحت کنترل این شرکت است، مزایده عدن را در سال 2012 رها کرد.

هرچند اعضای شورای همکاری کشورهای عرب خلیج فارس به هنگام صحبت در خصوص حوثی‌ها تمرکز خود را عمدتاً معطوف به ایران می‌کنند، اما یکی از عوامل اصلی تنش مرتبط با این گروه پیش از سال 2011،‌ نقش‌های متفاوت قطر و عربستان در درگیری 6 ساله بین این گروه و رژیم صالح بود. ریاض حداقل از سال 2008 از طرح‌های سرکوب حوثی‌ها حمایت کرده است، با این انگیزه که ممکن است خیزش این گروه سبب تحریک اقلیت‌های زیدیه و شیعه در خود کشور عربستان شود. دوحه نیز به نوبه خود سعی کرد تا نقش یک میانجی را در این درگیری بازی کند. در سال 2007 امیر وقت، حمد بن خلیفه آل لثانی، از یمن بازدید نمود و یک هیئت قطری را به صعده فرستاد تا به آتش‌بس کمک کند، و 500 میلیون دلار برای بازسازی استان در ازای خلع سلاح حوثی‌ها پیشنهاد داد. پیمان آتش‌بس (که به توافق دوحه معروف است) بین دولت یمن و حوثی‌ها در پایتخت قطر در فوریه 2008 به امضا رسید. هنگامیکه آتش‌بس شکسته شد، قطر مجدداً نمایندگانی را فرستاد و سعی تا به درگیری‌های بعدی آن خاتمه دهد ـ ازجمله ششمین جنگ که عربستان سعودی نقش فعالی در آن بود.

از اوایل 2015 حوثی‌ها موضع شدیدی علیه مداخلات خارجی گرفته‌اند و عامل مشکلات امنیتی و اقتصادی کشور را خارجی و دست‌نشانده‌های دولت یمن می‌دانند. وقایع فوریه 2015 ـ که در آن حوثی‌ها کنترل کاخ ریاست‌جمهوری را بدست آوردند، به همراه سکونت مخفی عبد ربه منصور هادی در صنعا و مقر دو سازمان اطلاعاتی اصلی یمن، پیش از درخواست قدرت سیاسی بیشتر ـ نشان داده است که تحریم‌ها تأثیر اندکی در مقابله با خیزش حوثی‌ها داشته است و مشخص نیست که جامعه جهانی چه اهرمی را علیه این جنبش بکار خواهد برد.

X