معرفی وبلاگ
امام خامنه ای زن را از دید اسلام، بزرگ خانه و گل و ریحانه خانواده خواندند و با اشاره به بحران زن در جوامع غربی، افزودند: در نظام اسلامی، كارهای فراوان برای احیای جایگاه حقیقی زن انجام شده اما هنوز مشكلات زیادی بخصوص در عرصه رفتار با زن در خانواده، وجود دارد كه باید با ایجاد پشتوانه های قانونی و اجرایی آنها را حل كرد. ایشان تأكید كردند: محیط خانواده برای زن باید محیطی امن، با عزت و آرامش بخش باشد تا زن بتواند وظیفه اصلی خود را كه حفظ خانواده است به بهترین وجه انجام دهد. خواهرم حجابت برادرم نگاهت
صفحه ها
دسته
لينك سازمان زنان
سايت مراجع
لينك دوستان
لينك شهر قدس
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 201842
تعداد نوشته ها : 1702
تعداد نظرات : 69
سوره قرآن 
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

این روز ها بازار خانه تکانی های نوروز داغ است. همه آستین بالا زده اند و دست به کار شده اند. این بار نوبت اتاق نشیمن است. فضای نشیمن همیشه قسمتی از خانه است که ما زمان زیادی را در آن‌ می‌گذرانیم. این زمان‌ می‌تواند هنگام تماشای تلویزیون باشد و یا یک چرت روزانه بر روی کاناپه اتاق نشیمن. در این فضا کارهای مختلفی انجام می‌شود و به همین دلیل معمولا سریع دچار بی‌نظمی و کثیفی می‌شوند و اگر برای تمیز کردن این فضاها برنامه نداشته باشیم به زودی با حجم زیادی از کارهای نکرده روبه‌رو می‌شویم که انجام یکباره آن‌ها بسیار زمان‌بر و خسته‌کننده است. به همین دلیل بهتر است به نشیمن خانه تان توجه ویژه‌ای داشته باشید و طبق یک زمان‌بندی و برنامه‌ریزی درست این فضا را تمیز کرده و به قسمت‌های مختلف آن نظم دهید. امیدواریم رعایت این 7 نکته بتواند فرایند تمیز کردن فضاهای نشیمن خانه شما را راحت‌تر کرده و زمان زیادی از شما نگیرد.

روش های خانه تکانی,تکنیک های خانه تکانی


کفپوش‌ها را تمیز کنید.
این کار کاملا به جنس و نوع کف پوش خانه شما بستگی دارد: چوب، سرامیک، لینولئوم، و فرش (که هر کدام از این‌ها نیز انواع مختلفی دارند) به شیوه‌های مختلفی برای تمیز کردن نیاز دارند. کدام شیوه مناسب کفپوش‌های خانه شما است؟

روش های خانه تکانی,تکنیک های خانه تکانی


جاروبرقی کشیدن بهترین و موثرترین راه برای تمیز کردن تمام گرد و خاک‌‌ها و دیگر کثیفی‌هایی است که بر روی کف خانه شما وقتی روی آن با فرش پوشانده شده، است (و اگر حیوانات خانگی در خانه دارید این کار را حتما باید به صورت روزانه انجام دهید).

روش های خانه تکانی,تکنیک های خانه تکانی

 

اگر کفپوش‌های خانه شما از جنس کاشی یا چوب هستند بهترین راه برای تمیز کردن آن‌ها کف‌شور است. اگر کف خانه شما با فرش پوشیده شده است می‌توانید برای تمیز کردن آن‌ از جاروهای مخصوص فرش (جاروهای غیرالکتریکی که دارای دسته‌ای هستند که وقتی آن‌ها را فشار می‌دهید فرچه‌هایی از زیر آن بیرون می‌آیند) استفاده کنید. هر دوی این شیوه‌ها سر و صدای کم‌تری نسبت به جاروبرقی ایجاد می‌کنند و اگر از آن‌ها به طور منظم استفاده کنید فاصله بین جارو برقی زدن خانه‌ طولانی‌تر می‌شود.

با استفاده از کف‌شور کفپوش‌های خانه خود را تمیز کنید.
استفاده از برخی از شیوه‌های نوآورانه و جدید برای تمیز کردن کفپوش‌ها بسیار سودمند است، اما هیچ‌کدام از آن‌ها نمی‌توانند بهتر از کف‌شورها پارچه‌ای لکه‌های قدیمی و چسبناک روی کفپوش‌ها را از بین ببرند. در آشپزخانه و دیگر قسمت‌های خانه، خیلی مهم است که کفپوش‌ها به طور منظم تمیز شوند و برق بیافتند. در مورد کفپوش‌های سرامیکی و یا کفپوش‌ها بافت‌دار هیچ وسیله‌ای بهتر از کفشور‌های پارچه‌ای نمی‌تواند کثیفی‌ها درون شکاف‌ها و حفره‌ها را تمیز کند.

 

روش های خانه تکانی,تکنیک های خانه تکانی

 

تعداد زیادی کف‌شور پارچه‌ای با انواع و اقسام طراحی‌های گوناگون در بازار موجود است. کف‌شورهای پارچه‌ای با پارچه‌های واقعی بسیار بهتر از کف‌شورهای اسفنجی سطوح را تمیز می‌کنند و در ضمن عمر بیش‌تری هم دارند. وقتی از کف‌شورهای پارچه‌ای استفاده می‌کنید یک موضوع تضمین می‌شود: وقتی با استفاده از نیروی عضلانی خود سطوح را با این نوع کف‌شورها تمیز کنید، کفپوش‌ها ظاهری بسیار تمیز و براق پیدا می‌کنند. برای تمیز کردن کفپوش‌ها می‌توانید از آب داغ و ماده شوینده مناسب استفاده کنید (قبل از استفاده از ماده شوینده برچسب روی آن را بخوانید از مناسب بودن آن اطمینان حاصل کنید).

روش های خانه تکانی,تکنیک های خانه تکانی


اگر در خانه حیوان خانگی دارید باید با کک‌ها مبارزه کنید.
بهترین عنصر دفاعی شما در برابر کک‌ها جارو برقی است. البته فرش هم مبارزه با کک‌ها را سخت‌تر می‌کند. فرش فضای بسیار خوبی برای زندگی و پرورش کک‌ها ایجاد می‌کند و باعث می‌شود که از بین بردن آن‌ها بسیار سخت شود. اگر در خانه حیوان خانگی دارید هر روز خانه خود را جارو برقی بکشید. این کار از زیاد شدن و تکثیر کک‌ها جلوگیری می‌کند و مبارزه با آن‌ها را بسیار راحت‌تر می‌کند.

برای از بین بردن کک‌ها بدون استفاده از مواد سمی، پس از هر بار جارو برقی زدن خانه، مقداری بوراکس روی فرش بریزید و اجازه دهید این ماده در سطح پشت فرش‌ها نیز نفوذ کند. اگر این کار را انجام دهید دیگر هیچ ککی در خانه شما پیدا نمی‌شود. بوراکس را می‌توانید در بخش محصولات شوینده فروشگاه‌های بزرگ پیدا کنید.

روش های خانه تکانی,تکنیک های خانه تکانی


مبلمان را گردگیری کنید.
گرد و خاک بسیار ریز و کوچک که از چشمان ما پنهان می‌مانند در همه جا حضور دارند و باید فکری به حال تمیز کردن آن‌ها کرد. این گرد و خاک‌ها را در هر جای خانه می‌توان پیدا کرد و ممکن است باعث سرفه، سرماخوردگی، و حتی آسم شوند. علاوه بر گردگیری، جارو برقی زدن نیز می‌تواند به از بین بردن این گرد و خاک‌ها کمک کند.

 

روش های خانه تکانی,تکنیک های خانه تکانی


برای گردگیری کردن مبل‌ها، یک دستمال نم‌دار بردارید و با آن سطوح مختلف مبل را گردگیری کنید. این کار را آن‌قدر ادامه دهید تا تمام سطوح ممکن گردگیری شوند. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که دستمال را فقط در یک جهت حرکت دهید تا گرد و خاک بر روی سطوح پخش نشوند. هم‌چنین برای انجام این کار می‌توانید از اسپری‌های مخصوص تمیز کردن مبلمان استفاده کنید تا کار شما راحت‌تر شود.

 

روش های خانه تکانی,تکنیک های خانه تکانی

 

مبل‌های چوبی را با استفاده از واکس مبل برق بیاندازید.
مانند شیشه‌شور، واکس مبل نیز بیش از آن‌که آن را تمیز کند باعث برق افتادن مبل می‌شود. با این حال، از این ماده برای تمیز کردن مبل‌های چوبی نیز می‌توان استفاده کرد. قبل از استفاده از واکس مبل، برچسب روی آن را به دقت بخوانید تا مطمئن شوید واکسی که انتخاب کرده‌اید مناسب چوب مبل شما هست. در غیر این صورت ممکن است به قسمت‌های چوبی مبل آسیب برسد.

برخی از مبل‌ها در برابر آب مقاوم هستند. در این حالت شما می‌توانید با یک دستمال پارچه‌ای آغشته به مواد شوینده سطح مبل را تمیز کنید. فقط پس از انجام این کار به سرعت سطوح چوبی را با دستمال خشک کنید.

 

روش های خانه تکانی,تکنیک های خانه تکانی


سپس مقدار مورد نیاز از واکس را روی سطوح چوبی مبل قرار داده و آن را واکس بزنید تا حسابی برق بیافتد. این کار باعث می‌شود که گرد و خاک کم‌تر جذب مبل‌های خانه شما شود.

روش های خانه تکانی,تکنیک های خانه تکانی

 

هنگام استفاده از شوینده‌های همه‌کاره دقت به خرج دهید.
به عنوان یک قانون کلی باید گفت که شوینده‌های همه‌کاره آن‌قدرها هم که شما فکر می‌کنید مناسب همه سطوح نیستند. پیش از استفاده از این نوع شوینده‌ها، برچسب روی آن‌ها را به دقت بخوانید تا مطمئن شوید که مناسب کار شما هستند. البته بهتر است این کار را پیش از خریدن این نوع شوینده‌ها در خود فروشگاه انجام دهید تا متحمل یک هزینه اضافی هم نشوید. سپس دست به کار شده و سطح مورد نظر خود را تمیز کنید.

به عنوان یک قانون کلی باید بدانید که بهتر است شوینده‌های مختلف را با هم ترکیب نکنید. انجام چنین کاری ممکن است بسیار خطرساز شود. از هر کدام از آن‌ها به طور جداگانه و بر اساس دستورالعمل روی برچسب‌های آن‌ها استفاده کنید.

 

روش های خانه تکانی,تکنیک های خانه تکانی


به خرت‌وپرت‌ها نظم دهید و کوسن‌ها را پف دهید.
اکنون که تمام سطوح و کفپوش‌های خانه را تمیز کرده‌اید، نوبت به آن رسیده که کارهای نهایی فرایند تمیز کردن فضاهای نشیمن را انجام دهید. کوسن‌ها را پف دهید، پرده‌ها را صاف کنید، و به تمام خرت‌وپرت‌های موجود در فضاهای نشیمن نظم دهید. اگر نیاز است وسایل اضافه را مشخص کرده و آن‌ها را به انباری ببرید. اگر خرت‌وپرت‌های زیادی در اتاق وجود دارند، آن‌ها را دسته‌بندی کرده و روی آن‌ها برچسب بزنید تا در آینده وقتی به آن‌ها نیاز پیدا کردید، بتوانید به راحتی آن‌ها را پیدا کنید. این کار تاثیر زیادی در نظم‌بخشیدن به فضای نشمین خانه دارد.

اکنون که تمام کارها را انجام داده‌اید، کمی بنشینید و به دقت به کارهای انجام‌شده فکر کنید و ببینید که آیا کاری باقی مانده است یا خیر. آیا کاری را فراموش کرده‌اید؟ آیا دستگیره‌ها را روغن‌کاری کرده‌اید؟ آیا دیوارهای کثیف را تمیز کرده‌اید؟ آیا چراغ‌ها سوخته را عوض کرده‌اید؟

 

منبع : chidaneh.com

 

اسفند ماه است و حال و هوای خانه تکانی و نوروز شدت یافته است. درست است که اتاق خواب به دلیل رفت و آمد کمتر اعضای خانواده، نسبت به دیگر فضاهای خانه کم‌تر بی‌نظم و کثیف می‌شود اما این مسئله به این معنی نیست که می‌توانید توجه کم‌تری نسبت به دیگر اتاق‌های خانه به این فضا بکنید.

 

اتاق خواب خصوصی‌ترین فضای زندگی ماست و به همین دلیل باید توجه ویژه‌ای به تمیزی آن داشته باشید. حالا که نوروز را بهانه کرده ایم که نظم و تمیزی و تغییر را در خانه به وجود بیاوریم بهتر است از فضای شخصی خود شروع کنیم.

 

تمیز کردن اتاق خواب ممکن است در نگاه اول ساده به نظر برسد، اما اگر برای این کار برنامه نداشته باشید و از قبل ندانید که چه می‌خواهید انجام دهید در طول کار دچار مشکلات زیادی می‌شوید. با ما همراه شوید و مراحل تمیز و مرتب کردن اتاق خواب را مرور کنید.

تمیز کردن اتاق خواب,مرتب کردن اتاق خواب


قبل از انجام هر کاری به فضای اتاق خواب خود فکر کرده و کارها را طبق اولویت و بر اساس یک زمان‌بندی درست انجام دهید. یادتان باشد که اتاق خواب شما مخصوص به خود شماست و شما بهتر از هر کسی آن‌جا را می‌شناسید. اما برای این‌که کار شما ساده‌تر شود و بتوانید راحت‌تر این کارها را انجام دهید ما 4 نکته بسیار مهم در تمیز کردن اتاق خواب را گردآوری کرده‌ایم تا شما بتوانید با پیروی از آن‌ها اتاق خواب خود را در سریع‌ترین زمان ممکن تمیز کنید.

تمیز کردن اتاق خواب,مرتب کردن اتاق خواب


به تمام بی‌نظمی‌ها سر و سامان بدهید
بهتر است مانند دیگر اتاق‌ها کارهای مربوط به تمیز کردن را از بالا به پایین انجام دهید. اولین گام در تمیز کردن و نظم ‌بخشیدن به هر اتاقی خلاص شدن از شر چیزهای کوچک یا نظم بخشیدن به آن‌ها است. این چیزهای کوچک می‌تواند کاغذهایی که روی هم قرار گرفته‌اند، لباس‌هایی که روی زمین پخش شده‌اند، و یا کتاب‌هایی باشد که در کنار تخت‌خواب شما قرار گرفته‌اند. پس سعی کنید در اولین گام به این بی‌نظمی‌ها نظم دهید و تکلیف آن‌ها را روشن کنید. اکنون می‌توانید کار را آغاز کنید.

تمیز کردن اتاق خواب,مرتب کردن اتاق خواب

 

وقتی مشغول تمیز کردن اتاق خواب هستید، در حالی که یک سطل آشغال و یک سبد رخت‌های چرک در دستان‌تان است در درون خانه کمی چرخ بزنید. این کار باعث می‌شود تمام لباس‌های کثیف را داخل سبد رخت‌ها و دورریختنی‌ها را داخل سطل آشغال بریزید. این کار کمک زیادی به راحت‌تر شدن ادامه کار شما می‌کند.

 

تمیز کردن اتاق خواب,مرتب کردن اتاق خواب


به تخت‌خواب خود نظم دهید
شاید در نگاه اول نظم ‌بخشیدن به تخت‌خواب بیهوده به نظر برسد چراکه شب دوباره مجبوریم نظم آن را به هم بزنید. اما وقتی این کار را انجام دهید متوجه می‌شوید که یک تخت‌خواب منظم و جمع‌شده می‌تواند حس و حال یک اتاق خواب را به سادگی تغییر دهد و ظاهر آن را منظم و جذاب‌تر کند. با این کار می‌توانید با نگاهی بازتر بخش‌های دیگر اتاق خواب خود را نظم دهید و به راحتی از پس کارها در کم‌ترین زمان ممکن برآیید.

بهتر است پیش از نظم بخشیدن به تخت‌خواب بالش‌ها، لحاف یا پتو، روتختی و ... را بشورید. خوابیدن بر روی تخت‌خواب حس و حال بسیار خوبی دارد چه برسد به این‌که تمام قسمت‌های آن پاکیزه نیز باشد.

 

تمیز کردن اتاق خواب,مرتب کردن اتاق خواب


به کمد لباس‌های خود نظم دهید
این کار را شما باید هر روز انجام دهید. اگر این کار را نکنید کنترل کمد لباس‌های شما به مرور از دست‌تان خارج می‌شود. کمد لباس‌های خود را در ذهن‌تان تجسم کنید: شلوارها، لباس‌های زیر، جوراب‌ها، و غیره هر کدام در کجا قرار دارند؟ سپس به سراغ کمد رفته و به قسمت‌های مختلف آن نظم بدهید. فقط یادتان باشد که بهتر است لباس‌هایی که بیش از بقیه از آن‌ها استفاده می‌کنید در دسترس شما باشند تا هر گاه به آن‌ها نیاز داشتید بدون معطلی آن‌ها را از کمد لباس‌ها بیرون بیاورید.

 

تمیز کردن اتاق خواب,مرتب کردن اتاق خواب


یکی از پیشنهادهای ما این است که به دقت به کمد لباس‌ها خود توجه کنید و ببینید که کدام لباس‌ها را می‌توانید بیرون بریزید (مثلا لباس‌هایی که برای شما کوچک شده‌اند و یا دیگر از آن‌ها استفاده نمی‌کنید). مطمئن باشید همیشه لباس‌هایی وجود دارند که شما به آن‌ها علاقه‌ای ندارید و به همین دلیل از آن‌ها استفاده نمی‌کنید و فقط کمد شما را شلوغ کرده‌اند. البته بهتر است آن‌ها را بیرون نریزید بلکه آن‌ها را به یک موسسه خیریه اهدا کنید.

 

تمیز کردن اتاق خواب,مرتب کردن اتاق خواب


اتاق خواب را گردگیری کنید و سپس جاروبرقی بکشید و در نهایت یک عطر بسیار خوش‌بو را در هوای آن اسپری کنید.

قفسه‌ها، گوشه‌ها، و شکاف‌ها (و البته زیر و پشت تخت‌خواب) قسمت‌هایی هستند که گرد و خاک در آن‌ها بسیار موجود است. بهترین کار این است که با یک دستمال پارچه‌ای نم‌دار این گرد و خاک‌ها را تمیز کنید. البته به یاد داشته باشید که برخی از گرد و خاک‌ها با یک بار دستمال کشیدن از بین نمی‌روند. در این حالت یک بار روی آن‌ها را تمیز کنید، سپس دستمال خود را آب بکشید و بعد برای بار دوم این قسمت را تمیز کنید. وقتی کل اتاق را گردگیری کردید می‌توانید کف آن را جارو برقی بکشید.

 

تمیز کردن اتاق خواب,مرتب کردن اتاق خواب


با برخی از وسایل موجود در اتاق خواب خود مانند آباژورها و پرده‌ها مهربان باشید. در مورد این وسایل بهتر است گرد و خاک آن‌ها را با یک دستمال نرم و کاملا پاکیزه تمیز کنید. البته می‌توانید جارو برقی را در کم‌ترین حالت مکش خود قرار دهید و سپس با فاصله آن را در قابل این وسایل بگیرید تا گرد و خاک آن‌ها از بین بروند.

تمیز کردن اتاق خواب,مرتب کردن اتاق خواب


پس از این که تمام این کارها را انجام دادید یک ماده معطر و خوش‌بو را در هوای اتاق خواب خود اسپری کنید. این کار باعث می‌شود که حس و حال اتاق خواب شما به کلی دگرگون شود و روحیه شما در آن بیش‌تر شده و در نهایت خواب بهتری داشته باشید.

 

منبع : chidaneh.com 


موکت‌ها، رنگ و بافتی خاص به فضای یک اتاق می‌دهند به شرطی که در نگه‌داری آن‌ها دقت شود. برای آن که موکت همواره خوب به نظر برسد، آن‌ را تمیز نگه داشته، لکه‌ها و سوختگی را برطرف کنید.

رفع لکه
به محض دیدن لکه، آن را پاک کنید.
لکه‌های مایع را با یک حوله کتان یا دستمال کاغذی‌های سفید خشک کنید.

هرگز دستمال را روی موکت مالش ندهید چون باعث می‌شود به داخل فیبر نفوذ کند، فقط سعی کنید آن را خشک نمایید.
با فشار دست روی حوله خشک، این قسمت را تقریبا خشک کنید.

با لکه‌بری که خود می‌سازید، لکه را تمیز کنید. برای این منظور چند قطره مایع ظرفشویی را (که خمیری نباشد) با آب مخلوط کنید. حدود ¼ قاشق چای‌خوری از آن را حدودا به یک لیتر آب اضافه نمایید. روی لکه بریزید. دقت کنید موکت خیلی خیس نشود. به آرامی لکه را پاک، سپس با آب تمیز کنید. مراحل را تا رفع کامل لکه تکرار کنید.

در صورت تغییر رنگ موکت‌های دارای الیاف مصنوعی، لکه احتمالا چسبناک بوده است. آن را با آب گرم شسته، با یک دستمال سفید و تمیز خشک کنید.

در مورد لکه موکت‌های پشمی از آب ولرم استفاده کنید. هرگز از آمونیاک یا لکه‌برهای دارای ترکیبات قلیایی که به بافت موکت آسیب می‌رساند، استفاده ننمایید.

موکت‌ها و پادری‌های دارای الیاف گیاهی مانند کنف دارای الیاف زبر و سخت بوده، در مقایسه با موکت‌های پشمی و موکت‌های دارای مواد مصنوعی مقاومت کم‌تری در برابر لکه دارند.

بعد از از بین بردن لکه، قسمت خیس شده را سریع با فن یا سشوار و حرارت کم خشک کنید.

مراقبت از موکت, راههای تمیز کردن موکت


سوختگی
در مورد موکت‌های پرزدار، در صورتی که جای سوختگی کوچک است، با قیچی قسمت‌های سوخته را ببرید.
از گوشه‌ها چند نخ اضافه پیدا کنید. با چسب خیلی قوی آن‌ها را در جای سوخته بچسبانید.
نخ‌ها را برش زده، همسطح موکت کنید.

مراقبت از موکت, راههای تمیز کردن موکت


لکه شمع
با یک قاشق، لکه خشک شده شمع را بتراشید.
روی لکه دستمال کاغذی یا پارچه سفید گذاشته، با حرارت کم اتو بکشید.
زمانی که موم کاملا جذب شد، دستمال را بردارید. 

 

مراقبت از موکت, راههای تمیز کردن موکت


منبع : marthastewart.com - hamshahrionline.ir


اتو کشی لباس های پشمی,نحوه شستن لباس های پشمی


نکات مفیدی راجع به لباس هایی با جنس پشم و نحوه ی نگهداری ، شست و شوی لباس هایی که دارای جنس پشم هستند ؟ با ما همراه باشید:

 پارچه های پشمی چیستند ؟
پارچه های پشمی در ابتدا از پوست و پشم جیوانات به دست می آمده است ، از پشم حیواناتی مانند : گوسفند ، بز ، و .... لباس هایی که از پشم اصلی حیوانات درست می شوند ، لباس هایی فوق العاده گرم هستند ، در فصل زمستان هیچ گونه سرمایی به داخل بافت آنها نفوذ نمی کند ، تا 80% مانع ورود سرما به بدن اشخاص می شود . اکنون لباس های پشمی از بافت های مصنوعی ساخته می شود ، تا حدود کمی از ورود سرما جلوگیری می کنند .

نگهداری لباس هایی با بافت پشمی به دو دسته تقسیم می شوند :
لباس هایی که دارای پشم ظریفی هستند ، لباس هایی که دارای پشم ضمخت تر و مستحکم تری هستند .

در ابتدا به نحوه ی نگهداری لباس هایی با پشم ضمخت تر می پردازیم :
برای نگهداری این نوع لباس هایی باید هنگامی که می خواهید لباس خود را عوض کنید با احتیاط کامل لباس خود را در آورده و هنگامی که می حواهید  لباس هایتان را عوض کنید ، از قسمت یقه لباس خود را نکشید ، یا اینکه آستین های لباس را نکشید .

اکنون به نحوه ی نگهداری لباس هایی با پشم ظریف تر می پردازیم :
اولین قانون این است که کلا تمام لباس هایی پشمی را نباید با قدرت بکشید ، هنگامی که می خواهید لباس خود را عوض کنید در ناحیه ی یقه ، آستین مراقب باشید زیرا اگر محکم لباس را بکشید ، به مرور لباستان گشاد خواهد شد زیرا لباس های پشمی دارای این خاصیت هستند که با کشیده شدن گشاد می شوند . برای اینکه لباس پشمی خود را عوض کنید توصیه می کنیم گه ابتدا دستان خود را از آستین های لباس خارج کنید و در مرحله ی بعدی لباس را از ناحیه ی سر و یقه خارج کنید ، این توضیح در صورتی است که لباس شما بدون دکمه باشد و دارای شکلی پلیور مانند باشد .

برای شستن لباس های پشمی باید چه شیوه ای را دنبال کرد ؟
قبل از هر گونه شست و شویی در رابطه با لباس های پشمی توصیه می کنیم که نحتما به دستورات داده شده بر روی اتیکت لباس هایی دقت بفرمایید ، اگر اطلاعی از این اتیکت های ندارید پیش نهاد می کنیم به مقاله ی دیگری که در رابطه با نحوه ی صحیح خواندن اتیکت های می باشد مراجعه بفرمایید تا اطلاعاتتان تکمیل شود ، و با خریداری هر لباسی به اتیکت لباس مورد نظر مراجعه کنید تا مشکلی برایتان پیش نیاید .

نحوه شستن لباس های پشمی همانند نحوه ی نگهداری آنها بستگی به نوع پشمی دارد که شما مورد قرار می دهید :
اگر لباس پشمی که مورد استفاده قرار می دهید دارای بافتی ضمخت و محکم است آنها را میتوانید در داخل ماشین لباس شویی قرار دهید تا ماشین این لباس را بشویید ، فقط باید دمای ماشین لباس شوییتان را بر روی درجه ی پایین قرار دهید تا لباس بعد از شست و شوی گشاد نشود ، علاوه بر اینکه لباس شویی را در درجه ی پایین قرار می دهید باید برنامه ی شست و شوی را بر روی لباس های ظریف ، حساس قرار دهید تا ماشین لباس شویی بیش از حد لباس را نشوید .

 زیرا در غیر این صورت ، اگر لباس را بر روی رخت آویز قرار دهید بعد از خشک شدن گشاد خواهد شد . هرگز لباس های پشمی را با دمای بالا در داخل ماشین لباس شویی قرار ندهید .

اکنون به نحوه ی شستن لباس های پشمی می پردازیم که دارای بافتی ظریف تر و حساس تر هستند :
این گونه لباس ها را نباید در داخل ماشین لباس شویی قرار دهید ، این لباس های را حتما باید با دست بشویید ،و البته با آب سرد زیرا بافت حساسی دارند و اگر با آب گرم بشویید حالت اولیه خود را از دست خواهند داد .

 برای اینکه لباس هایی که دارای بافت پشمی حساسی هستند حشک شوند ، لازم است تا آنها را بر روی یک سطح صاف قرار دهید تا خشک شوند . زیرا اگر لباس را بر روی رخت آویز قرار دهید این بافت لباس آبی را که در داحل خود دارد را به کندی خارج می کند ، در نتیجه لباس گشاد حواهد شد .

برای اتو کشی لباس های پشمی باید چه کرد ؟
اگر تمایل دارید لباس پشمی خود را اتو کنید توصیه می شود که یک پارچه ی مرطوب را بر روی لباس پشمی خود قرار دهید و بعد شروع به اتو کردن نمایید زیرا در اثر حرارت مستقیم لباس های پشمی بافت شان از بین می رود .
منبع : seemorgh.com

      ● چند راه نگهداری‌ پنیر   ▪ برای‌ جلوگیری‌ از خشک‌ شدن‌ پنیر، روی‌ طرف‌ بریده‌ شده‌ آن‌، کمی‌ کره‌ یا روغن‌ بمالید.برای‌ این‌ منظور همچنین‌ می‌توانید دستمال‌تمیزی‌ را که‌ پرز پس‌ ندهد به‌ وسیله‌ سرکه‌ خیس‌کرده‌ و به‌ دور قالب‌ پنیر بپیچید.   ▪ اگر پنیر را درون‌ ماست‌ بیندازید بسیار لذیذ می‌شود.   ▪ چنانچه‌ پنیر را درون‌ فویل‌ آلومینیومی‌بپیچید، برای‌ جلوگیری‌ از خشک‌ شدن‌ آن‌ موثراست‌.   ▪ اگر پنیر را میان‌ پارچه‌ای‌ که‌ در سرکه‌ انگورخیسانده‌اید قرار دهید، طعم‌ و مزه‌ خوبی‌ خواهدیافت‌ و ضمنا مدت‌ زیادتری‌ تازه‌ خواهد ماند.   ▪ اگر پنیر شما نرم‌ است‌ و می‌خواهید سفت‌شود، آن‌ را درون‌ آب‌ نمک‌ جوشیده‌ ولی‌ سردشده‌ بیندازید. هر چقدر مقدار نمک‌ بیشتر باشدپنیر سفت‌تر می‌شود.   ▪ برعکس‌ اگر پنیر سفت‌ است‌ و می‌خواهیدنرم‌ شود آن‌ را درون‌ آب‌ جوشیده‌ بدون‌ نمک‌بیندازید.   ▪ همچنین‌ می‌توانید پنیر سفت‌ را درون‌دوغ‌، خیس‌ کنید.   ▪ پنیری‌ را که‌ کپک‌ زده‌ است‌ دور نریزید بلکه‌آن‌ را درون‌ ظرف‌ در داری‌ قرار دهید، چند حبه‌قند در آن‌ بیندازید و سپس‌ در ظرف‌ را بگذارید بااین‌ کار کپکها از پ

تقدیم به کدبانوهای خانه دار گروه. 

 

غذای شور


اگر یک قاشق سرکه و یک قاشق شکر به غذایی که شور شده اضافه کنید فورا شوری آن گرفته می شود .همچنین اضافه کردن سیب زمینی خام نیز در این مورد بی اثر نمی باشد.
غذای تند


به غذایی که تند شده اگر یک قاشق آبلیمو اضافه کنید .تندی ان خیلی ملایم می گردد.
بیکینگ پودر سالم 


بکینگ پودر.یک قاشق کوچک بکینگ پودر را در یک استکان آبجوش بریزید اگر بجوش افتاد بکینگ پودر شما سالم و تازه است.اگر هنگام جوشیدن مربا یک تکه کوچک کره داخل آن بیندارید از تشکیل کف در آن جلوگیری می کند.برای نگهداری کردن


 مربا به مدت طولانی آن را در شیشه های کوچک با دربهای محکم بریزید وآنها را درون قابلمه ای در حال جوش که تا روی سر شیشه ها را آب بگیرد قرار دهید و بمدت ده دقیقه بجوشانید .پس

از ده دقیقه کاملا بگذارید خنک شوند

راز بورانیهای خوش طعم


 نکته‌هایی را در نظر بگیرید :


1 - هر ماستی را برای هر بورانی‌ای نباید استفاده کرد زیرا طعم ماست در حاصل کار تاثیر بسیاری خواهد داشت. به‌طور مثال بهتر است به بورانی اسفناج، ماست موسیر و به بورانی بادمجان، ماست خامه‌ای و به بورانی لبو، ماست شیرین بزنید تا طعم آن منحصر به فرد شود.


2 - اگر می‌خواهید بورانی لبو تهیه کنید لبوها را به مربع‌های ریز تقسیم کنید و آنها را رنده نکنید. به این ترتیب این بورانی ظاهر زیباتری پیدا خواهد کرد.


3 - کافی است لبو را با آب بپزید. لزومی ندارد به آن شکر اضافه کنید. طعم و شیرینی خود لبو برای تهیه بورانی کافی است.


4 - اسفناج را برای بورانی اسفناج فقط بخارپز کنید اما کدو حلوایی را باید کاملا بپزید و با کمی کره تفت دهید سپس به‌صورت پوره درآورید و برای تهیه بورانی مورد استفاده قرار دهید.


5 - هنگامی که می‌خواهید بورانی بادمجان تهیه کنید بادمجان‌ها را حتما کباب کنید و از سرخ‌کردن آنها بپرهیزید. یادتان باشد طعم بادمجان کباب‌شده در طعم بورانی تاثیر بسزایی خواهد داشت.

برنج خوشمزه‌تر!


● چند نکته در مورد پخت برنج

۱) برای اینکه برنج شما سفید شود می‌توانید چند قاشق ماست، داخل ظرف برنج درحال جوشیدن بریزید.

۲) اگر برنج شما بیش از حد معمول جوش خورده بود، می‌توانید ۳-۲ قاشق غذاخوری آبلیمو به آن اضافه کنید تا برنج شما خراب نشود.

● برای از بین بردن بوی سوختگی برنج

۱) یک تکه نان روی برنج قرار دهید و موقع کشیدن، نان را بردارید.

۲) یک عدد پیاز را پوست کنده و در داخل برنج فرو کنید پیاز بوی سوختگی را به خود می‌گیرد.

● برای خوشمزه‌ترشدن شوید پلو

برای اینکه شوید پلوی شما خوشمزه‌تر شود می‌توانید از ادویه مخصوص پلو که سبزرنگ است و (در عطاری‌ها موجود می‌باشد) استفاده کنید بعد از آبکش‌کردن برنج کمی ادویه لابه‌لای برنج بپاشید.

● برای خوشمزه‌ترشدن شیربرنج

اگر می‌خواهید شیربرنج شما خوشمزه‌تر شود، برنج را با شیر خیس کنید. این کار باعث می‌شود که شیربرنج شما خوشمزه‌تر شود.

● اگر برنج شما بی‌نمک شد

اگر بر اثر فراموشی برنجتان بی‌نمک شد اصلاً نگران نباشید، موقع کشیدن برنج مقدار مورد نیاز نمک را با مقدار بسیار کمی آب و روغن مخلوط کنید و روی برنج بریزید.

کاربرد رنگها                


برای لاغر شدن ، از بشقاب و رومیزی آبی رنگ استفاده کنید. رنگ آبی اشتها را کم می‌کند .ߔ劊اگر کم خواب هستید وسایل اتاق خواب را به رنگ بنفش درآورید یا از چراغ خواب به رنگ بنفش استفاده کنید. رنگ بنفش آرامش دهنده و خواب‌آور است .♌


 

اگر از کم خونی رنج می‌برید، میوه‌های قرمز رنگ مانند گیلاس ، توت فرنگی و گوشت قرمز مصرف کنید. ߍү͓ߍ֊ 

اگر بی‌حال و حوصله هستید، رنگ نارنجی را انتخاب کنید، هنگام استحمام صبحگاهی از حوله و ابزار نارنجی استفاده کنید، رنگ نارنجی. بی‌حالی شما را از بین می‌برد


 


اگر مشکلی پیش روی شماست، از رنگ نیلی استفاده کنید، رنگ نیلی کمک می‌کند تا بهتر بیندیشید .ߑ֊

 


اگر مضطرب هستید و فشار عصبی طاقت شما را بریده است، از رنگ سبز استفاده کنید. رنگ سبز آرامبخش است و فشار خون را کاهش می‌دهد . 


 


افراد افسرده لباس زرد رنگ بپوشند. غذاهای زرد بخورند و رنگ زرد را اطراف خود بجویند. رنگ زرد سطح انرژی را بالا برده و مانع افسردگی می‌شود,,,


تقدیم به دوستان عزیز

""مواظب روح ,روان و جسم خود 

باشید

معلومات خیلی خیلی جالب


✉برای رهایی از مورچه🐜

پوست خیار را در مکان خروج و لانه مورچه ها بگذارید


✉برای دستیابی به قطعات یخ بلوری.....🔹🔹🔹

آب را قبل از گذاشتن در فریزر بجوشانید


✉برای جدا کردن آدامس از لباس🎽👖

آنرا به مدت یکساعت در فریزر قرار دهید


✉برای سفید کردن لباسها◽

لباس هارا در آب جوشیده همراه با چند ورقه لیمو به مدت ده دقیقه قرار دهید سپس آبکشی کنید


✉برای از بین بردن بوی کلم

چند تکه نان روی غذا قرار دهید بوی کلم ازبین میرود


✉برای ازبین بردن بوی ماهی از دستانتان

کمی سرکه سیب روی دستان بریزید


✉برای جلوگیری از درموقع پوست گرفتن پیاز

آدامس بجوید


✉برای فهمیدن سالم بودن قارچ🍄🍄

روی آن کمی نمک بپاشید اگر رنگ آن سیاه شد قارچ سالم است ولی اگر زرد شد قارچ فاسد و سمی شده


✉برای باز شدن مرغ فریز شده

آنرا درظرفی مخلوط از آب سرد ونمک قرار دهید


✉برای ازبین بردن جوهر خودکار از لباس👚🎽

روی جوهر کمی خمیردندان قراردهید؛ بگذارید تا خشک شود سپس مثل همیشه بشویید


✉برای جلوگیری از سر رفتن شیر

ظرفی که شیر را درون آن میخواهید بجوشانید قبل از ریختن شیر با آب خنک درون یخچال بشوی

X