معرفی وبلاگ
امام خامنه ای زن را از دید اسلام، بزرگ خانه و گل و ریحانه خانواده خواندند و با اشاره به بحران زن در جوامع غربی، افزودند: در نظام اسلامی، كارهای فراوان برای احیای جایگاه حقیقی زن انجام شده اما هنوز مشكلات زیادی بخصوص در عرصه رفتار با زن در خانواده، وجود دارد كه باید با ایجاد پشتوانه های قانونی و اجرایی آنها را حل كرد. ایشان تأكید كردند: محیط خانواده برای زن باید محیطی امن، با عزت و آرامش بخش باشد تا زن بتواند وظیفه اصلی خود را كه حفظ خانواده است به بهترین وجه انجام دهد. خواهرم حجابت برادرم نگاهت
صفحه ها
دسته
لينك سازمان زنان
سايت مراجع
لينك دوستان
لينك شهر قدس
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 201873
تعداد نوشته ها : 1702
تعداد نظرات : 69
سوره قرآن 
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان


صرف‌نظر از آب، چای پرمصرف‌ترین نوشیدنی در جهان است و هر سال سه میلیارد کیلوگرم چای در جهان تولید می‌شود. اطلاعاتی درباره انواع آن را در ادامه بخوانید.

چای باکیفیت از جوانه‌های تازه، شامل دو یا سه برگ اول به علاوه شکوفه‌های در حال رشد به دست می‌آید اما چایی که کیفیت پائینی دارد از برگ‌های پائین ساقه چای به دست می‌آید که در تهیه چای‌های فوری و brick tea استفاده می‌شود.

سه نوع اصلی چای در جهان شناخته شده است، چای سیاه، بیشتر از نوع تجاری چای است که به فاصله کوتاهی پس از چیده شدن، در طی مراحل خشک شدن و نگهداری دچار اکسیداسیون آنزیمی (تخمیر) می‌شود.

موادی بنام کاتشین (Catechin) و پلی‌فنول‌های موجود در برگ‌های چای تبدیل به ترکیبات قهوه‌ای یا قرمزی بنام تئوفلاوین و تئوروبیجین می‌شوند که چای دم کرده را به رنگ سیاه در می‌آورد. چای اولانگ (Olang) که به رنگ قرمز یا زرد است و با تخمیر نسبی بدست می‌آید. چای سبز که دچار تخمیر نمی‌شود و بلافاصله پس از چیدن از اکسیداسیون کاتشین محافظت می‌شود که اکثر فوائد درمانی چای را به آن نسبت می‌دهند.

مطالعه‌ای تازه در ژاپن نشان می‌دهد که نوشیدن چای سبز می‌تواند خطر مرگ بر اثر ابتلا به طیفی از بیماری‌ها را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. محققان با بررسی اطلاعات پزشکی بیش از ۴۰ هزار نفر دریافتند که چای سبز خطر مرگ در اثر بیماری قلبی را بیش از ۲۵ درصد کاهش می‌دهد.

اما متخصصان قلب در بریتانیا می‌گویند که این فوائد ممکن است ناشی از رژیم غذایی ژاپنی‌ها در کل باشد، چون غذاهایی که مردم این کشور عادت به مصرف آن‌ها دارند از غذاهای رایج در غرب سالم‌تر است. نتایج این تحقیق در نشریه انجمن پزشکی آمریکا چاپ شده است.

صرف‌نظر از آب، چای پرمصرف‌ترین نوشیدنی در جهان است و هر سال سه میلیارد کیلوگرم چای در جهان تولید می‌شود. مطالعات انجام شده در آزمایشگاه‌ها و به روی حیوانات نشان داده است که به خصوص چای سبز (در مقایسه با چای تیره) دارای فواید زیادی برای سلامتی است.

بیشترین بهره برای زنان

در این مطالعه که در سال ۱۹۹۴ آغاز شد محققان دانشگاه توهوکو فواید احتمالی چای سبز برای انسان را بررسی کردند. آن‌ها اطلاعات مربوط به ۴۰ هزار و ۵۳۰ فرد سالم ۴۰ تا ۷۹ ساله اهل شمال ژاپن، جایی که چای سبز مصرف زیادی دارد، را بررسی و تحلیل کردند. در حدود ۸۰ درصد مردم این منطقه چای سبز می‌نوشند به‌طوری‌که بیش از نیمی از آن‌ها روزانه سه فنجان یا بیشتر از آن مصرف می‌کنند.

اطلاعات مربوط به این افراد برای مدت ۱۱ سال (۱۹۹۵ تا ۲۰۰۵) دنبال شد در پایان این دوره ۴۲۰۹ نفر از آن‌ها به علل گوناگون درگذشته بودند. پژوهشگران همچنین داده‌های جمع‌آوری شده در طول ۷ سال (۱۹۹۵ تا ۲۰۰۱) را بررسی کردند تا مرگ و میر در اثر علل مشخص را بررسی کنند. در این دوره هفت ساله، ۸۹۲ نفر از بیماری قلب و یک هزار و ۱۳۴ نفر در اثر سرطان درگذشتند.

در طول مطالعه ۱۱ ساله، نرخ مرگ در اثر کلیه عوامل، برای کسانی که روزانه پنج فنجان یا بیشتر چای سبز نوشیده بودند در مقایسه با کسانی که یک فنجان یا کمتر نوشیده بودند ۱۶ درصد کمتر بود.

مطالعه هفت ساله برای کشف علل خاص مرگ و میر نیز نشان داد که خطر مرگ در اثر بیماری قلبی برای گروهی که پنج فنجان یا بیشتر چای سبز می‌نوشند، ۲۶ درصد کمتر بود. اما هیچ رابطه قابل توجهی میان مصرف چای سبز و مرگ در اثر سرطان مشاهده نشد.

در سراسر این مطالعه فوائد چای سبز ظاهراً برای زنان بیشتر بود. زنانی که روزانه پنج فنجان یا بیشتر چای سبز می‌نوشیدند – در مقایسه با کسانی که یک فنجان یا کمتر مصرف می‌کردند – ۳۱ درصد کمتر با خطر مرگ در اثر بیماری قلبی روبرو بودند. اما این مطالعه رابطه‌ای میان مصرف چای سیاه یا اولانگ و کاهش خطر مرگ در اثر بیماری قلبی نیافت.

آمار پایین بیماری

دکتر شینیچی کوریاما، که این مطالعه تحت سرپرستی او انجام شد، گفت: «مهم‌ترین یافته این است که چای سبز ممکن است عمر افراد را از طریق کاهش خطر بیماری قلبی افزایش دهد».

اما الن میسون، پرستار قلب در بنیاد قلب بریتانیا، گفت که رژیم غذایی ژاپنی‌ها در مجموع خیلی سالم است و این یافته‌ها ممکن است در مورد کسانی که به سبک غربی غذا می‌خورند صادق نباشد.

وی گفت: «آمار بیماری قلبی در ژاپن هم اکنون یکی از کمترین‌ها در جهان است و تصور می‌شود رژیم غذایی ژاپنی‌ها نقشی عمده در پائین نگاه داشتن آن بازی می‌کند».
او با اشاره به اینکه چربی اشباع شده در غذاهای رایج در بریتانیا بیشتر از ژاپن است، ابراز تردید کرد که نوشیدن‌‌ همان مقدار چای سبز در بریتانیا تأثیری عمده بر نرخ ابتلا به بیماری قلبی داشته باشد.

قدمت استفاده از چای به بیش از ۵۰۰ هزار سال قبل می‌رسد. شواهد گیاه‌شناسی نشان می‌دهند که هند، چین، برمه و تایلند خاستگاه چای هستند. به نظر می‌رسد کلمه انگلیسی Tea هم از کلمه مالاکائی «teh» یا کلمه‌ای چینی گرفته شده باشد. اصطلاح چینی «Ch a» منشاء نامگذاری چای در سایر زبان‌ها‌ست. هلندی‌ها و پرتغالی‌ها که اولین وارد کننده‌های اصلی چای بودند احتمالاً این نام‌ها را به کشورهای اروپایی و خاورمیانه معرفی کردند.

از چای سبز در طب سنتی هند به عنوان نشاط‌آور ضعیف، محرک، ‌ مدر و قابض و در طب سنتی چین به عنوان قابض، تقویت‌کننده قلب، محرک سیستم عصبی مرکزی و مدر استفاده شده است. سایر کاربردهای سنتی آن در درمان نفخ، ‌ تنظیم درجه حرارت بدن، تسریع هضم و بهبود روندهای تفکر بوده است.

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

هر فرد باید روزانه چه قدر شیر بنوشد؟


میزان شیر مورد نیاز افراد مختلف با هم تفاوت دارد:


* کودکان زیر 7 سال باید روزانه 5/1 لیوان شیر استفاده کنند.


* نوجوانان در سن رشد و بازه سنی 7 تا 12 سال باید دو لیوان شیر بنوشند.


* پسرها در سن بلوغ به 3 لیوان شیر در روز و دختران در این سن به 5/2 لیوان شیر در روز احتیاج دارند.


* خانم‌های شیرده و باردار باید روزی 5/3 لیوان شیر در رژیم غذایی خود داشته باشند و افراد بزرگ‌سال روزانه 2 لیوان شیر نیاز دارند.


 


البته به جای شیر می‌توان از مقادیر مشابه دیگر لبنیات نیز بهره برد. این گروه شامل موادی مانند: شیر، ماست، پنیر، کشک و بستنی است.


هر واحد از این گروه برابر است با یک لیوان شیر یا یک لیوان ماست یا 30 گرم پنیر یا یک چهارم لیوان کشک پاستوریزه یا 5/1 لیوان بستنی.


منبع: تبیان

یک کارشناس ارشد تغذیه، با بیان اینکه زیاده روی در مصرف نوبرانه ها موجب بروز دل درد می شود؛ توصیه کرد افراد روزانه ۲ تا ۳ واحد میوه با رعایت تنوع در بین وعده های غذایی مصرف کنند.

وی ادامه داد:« توصیه ما پرهیز از زیاده روی در مصرف نوبرانه ها و میوه ها است همچنین افراد باید در بحث مصرف میوه ها، میزان توصیه شده برای مصرف هر میوه را رعایت کنند.»

این کارشناس ارشد تغذیه در پاسخ به اینکه روزانه چند واحد میوه باید مصرف شود گفت:« روزانه مصرف ۲ تا ۳ واحد میوه توصیه می شود اما واحد هر نوع از میوه ها متفاوت از دیگری است به عنوان مثال یک عدد سیب لبنانی دو واحد میوه محسوب می شود و یا پرتغال های بزرگ دو واحد میوه محسوب می شود و نباید به عنوان یک واحد محسوب شود. از طرفی واحد توصیه شده برای مصرف هر میوه با آب میوه آن متفاوت است به عنوان مثال نصف لیوان آب پرتغال معادل یک واحد محسوب می شود.»

وی گفت:« نکته دیگری که باید در مصرف میوه ها رعایت کرد این است که ۲ تا ۳ واحد توصیه شده در روز نباید از یک نوع میوه باشد و بهتر است تنوع رعایت شود. به عنوان مثال یک قاچ هندوانه و یک عدد سیب کوچک و نصف لیوان آب پرتغال معادل ۳ واحد میوه در روز است.»

رحمانی در پایان گفت:« همچنین نباید ۲ تا ۳ واحد میوه را پشت سرهم در یک وعده مصرف کرد. توصیه این است میوه ها در بین وعده های غذایی مصرف شود به عنوان مثال بهتر است یک واحد میوه را در میان وعده صبح مصرف کرد و دو واحد دیگر را در میان وعده بعدازظهر و با لااقل دو ساعت فاصله از هم مصرف کرد.»

به چه افرادی بیشتر توصیه به مصرف تخم مرغ می کنیم؟ میزان مصرف در گروههای سنی مختلف:

وی افزود : مصرف تخم مرغ در زنان باردار و شیرده ،کودکان و نوجوانان در حال رشد، ورزشکاران و کلیه بزرگسالان سالم و همچنین در دوران پس از بیماری بدلیل ارزش غذایی بالا توصیه اکید می شود. که خوردن یک تخم مرغ در روز در آنها کاملاً بلامانع و در برخی موارد توصیه اضافه تر هم ممکن است انجام شود. در هر صورت مصرف تخم مرغ از 8 ماهگی در کودکان قابل انجام بوده و توصیه می شود تا یک سالگی 1 زرده کامل یک روز در میان و از 2 سالگی به بالا یک تخم مرغ در روز مناسب است. به گزارش سلامت نیوز همچنین ساندویچ تخم مرغ علاوه بر اینکه می تواند بعنوان یک غذای کامل در یک وعده غذایی مورد استفاده قرار گیرد،  نوعی میان وعده مقوی و مغذی برای همه افراد جامعه به ویژه دانش آموزان نی بسیار مفید است.


چه افرادی باید در مصرف تخم مرغ احتیاط کنند؟

وی گفت : در افراد دارای بیماری دیابت، فشار خون بالا و، بیماریهای قلبی ، چاقی و بیماریهای کبدی مصرف تخم مرغ تا حدود 3 عدد در هفته باید محدود شود.  این محدودیت مصرف تنها در مورد زرده تخم مرغ است که حاوی کلسترول می باشد و مصرف سفیده تخم مرغ  نه تنها خطری نخواهد داشت بلکه در این گروههای خاص مفید هم خواهد بود. در بیماریهای ذکر شده باید از خوردن غذاهای چرب نیز همراه تخم مرغ خودداری کرد و روش پخت تخم مرغ نیز باید بدون استفاده از روغن باشد.

بادام، فندق، پسته و غیره سرشار از چربی‌های مفید هستند زیرا حاوی میزان زیادی امگا 3 می‌باشند.


گردو نیز حاوی امگا 3 است اما متأسفانه بدن ما امگا 3 کمی جذب می‌کند. البته زمانی که آجیل میل می‌کنید حواستان به اضافه وزن حاصل از آن باشد. میزان چربی موجود در این دانه‌های روغنی بین 50 تا 60 درصد تخمین زده شده است.


برای افرادی که نگران اضافه وزن هستند توصیه می‌کنیم روزانه بیش از 5 عدد بادام یا پسته یا فندق و بیشتر از 3 عدد میوه‌ی خشک مصرف نکنند. بقیه‌ی افراد نیز دچار افراط نشوند.


: ضد یبوست


یکی از عمده‌ترین فواید میوه‌های خشک این است که سرشار فیبر هستند و برای همین در رفع مشکل یبوست بسیار موثر عمل می‌کنند. زردآلوی خشک، انجیر و آلو خشک حاوی بیشترین میزان فیبرها می‌باشند.

دانه‌های روغنی مثل فندق، بادام و گردو منبع فوق‌العاده‌ی «روی» هستند که رادیکال‌های آزاد را خنثی و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند


برای حل مشکل، توصیه می‌شود روزانه یا بعد از صبحانه 3 عدد از این میوه‌های خشک میل کنید. البته باید به میزان گلوسیدهای این مواد غذایی توجه کنید.


توصیه می‌کنیم خودتان دست به کار شده و آلو، زرد آلو و انجیر را خشک کنید. توجه داشته باشید در حالت عادی هیچ ماده‌ی غذایی مضر نیست به شرط اینکه در مصرف آن زیاده‌روی نشود. تا می‌توانید از نعمت‌های الهی استفاده و لذت ببرید. در کنار تغذیه‌ی مناسب، ورزش را فراموش نکنید. روزانه حداقل بیست دقیقه پیاده روی کنید.


منبع: تبیان

دکتر ران فسندن نویسنده کتاب انقلاب عسل : “چه مقدار عسل کافیست؟ بطور کلی 3 یا 4 قاشق عسل در روز کافیست. بهترین رژیم غذایی که می توانید دنبال کنید این است که 1 یا 2 قاشق عسل را در صبح با مقداری میوه، ماست و یا گندمک بخورید. می توانید هنگام خواب یک قاشق عسل بخورید. راهکار دیگر این است که عسل را در غذاهای پخته مصرف کنید. کالری موجود در هر قاشق عسل 60 می باشد. بطور کلی کالری بدست آمده از شکر برای هر شخصی از 10 درصد تجاوز نمی کند در حالیکه در عسل به 180 تا 300 می رسد و این مقدار برای بدن کافیست”.


اگر یک رژیم مایعات دارید و از غذاهای دیگری استفاده نمی کنید باید بدانید که هر فرد میانسالی باید بین 150 تا 200 میلی لیتر عسل را مخلوط با آب بخورد.

مطالعات نشان می‌دهند که مصرف لوبیا و یا به طور کلی حبوبات می تواند تا میزان چشمگیری از وقوع هر نوع سرطان جلوگیری کند.


به گزارش سرویس علمی پژوهشی ایسکانیوز، به نقل از msn، 4 وعده مصرف حبوبات در طول یک هفته، 33 درصد شانس ابتلا به سرطان را در افراد به ویژه زنان کاهش می دهد. همچنین نسبت به کسانی که تنها یک باردر هفته حبوبات مصرف می کنند 22 درصد شانس ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد. حبوبات دارای منیزیم، پتاسیم و فیبر و... هستند که به گونه ای باور نکردنی از رژیم غذایی افراد امریکایی به دور هستند. 

به عقیده پزشکان میزان مصرف حبوبات باید بستگی به میزان کالری که فرد در طول یک روز نیازمند است باشد. براساس الگوی غذایی پیشنهاد شده در سال 2005، افرادی که فعالیت روزانه کمی دارند باید در هفته 5 وعده و آنهایی که فعالیت زیاد دارند باید 6 وعده حبوبات مصرف کنند. این وعده می تواند شامل تنها نصف فنجان انواع  لوبیای پخته، نخود و نخود فرنگی یا عدس باشد.


آجیل سویا از منابع قابل توجه کلسیم میباشد در برنامه غذایی خود از این دانه مغذی استفاده کنید

چطور باید گوشت قرمز خورد؟


شما مجبور نیستید که همه انواع گوشت قرمز را کنار بگذارید، اما باید آن را به دقت انتخاب کنید، به طور مناسب آن را آمااده کنیدو به طور متعادل از آن بخورید. از قطعات گوشت چربی‌دار پرهیز کنید. همچنین دل و جگر و قلوه و گوشت های اندامی مانند آن و گوشت‌های فراوری‌شده (سوسیس،هات داگ، کالباس و بیکن و مانند آنها) را کنار بگذارید.


قطعات گوشت یکپارچه چربی‌دار را نخرید و گوشت پاک شده و لخم بخرید. همه چربی‌های قابل مشاهده گوشت را قبل از پختن بگیرید.


از تف دادن یا سرخ کردن گوشت پرهیز کنید، و به جای آن گوشت را آب‌پز کنید، یا در فر بگذارید، یا طوری روی اجاق بپزید که چربی ذوب شده آن جدا شود.


اگر گوشت را آرام‌پز می‌کنید، پیش از سرو غذا چربی‌های آن را جدا کنید و بالا خره برای پیشگیری از عفونت‌های منتقل شونده از راه غذا گوشت باید تا 74 درجه سانتی‌گراد حرارت ببیند اما مراقب باشید که گوشت زغالی نشود.
افزایش خطر سرطان پروستات

افزایش احتمال سرطان روده بزرگ

افزایش میزان مرگ و میر : مصرف مقادیر زیاد گوشت فرآوری‌شده (مانند کالباس و سوسیس) با 16 درصد خطر مرگ بیشتر همراهی داشت.

مسئله این نیست که گیاهخوار شوید، مسئله این است که ضمن لذت بردن از غذا از سلامت‌تان نیز محافظت کنید. در این مورد فکر کنید و راه‌های جدید غذا پختن یا سبک‌های جدید غذاخوردن را پیدا کنید.


گوشت را یک غذای جانبی بشمارید، نه غذای اصلی. گوشت باید بخش کوچکی از غذا را تشکیل دهد، و از غلات، حبوبات و سبزیجات به عنوان غذای اصلی استفاده کند. میزان مصرف گوشت قرمزی را در حلیم‌ها یا دم‌پختک‌ها استفاده کاهش دهید یا به کلی آن راحذف کنید و از گوشت بوقلمون به جای آن استفداده کنید.


به طور کلی در هفته هر فرد فقط به اندازه ۲۰۰ گرم گوشت قرمز (گوساله گوسفند شتر )استفاده کند که گوشت شتر بهتر میباشد

ک متخصص تغذیه گفت: مصرف ماهی کبابی بر ماهی سرخ کرده ارجحیت دارد اما اگر هنگام سرخ کردن ماهی از روغن های جامد استفاده شود، خطر گرفتگی عروق و بیماری های قلبی افزایش می یابد.

دکتر علی کشاورز با بیان اینکه غذاهای دریایی خصوصا ماهی سرشار از امگا ۳ است، گفت: امگا – ۳ علاوه بر پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی، موجب آرامش اعصاب می شود.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه ماهی از بهترین منابع پروتئینی مورد نیاز بدن است، گفت: هر چند میزان امگا – ۳ انواع ماهی متفاوت است ولی ماهی از هر نوع که باشد حاوی مقادیر فراوان امگا – ۳ است، بنابراین بهتر است ماهی به جای سایر گوشت ها حداقل ۲ نوبت در هفته مصرف شود ...عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران بر مصرف لیموترش همراه با ماهی تاکید کرد و گفت: لیمو نه تنها طعم بهتری به ماهی می دهد، بلکه ویتامین – ث موجود در آن به جذب بهتر آهن موجود در گوشت ماهی کمک می کند.

دکتر کشاوز با تاکید بر اهمیت جایگزین کردن گوشت ماهی به جای گوشت قرمز گفت: بر اساس مطالعات انجام شده، افراط در مصرف گوشت قرمز موجب افزایش خطر ابتلا به برخی از انواع سرطان می شود.

وی در ادامه یادآور شد: مصرف ماهی کبابی بر ماهی سرخ کرده ارجحیت دارد، ولی اگر هنگام سرخ کردن ماهی از روغن های جامد که حاوی ایزومر ترانس بالایی هستند استفاده شود، خطر گرفتگی عروق و بیماری های قلبی افزایش می یابد.

این متخصص تغذیه گفت: بهتر است همراه با ماهی به جای برنج از سیب زمینی کبابی یا نان سبوس دار استفاده شود. افرادی که مصرف برنج را ترجیح می دهند، باید برای تهیه برنج از روغن های گیاهی استفاده کنند.

دکتر کشاورز در پایان یادآور شد: برخلاف تمایل عامه مردم به مصرف ماهی خوش نمک و شور، مصرف نمک زیاد همراه با ماهی موجب می شود، فرد مصرف کننده نه تنها از فواید مصرف ماهی بهره مند نشود، بلکه در معرض خطر ابتلا به افزایش فشارخون قرار گیرد.

 

منبع : ایسنا

پزشکان توصیه کرده‌اند به‌منظور حفظ سلامتی، کاهش وزن و جلوگیری از بروز عوارض قلبی و عروقی و بروز سرطان خطرناک روده، افراد بیشتر از گوشت سفید مانند ماهی و مرغ استفاده کنند.البته محققان در این میان نیز توصیه کرده‌اند که گوشت سفید کمتر سرخ شود و به‌طور مثال مرغ بیشتر در خورش‌ها یا به‌صورت آب پز مصرف شود.


مرغ منبع خیلی خوب پروتئین است و 120‌گرم آن حدود 70‌درصد نیاز پروتئین بدن را برآورده می‌‏سازد. همان‏ طور که می‌‏دانید بدن ما انسان‌‏ها از پروتئین تشکیل شده است و پروتئین‌ها از واحدهای ساختمانی‌ای به نام اسیدآمینه. انسان اسیدآمینه‌‏های لازم برای ساخت پروتئین‏‌های بد‏ن‏ خویش را از منابع حیوانی و گیاهی دریافت می‌کند و با آنها، پروتئین‏ مورد نیاز بدن خود را مورد بازسازی قرار می‌دهد. افرادی که می‌‏خواهند مقدار چربی غذای ‏خود را کم کنند، می‌‌توانند از گوشت مرغ استفاده کنند.


گوشت مرغ در مقایسه با گوشت گاو، چربی اشباع شده کمتری دارد. با این حال پوست مرغ دارای مقدار زیادی چربی اشباع شده است و به همین دلیل قبل از پخت، باید پوست آن را کاملا جدا کرد.


در کنار مرغ، مصرف گوشت ماهی نیز به‌دلیل پایین بودن میزان چربی‌ و کم‌خطر بودن آن برای قلب و عروق توصیه شده است.

X