معرفی وبلاگ
امام خامنه ای زن را از دید اسلام، بزرگ خانه و گل و ریحانه خانواده خواندند و با اشاره به بحران زن در جوامع غربی، افزودند: در نظام اسلامی، كارهای فراوان برای احیای جایگاه حقیقی زن انجام شده اما هنوز مشكلات زیادی بخصوص در عرصه رفتار با زن در خانواده، وجود دارد كه باید با ایجاد پشتوانه های قانونی و اجرایی آنها را حل كرد. ایشان تأكید كردند: محیط خانواده برای زن باید محیطی امن، با عزت و آرامش بخش باشد تا زن بتواند وظیفه اصلی خود را كه حفظ خانواده است به بهترین وجه انجام دهد. خواهرم حجابت برادرم نگاهت
صفحه ها
دسته
لينك سازمان زنان
سايت مراجع
لينك دوستان
لينك شهر قدس
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 201733
تعداد نوشته ها : 1702
تعداد نظرات : 69
سوره قرآن 
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

ﺩﺭ ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩ MIT ﻣﻄﺎﻟﻌﺎﺗﯽ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺷﺪ ﮐﻪ ﺍﮔﺮ ﺷﻤﺎ ﺑﻪ

ﺧﻮﺩﺗﺎﻥ ﻓﻘﻂ ﯾﮏ ﺑﺎﺭ ﺑﮕﻮﯾﯿﺪ : > ﮐﺎﺭﯼ ﺭﺍ ﻧﻤﯽ

ﺗﻮﺍﻧﯿﺪ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺩﻫﯿﺪ < ﺑﺎﯾﺪ ﯾﮏ ﻧﻔﺮ ﺩﯾﮕﺮ ﻫﻔﺪﻩ ﻣﺮﺗﺒﻪ

ﺑﻪ ﺷﻤﺎ ﺑﮕﻮﯾﺪ ﮐﻪ : > ﺷﻤﺎ ﻣﯽ ﺗﻮﺍﻧﯿﺪ ﺁﻥ ﮐﺎﺭ ﺭﺍ

ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺩﻫﯿﺪ < ﺗﺎ ﻫﻤﺎﻥ ﯾﮏ ﺩﻓﻌﻪ ﺭﺍ ﺧﻨﺜﯽ ﮐﻨﺪ .

ﻧﺘﯿﺠﻪ : ﻗﺪﺭﺕ ﻧﻔﻮﺫ ﮐﻼﻡ ﺷﻤﺎ ﺑﺮﺍﯼ ﺧﻮﺩﺗﺎﻥ ﻫﻔﺪﻩ

ﻣﺮﺗﺒﻪ ﺍﺯ ﻗﺪﺭﺕ ﮐﻼﻡ ﺩﯾﮕﺮﺍﻥ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﺷﻤﺎ ﻗﻮﯾﺘﺮ

ﺍﺳﺖ .

دسته ها : سلامت باشید - علوم
1393/10/30 16:24

شهرستان آستارا

آستارا، شهری کوچک در ساحل غربی دریای خزر و در شمالی تری نقطه استان گیلان و آخرین نقطه مرزی ایران و جمهوری آذربایجان است . آستارا از شرق به دریای خزر ، از شمال به آستارای جمهوری آذربایجان ، از غرب به شهرستان اردبیل و از جنوب به منطقه تالش نشین گرگان محدود است . رود آستارا که از کنار راه شوسه آستارا اردبیل می گذرد ، آستارای  ایران را از آستارای جمهوری آذربایجان جدا می سازد در منطقه آستارا علاوه بر زبان ترکی آذربایجانی زبان تالشی نیز رایج است ولی در اثر مهاجرت های زیاد از اهمیت آن کاسته شده است. آستارا یکی از زیباترین شهر های شمال استان گیلان است.

 

ویژگی های خاص بندر مرزی آستارا:

به دلیل استفاده بیش از حد سفال به شهر بام های سفالین معروف است.

دبیرستان پر افتخار حکیم نظامی نماد فرهنگ بالای شهر می باشد که در سال 1387 جشن 100 سالگی آن بر پا خواهد شد.

با داشتن بیش از 98.8 % با سواد نخستین شهر با سواد ایران می باشد .

می توانید به دلیل واقع شدن دریا در شرق و کوه در غرب خورشید را در اوج زیبایی به دیده ی تماشا نگریست.

 وجه تسمیه آستارا:

درباره ی نام این شهر گفته شده که در آغاز آهسته رو بوده زیرا کاروانان  و مسافران زمانی که به این منطقه مردابی ساحلی می رسیدند ناچار به حرکت آهسته تر می شدند ، همان نام اوسته رو یا هوسته رو تالشی به مرور تبدیل به آستارا شده است. (در این مورد نگاه کنید به کتاب بستان الساحه). برخی این نام را بر گرفته از ریشه استردن یا ستردن به معنای گرفتن حق العبور یا باج دانسته اند که با توجه به دور افتادن بودن منطقه در سالیان گذشته منطقی به نظر می رسد.

بر اساس یک نظر گاه دیگر ، به دلیل شدت ابری بودن منطقه ، اهلی شب ها در زمان دیدن ستاره ها به یکدیگر با عبارت "آی ستاره" خبر می دادند.

کلمه آستارا از نام استر یعنی ناهید ( آناهیتا) که مورد پرستش مردان ایران باستان بوده ، اخذ شده است.

  

 

دسته ها : بدون شرح - علوم
1393/10/27 14:33

دسته ها : نیمکت - علوم - فرزانگان
1392/6/26 6:19

نکته های جالب و خواندنی درباره ی نجوم

1_ همه ی اجسامی که با جوٌ زمین برخورد می کنند کاملا نمی سوزند.
2_ شهاب سنگهای بزرگ هر 000/10 سال یکبار با سطح زمین برخورد میکنند.
3_ وقتی جسمی با زمین برخورد می کند شهاب سنگ نامیده می شود.
4_ اجسام بزرگتر با نیروی بسیار زیادی با زمین برخورد کرده و گودالهایی را در روی آن به وجود می آورند. یکی از گودالها به اسم آریزونای آمریکاست.

ستارگان چشمک زن
اگر شب هنگام که هوا تاریک و صاف است به آسمان نگاه کنید ستارگان را می بینید در یک شب کاملا صاف می بینید هزاران ستاره را ببینید . اگر آنها را با دقت کافی بررسی کنید متوجه می شوید که حتی دو ستاره شبیه به هم به نظر نمی رسند. ستارگان از نظر روشنی چشمک زدن و حتی رنگ با یکدیگر تفاوت دارند.

رنگ دما
رنگ ستارگان بسته به درجه حرارت سطح آنها متفاوت است. به عنوان مثال دمای یک ستاره ی سرخ کمتر یک ستاره ی نارنجی است. که دمای آن هم کمتر از دمای یک ستاره ی زرد است.

علت سوسوزدن ستارگان
نوریک ستاره کم و بیش از موانع متعددی در فضا عبور کرده و به زمین می رسد گرچه قبل از رسیدن به زمین نور آن باید از جو نیز بگذرد نور ستاره هنگام عبور از هوا می تواند توسط جریانها و ذرات هوا شکسته شود. این امر باعث می شود که از دید یک ناظر زمینی ستاره به نظر چشمک یا سوسو بزند.
از کوچک به بزرگ
اندازه ی ستارگان متفاوت است. خورشید ستاره ی ما ستاره ی بزرگی نیست! و گا ستاره ای به رنگ سفید آبی است که چندین برابر خورشید می باشد. دبران که یک ستاره ی نارنجی رنگ است حدودا 20 برابر خورشید است.(بتل گوس) یک ستاره ی سرخ و عظیم است 600 برابر خورشید می باشد (بتل گوس) همان (آلفای جبار) یا (یدالجوزای الیمنی) است.

هفت خواهران
در زمستان به سمت شمالی آسمان نگاه کنید. گروه کوچکی از ستارگان را می بینید که کنار هم گرد آمده اند و جزئ گروهی از ستارگان به نام صورت فلکی (ثور) هستند این مجموعه ی ستارگان را خوشه ی روین با هفت خواهران می نامند. اگر جه با چشم غیر مسلح فقط شش تای آنها را می توان دید. این ها گروهی از ستارگان هستند که با هــــم تشکیل یک خوشه را داده اند. نورانی ترین ستاره های این خوشه یک ستاره آبی رنگ درخشان است . علت رنگ آبی آنها بخاطر این است که بسیار سریع می سوزند ( چپ) و ستارگان تند سوز عمر زیادی ندارند. این نشان میدهد که ستاره های آبی رنگ در زمان نه چندان دوری متولد شده اند.

نامگذاری ستارگان
مردم همیشه داستان هایی درباره ستارگان ساخته و پرداخته اند و آنها را به گروههایی مرتبط کرده و نام شخصیتهایی را بر روی آنها گذاشته اند شما می توانید از این گروهها برای تقسیم بندی آسمان و پیداکردن مسیرتان از ستاره ای به ستاره ی دیگر استفاده کنید.

دیدار با ستارگان
تقسیم بندی ستارگان بر اساس گروههایی به نام صورت فلکی است. برای نشان دادن این صورتهای فلکی به طور واضح آسمان را به چند بخش ستاه ای تقسیم کرده اند. این تقسیم بندی ها نشان دهنده صور فلکی اصلی است که شامل بروج دوازده گانه و شکارچی (جبار) با کمربند سه ستاره گرزجنگی و سپرش می باشد.

شکارچی در حال تیراندازی
برای پیدا کردن ستاره ی شعرای یمانی می توان از صورت فلکی شکارچی (جبار) استفاده کرد. سه ستاره ی کمربند جبار به سوی صورت فلکی ثور (گاونر) هدایت می کند. با استفاده از
ستاره ی پای شکارچی (رجل الجبار) و ستاره ی نیانی کمربندش می توانید ستاره ی کاستور (راس پیکرپیشین) را در صورت فلکی جوزا (دوپیکر) پیدا کنید.

راهنمایان شمالی
بخشی از صورت فلکی دب اکبر را هفت ستاره تشکیل می دهند. این هفت ستاره را (بگردان بزرگ) یا (گاو آهن) می نامند. دو ستاره ای که در لبه سمت راست قرار دارند ما را به سمت ستاره ی قطبی و صورت فلکی قطبی اسد (شیر) راهنمایی می کنند.دب اکبر هم چنین هدایت کننده ی ما به سوی صورتهای فلکی سیاهگوش وسماوک رامح (نگهبان شمالی) می باشد.

فضا از کجا شروع میشود؟
فضا از بالای جو شروع میشود.هر چه بالاتر رویم هوا رقیقتر میشود.در ارتفاع تقریبا 160 کیلومتری هوا به قدری رقیق میشود که در واقع چیزی از آن باقی نمیماند.فضا از این نقطه آغاز میشود.

مدار چیست؟
مدار مسیری است دایره ای و یا بیضی شکل که اجرامی در فضا ان را طی میکنند.سیارات روی مدار محور دایره ای شکل خورشید میگردند و اقمار حول مداری به دور سیارات گردش میکنند.برای قرار گرفتن یک فضاپیما در مدار زمین،فضاپیما باید به آن سوی جو پرواز کند.فضاپیما باید سرعت خود را لااقل به28 هزار کیلومتر در ساعت برساند، یعنی تقریبا معادل 8 کیلومتر در ثانیه.اگر فضاپیما نتواند به این سرعت برسد، به زمین سقوط خواهد کرد.

کدام سیاره آن قدر دا‎غ است که سرب در آن ذوب میشود؟
گرمترین سیاره، نزدیکترین سیاره به خورشید،یعنی تیر یا عطارد نیست بلکه ناهید،دومین سیاره منظومه شمسی است.سطح این سیاره بسیار داغ است، زیرا برعکس تیر، ناهید دارای جو است.جو همانند شیشه های گلخانه به گرم کردن سطح سیاره کمک میکند.دمای این سیاره در حدود 500 درجه سانتیگراد است که برای ذوب کردن بسیاری از فلزات مانند قلع، سرب و روی کافی است.

سیارات داخلی و خارجی کجا قرار دارند؟
سیارات داخلی چهار سیاره ای هستند که نزدیک خورشیدند،یعنی تیر،ناهید،زمین و مریخ.پنج سیاره ی دیگر یعنی مشتری، کیوان، اورانوس، نپتون و پلوتون از خورشید بسیار دورند و به همین دلیل سیارات خارجی نامیده میشوند.

کدام سیارات حلقه هایی به دور خوذ دارند؟
سه سیاره ی مشتری، اورانوس و کیوان حلقه هایی به دور خود دارند.حلقه ها کمربندهای باریکی از سنگهای بزرگند که حول محوری به دور سیاره میگردند.حلقه ی کیوان، این سیاره را به زیباترین سیاره ی آسمان تبدیل کرده است.ستاره شناسان عقیده دارند که نپتون نیز دارای حلقه هایی است.

دسته ها : علوم
1392/5/3 15:27
کهکشان آنتنا

رصدخانه جنوبی اروپا در پی اجرای اولین تست و فعالیت 20 آنتن این تلسکوپ اولین تصویری که توسط رادیو تلسکوپ آلما از کهکشانها به ثبت رسیده است را منتشر کرد در این تصویر می توان برخورد دو کهکشان از مجموعه کهکشانهای "آنتنا" را مشاهده کرد.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net


دسته ها : علوم
1392/5/3 15:25
آینه ها

تصویری از چهره "مارک کلمپین" که بر روی آینه های تلسکوپ جیمز وب منعکس شده است، این آینه از 18 قطعه 6 ضلعی تشکیل شده که در الگویی لانه زنبوری در کنار یکدیگر قرار گرفته اند.

گروه اینترنتی پرشیـن استـار | www.Persian-Star.org


دسته ها : علوم
1392/5/3 15:25

کوهستان کهکشان راه شیری
رودی از ستاره های درخشان بر فراز دره ای در هیمالیا جاری است، این تصویر با نوردهی طولانی مدت در نپال به ثبت رسیده و نوار متراکم ستاره ای که در تصویر دیده می شود کهکشان راه شیری است.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.orgدسته ها : علوم
1392/5/3 15:24
ماه گرفتگی

این عکس را "بابک تفرشی"، عکاس نجومی ایرانی در 15 ژوئن گرفته است که در آن درخشش حاصل از ماه گرفتگی کلی در میان انبوه ستارگان کهکشان راه شیری برفراز کوههای البزر به نمایش درآمده است ماه گرفته شده به سبب نور غیرمستقیم خورشید به رنگ قرمز- نارنجی دیده می شود.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.orgدسته ها : علوم
1392/5/3 15:24
ستاره فراری
ستاره زتا-مارافسای در نور عادی ستاره ای کم نور، سرخ رنگ و غرق شده در تاریکی است، اما در چشمان تیزبین و فروسرخ تلسکوپ وایز ناسا، این ستاره که با سرعتی برابر 24 کیلومتر بر ثانیه در حال دور شدن از ستاره همسایه اش است، چهره ای متفاوت داشته و پرتوهای شدیدش مسیری از گازها و غبارهای درخشان را از خود به جا می گذارد.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


دسته ها : علوم
1392/5/3 15:22
شهاب باران جباری

شهاب باران سالانه جباری که در ساعات اولیه صبح روز 22 اکتبر 2011 به اوج خود رسید.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.orgدسته ها : علوم
1392/5/3 15:21
X