معرفی وبلاگ
امام خامنه ای زن را از دید اسلام، بزرگ خانه و گل و ریحانه خانواده خواندند و با اشاره به بحران زن در جوامع غربی، افزودند: در نظام اسلامی، كارهای فراوان برای احیای جایگاه حقیقی زن انجام شده اما هنوز مشكلات زیادی بخصوص در عرصه رفتار با زن در خانواده، وجود دارد كه باید با ایجاد پشتوانه های قانونی و اجرایی آنها را حل كرد. ایشان تأكید كردند: محیط خانواده برای زن باید محیطی امن، با عزت و آرامش بخش باشد تا زن بتواند وظیفه اصلی خود را كه حفظ خانواده است به بهترین وجه انجام دهد. خواهرم حجابت برادرم نگاهت
صفحه ها
دسته
لينك سازمان زنان
سايت مراجع
لينك دوستان
لينك شهر قدس
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 405969
تعداد نوشته ها : 1702
تعداد نظرات : 69
سوره قرآن 
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
آمریکایی‌ها دوست دارند جوان ما نسبت به دشمن، خوش بین و نسبت به فرمانده و عقبه‌ خودی بدبین باشد
اگر به آنها رو بدهیم فردا سر مسائل نانو اشکال‌تراشی می‌کنند
با وجود تهدیدهای عملی و تبلیغاتی فراوان، امروز حزب الله لبنان پیکره رشید خود را در دنیای اسلام نشان می‌دهد و محکومیت آن در یک ورق پاره به‌وسیله دولتی فاسد، وابسته، توخالی و پوک، هیچ اهمیتی ندارد.
گروه سیاست جهان نیوز ـ  حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار هزاران نفر از اعضای اتحادیه انجمنهای اسلامی دانش آموزان سراسر کشور، یکی از عرصه های مهم رویارویی نظام جمهوری اسلامی با جبهه استکبار را موضوع جوانان دانستند و تأکید کردند: جبهه مقابل نظام اسلامی به دنبال تغییر هویت دینی و انقلابی جوان ایرانی، و گرفتن امید، نشاط و انگیزه از آنان است و تنها راه مقابله با این رویارویی پنهان و پیچیده، تربیت جوانانی «متدین، انقلابی، پاکدامن، مصمم، هوشیار، پرانگیزه، امیدوار، اندیشه‌ورز، شجاع و فداکار» به عنوان «افسران جنگ نرم» است.

رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای این دیدار، جوانان را به بهره‌گیری از فرصت بسیار مغتنم ماه رجب و سپس ماههای شعبان و رمضان توصیه کردند و گفتند: این سه ماه، «بهار معنویت» هستند و جوانان که در بهار عمر قرار دارند، می توانند از این فرصت گرانبها برای تقویت بُعد معنویت‌گرا در خود، استفاده کنند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای سپس با برشمردن برخی عرصه‌های درگیری نظام جمهوری اسلامی با جبهه استکبار به سرکردگی امریکا و صهیونیزم، افزودند: استقلال کشور اعم از استقلال سیاسی، اقتصادی و فرهنگی یکی از این عرصه‌ها است زیرا قدرتها با هر کشوری که بخواهد در مقابل سلطه و نفوذ بیگانگان بایستد و از استقلال خود دفاع کند، مقابله خواهند کرد.

ایشان موضوع پیشرفت را یکی دیگر از موارد درگیری نظام اسلامی با جبهه استکبار دانستند و گفتند: قدرتهای جهانی در مقابل هر کشوری که بخواهد بدون اتکا به آنها به پیشرفت دست یابد، می ایستند زیرا چنین پیشرفتی برای دیگر کشورها و ملتها، «الگوساز» خواهد بود.

رهبر انقلاب اسلامی یکی از اصلی‌ترین انگیزه‌های قدرتهای استکباری برای صف آرایی در مقابل توانایی ایران در دستیابی به دانش هسته ای را همین موضوع خواندند و تأکید کردند: اگر در مقابل این قدرتها کوتاه بیاییم، قطعاً مخالفت خود را به پیشرفت‌ها در حوزه‌های زیست‌فناوری، نانو و دیگر رشته‌های علمی حساس گسترش خواهند داد، زیرا آنها با هرگونه پیشرفت علمی، اقتصادی و تمدنی جمهوری اسلامی ایران مخالف هستند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، «حضور قدرتمند ایران در منطقه غرب آسیا و جهان»، «موضوع فلسطین»، «موضوع مقاومت» و «موضوع سبک زندگی ایرانی اسلامی» را از دیگر عرصه‌های اختلاف جبهه استکبار با نظام اسلامی دانستند و خاطرنشان کردند: اگر در کشوری، سبک زندگی غربی رواج پیدا کند، نخبگان آن جامعه به افراد تسلیم‌پذیر در مقابل سیاستهای استکبار تبدیل خواهند شد.

ایشان به موضوع «جوانان» به عنوان یکی از مهمترین عرصه‌های اختلاف، اشاره کردند و گفتند: اکنون در موضوع جوانان، یک جنگ نرمِ زیرپوستی و فراگیر میان جمهوری اسلامی ایران از یک طرف و امریکا و صهیونیستها و دنباله‌روهای آنها از طرف دیگر، در جریان است.

رهبر انقلاب اسلامی، جوانان دانش‌آموز و دانشجو را افسران این جنگ خواندند و افزودند: در این جنگ نرم، می توان دو افسر با دو هویت متفاوت متصور شد که نتیجه این جنگ بر اساس هویت افسران متفاوت خواهد بود.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه جنگ نرم خطرناک‌تر از جنگ سخت است، به برخی یاوه‌گویی‌های دشمنان اشاره کردند و افزودند: برخی اوقات ما را تهدید به جنگ سخت و بمباران می‌کنند که این سخنان، غلط زیادی است، زیرا زمینه و جرأت آن را ندارند و اگر هم احیاناً چنین کاری انجام دهند، تودهنی خواهد خورد.

ایشان با اشاره به اینکه هم‌اکنون جنگ نرم بر ضد نظام اسلامی در جریان است و ما باید به‌جای دفاع صِرف، حمله نیز انجام دهیم، گفتند: اگر در قرارگاه و سنگرها، افسرانی متدین، انقلابی، مصمّم، هوشیار، پرکار، صاحب اندیشه، شجاع و فداکار داشته باشیم، می توان نتیجه گرفتن در این نبرد را حدس زد.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: اما اگر در این جنگ نرم، افسرانی تسلیم‌پذیر، فریب خور، اعتماد کننده به لبخند دشمن، بی انگیزه، بی فکر، بی اعتنا به سرنوشت خود و دیگران، و سرگرم غرائز، در قرارگاه و سنگرها باشند، نتیجه نبرد کاملاً مشخص است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: بنابراین در جنگ نرم، دو افسر با دو هویت متفاوت می‌تواند وجود داشته باشد؛ یک افسر که مورد پسند جمهوری اسلامی است و یک افسر که مورد پسند جبهه استکبار است و حضور هر یک از این دو نوع افسر می‌تواند سرنوشت نبرد را تغییر دهد.

ایشان با تأکید بر اینکه اصرار بر «تدین، پاکدامنی و پارسایی جوانان» و «پرهیز آنان از سرگرم شدن به غرائز» را نباید تعصب و تحجر خواند، گفتند: غربیها به‌ویژه امریکاییها به‌دنبال آن هستند تا جوان ایرانی، عنصری بی ایمان، غیر شجاع، بی انگیزه، بی تحرک، ناامید، خوشبین به دشمن و بدبین به فرمانده و عقبه خود باشد، اما نظام اسلامی به‌دنبال تربیت جوانانی در نقطه مقابل خواست جبهه استکبار است.

رهبر انقلاب اسلامی، انجمنهای اسلامی دانش آموزی و دانشجویی را به اهتمام برای تربیت جوانانی با شاکله و هویت دینی و انقلابی و گسترش این روحیه به همه همسالان خود، توصیه مؤکد کردند و افزودند: همانگونه که ما برای حرکت علمی و دینی و انقلابی جوانان کشور برنامه‌ریزی بلندمدت داریم، دشمن نیز برنامه‌ریزی بلندمدت دارد، و راه مقابله با آن، گسترش کمی و کیفی جوانان انقلابی و متدین، و ایستادگی و ثبات قدم آنان است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای سپس به وظایف مسئولان در قبال جوانان اشاره کردند و با تأکید بر اینکه آموزش و پرورش از مدیریتی متدین برخوردار است و باید از این فرصت استفاده کرد گفتند: باید در مدارس علاوه بر اهتمام بر امور درسیِ دانش آموزان، با برنامه‌ریزی صحیح، فرصت پرداختن آنان به کارهای انقلابی نیز فراهم شود، تا نسل جوان، نسلی انقلابی به بار آید.

ایشان مسئولان آموزش و پرورش را به میدان دادن به تشکلهای انقلابی و متدین همچون اتحادیه انجمنهای اسلامی دانش آموزان و بسیج دانش آموزی توصیه کردند و افزودند: شنیده شده است در برخی مدارس با کارهای انقلابی مخالفت می شود که آموزش و پرورش باید با این رویکرد برخورد کند.

رهبر انقلاب اسلامی، محیط جوانی کشور را محیطی «امید بخش» خواندند و تأکید کردند: با وجود عوامل مختلف انحراف و جبهه وسیع دشمنی‌ها، اکنون در کشور، جوانانی مؤمن، انقلابی، اهل توسل، اهل پیاده روی اربعین، اهل قرآن، اهل اعتکاف و اهل ایستادگی در میدانهای انقلاب داریم که باید سپاسگزار خداوند متعال بود.
حضرت آیت الله خامنه‌ای، وجود چنین جوانانی در کشور را بسیار با عظمت دانستند و با تأکید بر اینکه بعد از گذشت ۳۷ سال، جبهه استکبار نتوانسته است جمهوری اسلامی ایران را از بین ببرد یا مانع رشد و قدرت آن در منطقه شود، گفتند: با وجود تهدیدهای عملی و تبلیغاتی فراوان، امروز حزب الله لبنان پیکره رشید خود را در دنیای اسلام نشان می‌دهد و محکومیت آن در یک ورق پاره به‌وسیله دولتی فاسد، وابسته، توخالی و پوک، هیچ اهمیتی ندارد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به شکست رژیم صهیونیستی از حزب الله لبنان در جنگ ۳۳ روزه و مقایسه این پیروزی با شکست ارتشهای قوی ۳ کشور عربی از رژیم صهیونیستی، تأکید کردند: حزب الله و جوانان مؤمن آن همچون خورشید می‌درخشند و مایه افتخار دنیای اسلام هستند.

رهبر انقلاب اسلامی، ذات حرکتهای حقیقت‌محور را رو به رشد و بالنده خواندند و افزودند: حقیقت ممکن است با سختی هایی روبرو شود اما در نهایت پیروز خواهد شد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای شرط اصلی پیروزی حقیت را ایستادگی افسران جنگ نرم در برابر مشکلات دانستند و تأکید کردند: حقیقت متعلق به جوانان است و به لطف خداوند روزی فرا خواهد رسید که مشکلات به‌تدریج از بین خواهند رفت و جوانان در قله قرار خواهند گرفت.

پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین حاج‌‌علی‌اکبری نماینده‌ مقام‌ معظم‌ رهبری در اتحادیه‌ انجمن‌های‌ اسلامی‌ دانش‌آموزان با بیان گزارشی از فعالیت‌های این تشکل گفت: آرمان امروز ما تربیت دانش آموزانی در تراز انقلاب اسلامی است و بر همین اساس، تربیت انقلابی با بهره گیری از معارف علوی سرلوحه همه برنامه‌ها است.

همچنین دو نفر از دانش آموزان عضو اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان در سخنانی نظرات و دغدغه‌های خود را در خصوص فعالیت‌های دانش‌آموزی و مسائل جوانان و تعلیم و تربیت در مدارس کشور بیان کردند.
منبع:پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
دسته ها :
1395/2/2 3:44
فرمانده کل سپاه پاسداران:

برجام هرگز سند افتخار نبوده و نخواهد بود.اجازه تجزیه سوریه را نخواهیم داد.

دسته ها :
1395/1/19 21:42

دسته ها :
1395/1/19 21:40
شیخ مشهور سنی عراقی در برنامه زنده با اشاره به فداکاری‌ و از خودگذشتگی شیعیان در دفاع از اهل سنت در عراق، گفت:

مجری برنامه از این شیخ سنی می پرسد: چرا خانواده ات را رها کرده ای، اطرافیانت را رها کرده ای و با شیعیان همراه شده ای، آن هم ضد سنی ها؟!

و شیخ پاسخ می دهد: عمو جان! بگذار حرفی بزنم که شاید از من برَنجی... راستش.. اگر ترس از خدا نبود، من برای شیعیان نماز می خواندم و خم و راست می شدم!
باور کن..! حالا از من بپرس چرا ..؟ بگو ببینم.. تاکنون چند شیعه در الانبار کشته شده است؟

مجری: هزاران نفر!

شیخ: بله، هزاران نفر.. در صلاح الدین و دیالی چطور؟ چند شیعه، جان خود را فدای من کرد؟ سیاستمداران در ویلاها نشسته اند و نه برادرشان را فدا کرده اند نه فرزندشان را،
اما شیعه ها جان خود را در الانبار فدا می کند.. عمو جان! در یک کلام، شیعیان، بزرگترین سپرِبلای عراق هستند. کسانی که عراق بلای جان آن ها شده است، شیعیان هستند.

... بیا صریح باشیم، چه کسی گرفتارِ عراق شد، من؟ من فقط یکی دو نفر از خاندانم را در راه عراق دادم... اما شیعیان هزاران شهید را فدای حفاظت و حمایت از کشور کردند. آن ها جان خود را در صلاح الدین می دهند و سر پسرانشان را الانبار می دهند.. تا سیاستمدارانی نظیر من برجا باشیم.

... ما می گوییم به آن ها اجازه نمی دهیم اقلیم ایجاد کنند، زیرا آن ها اهل جنوبند، اهل بصره اند، اهل نجفند، اهل کربلا هستند.. اما نمی گوییم این هایی که در رمادی، التامین، الدیره و دیگر شهرهایمان جان داده اند، جنوبی اند.. آن وقت خود را عراقی و شریف و میهن پرست هم می دانیم..‍!


دسته ها :
1395/1/19 21:34

دسته ها :
1395/1/19 2:49

دسته ها :
1395/1/19 2:47

دسته ها :
1395/1/18 1:21
یکی از اساتید ریاضی دانشگاه تهران نقل می کرد:
 قرار بود جمع منتخبی از اساتید و نخبگان ریاضی برای شرکت در کنفرانسی بین المللی به یکی از کشور های غربی برن.
وقتی سوار هواپیما شدم دیدم یه روحانی تو هواپیماست.
به خودم گفتم بفرما؛ اینا سفر خارجی هم ما رو ول نمی کنن.
رفتم پیشش نشستم بهش گفتم حاج آقا اشتباه سوار شدید مکه نمیره
گفت: می دانم
گفتم حاجی قراره ما بریم کنفرانس علمی؛ شما اشتباهی نیاین
گفت: می دانم
دیدم کم نمیاره.
📊📈 جدیدترین و پیچیده ترین مساله ریاضیمو که قرار بود تو کنفرانس مطرح کنم داخل برگه نوشتم دادم بهش، گفتم شما که داری میای کنفرانس بین المللی ریاضی اونم تو یه کشور خارجی حتما باید ریاضی بلد باشید. اگر ریاضی بلدید این سوال رو حل کنید، برگه رو بهش دادم و خوابیدم.
از خواب که بیدار شدم دیدم داره یه چیزایی تو برگه می نویسه📝
گفتم حاجی عجله نکن اگه بعدا هم حلش کردی من دکتر فلانی هستم از دانشگاه تهران. جوابشو بیار اونجا بده.
دوباره خوابیدم.
بیدار که شدم دیگه نمی نوشت گفتم چی شد؟
📝برگه رو بهم داد و گفت: سوالت چهار راه حل داشت سه راه حل رو نوشتم و اون راهی هم که ننوشتم بلد بودی.
شوکه شده بودم
🌹ادامه داد: این هم مساله منه اگر تونستی حلش کنی من حسن زاده آملی هستم از قم.........
بعدها فهمیدم که به ایشون لقب ذوالفنون را داند و ایشان در تمامی علوم صاحب نظر بود.
تا جایی که دورانی که پا تو سن نذاشته بود در هفته روزی یکبار عده ای از پروفسور های فرانسه و سایر کشور های اروپایی برای کسب علم و ریاضی و نجوم خدمت ایشان میرسیدند.
حالا نظر این عالم بزرگ درباره رهبر معظم انقلاب امام خامنه ای مد ظله العالی:
"گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است."
 این جملات وقتی بیش‌تر معنا پیدا می‌کند که بدانیم صاحب تفسیر المیزان، علامه عارف آیت‌ا... طباطبایی درباره شاگردش علامه حسن‌زاده فرموده‌اند: حسن‌زاده را کسی نشناخت جز امام زمان(عج). راهی که حسن‌زاده در پیش دارد، خاک آن توتیای چشم طباطبایی.

دسته ها :
1395/1/18 1:16
آقای عراقچی در برنامه گفتگوی ویژه خبری دیشب در پاسخ به سئوال صریح مجری برنامه مبنی بر اینکه آیا با وضع تحریم های چندماه اخیر آمریکا بویژه به بهانه آزمایش موشکی جمهوری اسلامی، برجام نقض شده یا نه، گفت: "تشخیص نقض برجام برعهده هیات نظارت بر برجام است."
وی سپس گفت: "تحریم موشکی از دید برجام ناقض برجام نیست اما رهبری فرمودند تحریم‌های جدید در هر زمینه ای که باشد، نقض برجام است و برای ما هم همیشه ملاک، فرمایشات رهبری است."

جناب آقاى عراقچی! اما فرمایش رهبری که برای شما ملاک است، چه بود؟ ایشان در بند اول نامه اجازه مشروط اجرای برجام خطاب به آقای روحانی، تاکید کرده بودند که هدف از مذاکره، لغو تحریم ها است و در بند دوم، صراحتا اعلام می کنند: "در سراسر دوره هشت ساله، وضع هرگونه تحریم در هر سطح و به هر بهانه ای (ازجمله بهانه های تکراری و خود ساخته تروریسم و حقوق بشر) توسط هر یک از کشورهای طرف مذاکرات، نقض برجام محسوب خواهد شد و دولت موظف است طبق بند ۳ مصوبه مجلس، اقدام های لازم را انجام دهد و فعالیت های برجام را متوقف کند."

دسته ها :
1395/1/18 1:14

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس،به نقل از بولتن نیوز، دکتر شهناز زمردبخش در خصوص نقش زنان در احزاب در یادداشت پیش رو معتقد است که توسعه سیاسی بخشی از توسعه کلان محسوب می گردد و از آنجا که عالی ترین اهداف دولت ها توسعه است ضرورت توجه به توسعه سیاسی با ساماندهی احزاب و متعاقب با آن عنایت به زنان و نقش آنها در این زمینه را طلب می کند.

به گزارش بولتن نیوز، متن این یادداشت که به صورت اختصاصی در اختیار خبرنگار ما قرار گرفته به شرح زیر است:

در دنیای معاصر، احزاب ایفاگر نقشی والا در جوامع هستند بطوریکه حزب بعنوان مهمترین نهاد سیاسی در سیاست و حکومت ها در جوامع مدنی تعریف می گردد.در واقع با توجه علائم و مختصات های موجود در عصر ما نقش مهم و تاثیرگذار احزاب و نهادهای مدنی در توسعه همه جانبه و بالا بردن آستانه عمل جامعه از این‏رو برای دستیابی به توسعه سیاسی، اقتصادی و ایجاد احزاب قانونی و قدرتمند در جامعه، لازم و ضروری است؛ لذا شناخت رابطه احزاب با توسعه سیاسی و در کل امنیت ملی به مثابه چارچوبی نظری در افزایش بهینه ظرفیت‌های تلقی می گردد.

معهذا در جریان توسعه سیاسی، احزاب سیاسی نقشی حیاتی را بازی می‏کنند بدان معنا که هر کشوری که بخواهد گام در راه توسعه و پیشرفت بگذارد، ناگزیر از پذیرش احزاب خواهد بود؛ لذا از طریق احزاب با ایجاد ترتیبات نهادی است که می توان مذاکره و کانالهای ارتباطی نامحدود را تشویق کرده و سازوکاری برای مدیریت منازعات شکل بگیرد؛ بنحویکه احزاب با برقراری پیوند روانی و مادی بین فرد و سیستم سیاسی و با آموزش سیاسی جهت افزایش ‏آگاهی‏ سیاسی مردم نه تنها فرآیند جامعه‏ پذیری سیاسی بصورت بطئی و گام به گام تبیین و تدوین می شود بلکه پروسه جذب به سیستم را بطور اکمل نیز مورد توجه قرار می گیرد.

تحزب و نقش زنان در احزاب و توسعه سیاسیگروهی از تحلیل گران و کارشناسان در این عرصه بر این اعتقادند تبیین پدیده های اجتماعی از طریق شناسایی و برشمردن ویژگیهای حزبی میسر می گردد؛ بطوریکه روند روند تحول به سوی عقلانی شدن جامعه از طریق احزاب، نهادهای مدنی، تشکل های مردمی و به تعبیری به عقل جمعی صورت می گیرد. لذا نقش، کارکرد و معنی احزاب در یک جامعه ذیل ساختار، اجزای حزب و با تعیین سیاست های کلی آنها مشخص می گردد. واقعیت این است که پرداختن به فعالیتهای حزبی، مستلزم داشتن ساختار، تشکیلات و سازمان است؛ با این اوصاف اگر در اشتهارترین تقسیم بندی ها بر حسب آنچه در سطور فوق عنوان شد احزاب را به احزاب برنامه‏دار و احزاب مصلحت‏گرا تفکیک کنیم برنامه و خط مشی های آنها را در این راستا بطور تمام و کمال با توجه به ویژگی های جوامع محل زیست آنها خواهیم دریافت؛ بعبارتی میزان نهادینگی و یا نقدینگی سیاسی در هر جامعه‏ای محرک برنامه ای در سازوار کردن احزاب با جوامع آنها دارا است.

در این راستا در ارتباط با نقش زنان در جوامع متنوع بشری در جهان معاصر فارغ از هر نوع نگاه، نگرش و گرایش سیاسی – فلسفی می توان به یک اشتراک مبنایی و موضوعی اذعان کرد که زنان خواهان نقش افزونتر و جایگاهی متناسب تر از آنچه که امروز د ر عرصه های سیاسی- احتماعی هستند می باشند؛ این مطالبات زنان در عرصه های مختلف سیاسی- اجتماعی و حتی مدیرتی کلان در جامعه با حضور فعال تر در احزاب و به چالش طلبیدن آنها و برنامه های آنها نیز شکل ویژه ای را به خود گرفته است و احزاب نیز لاجرم با توجه به آنچه امروز با نگاه های کلان بشری در شکل رهیافت های پایدار محور مورد توجه می باشد در ارتباط با زنان و جایگاه آنان به بازتعریف مبادی و مبانی عملی خود دست یازده اند.

توسعه سیاسی و اهمیت نقش زنان

قابل ذکر است که توسعه سیاسی بخشی از توسعه کلان محسوب می گردد و از آنجا که عالی ترین اهداف دولت ها توسعه است ضرورت توجه به توسعه سیاسی با ساماندهی احزاب و متعاقب با آن عنایت به زنان و نقش آنها در این زمینه را طلب می کند؛ اگر بپذیریم که در حوزه مبحث توسعه سیاسی نقش احزاب نقشی جدی است و یکی از مولفه های اصلی توسعه را امروز مشارکت سیاسی شکل می دهد و مهمترین نهادی که می تواند این مشارکت را پیش برد احزاب هستند؛ به بیانی دیگر توسعه سیاسی به معنای فراهم ساختن زمینه مشارکت سیاسی گروههای مختلف در اداره کشور است و ظرفیت سازی و بستر سازی‌های مشارکت مبتنی بر مهندسی اجتماعی( نه مشارکت توده ای ) بر دوش و از وظایف احزاب می باشد.

در این راستا با توجه به رویکرد مفرطِ صنفی سازی موجود در کشور، احزاب سیاسی نیازمند توسعه ساختاری و معنایی هستند؛ در واقع فصلی عمل کردن احزاب در ایران، احزاب را در یک وضعیت توسعه نیافته قرار داده است بطوریکه نه تنها هنوز نتوانسته اند موقعیت های استراتژیک خود را ایفا کنند و بعنوان بازوی نظارتی دولت عمل کنند بلکه در راستای اعتماد مردم در جهت جلب و پویایی جامعه نیز ورودی توام با کاهلی و مستاصل محور داشته اند؛ به عبارت دیگر اگر توسعه سیاسی را تخصصی شدن فعالیت ها قلمداد کنیم احزاب در احیا و ابقای مردمسالاری دینی نیز با ویژگی های ملی- دینی با توجه به نگاه کلان به آحاد جامعه فارغ از هرگونه نگرش و جنسیتی در افزایش مشارکت سیاسی شهروندان در اداره امور عمومی، در سازماندهی فرآیند های لگالیستی در وضعیتی غیرعلمی و معکوس در جهت بُردارهای منفی هستند.

تحزب و نقش زنان در احزاب و توسعه سیاسی

کوتاه سخن اینکه در جهان امروز، مهم ترین تشکل های فراگیر مردمی، احزاب سیاسی هستند؛ تحزب و ضرورت وجود احزاب در جامعه سیاسی موجب شده است تا گشایشِ تدریجیِ فضای سیاسی بر فضای موجود در سپهر سیاسی کشور به سمتی سوق یابد که درکِ نقش و کارکرد احزاب در یک روند عقلانیِ با کالبد شکافی عوامل و مولفه های لازم در این زمینه آینده پژوهانه باشد بطوریکه بتوانیم از این طریق درسیاست ملی به اجماع عمومی ساماندهی شده دست یابیم و از خطر تشتت و آنومی سیاسی و اجتماعی پیشگیری کرده و مهارت های تعمیمی را در نهاد جامعه نهادینه کنیم

دسته ها :
1394/12/22 2:50
X